5 N eN1 Cup – závodní elektromobil Hyundai Ioniq se zúčastní nové závodní série

Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup car začne závodit ve speciální závodní sérii s názvem eN1. Závody se mají skládat ze sprintů a vyřazovacích závodů

Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup car začne závodit ve speciální závodní sérii s názvem eN1. Závody se mají skládat ze sprintů a vyřazovacích závodů jeden na jednoho. Nový závodní seriál kopíruje třídu N1, v níž se objevuje Elantra (v Jižní Koreji Avante), a neomezuje se na jednoho výrobce nebo pouze na jednoho dodavatele pneumatik.

Elektromobil Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup Car

První elektrický model N dostává oproti silničnímu vozu mnoho změn, které jej činí přívětivějším k závodním tratím. Pro začátek Hyundai odhodil spoustu přebytečné zátěže.

Zatímco silniční Ioniq 5 N váží až 2 229 kg, eN1 Cup Car se zbavil téměř 272 kg. Váha se přehoupla přes 1 969 kg, přestože dostal kompletní aerodynamický kit karoserie s vypouklými blatníky a masivním zadním křídlem.

Vylepšení pro závodní vůz

Váha se snížila díky montáži kapoty z plastu vyztuženého skleněnými vlákny (FRP) a polykarbonátových oken. Vůz dostal také 18palcová kovaná kola a má zbavenou kabinu s jediným kbelíkovým sedadlem. Přestože je Ioniq 5 N eN1 Cup Car lehčí než silniční vůz, obsahuje několik nových vymožeností, které v běžném modelu nenajdete. Hyundai instaluje plnohodnotnou ochrannou klec odpovídající normám FIA, masité 18palcové pneumatiky slick, protipožární vrstvu proti udušení a systém vypínání vysokého napětí.

Mezi další změny oproti silničnímu Ioniqu 5 N patří nastavitelné odpružení s obousměrnými tlumiči, vysokonapěťový výstražný indikátor a nabíjecí port přemístěný dozadu
Závodní vůz Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup

Mezi další změny oproti silničnímu Ioniqu 5 N patří nastavitelné odpružení s obousměrnými tlumiči, vysokonapěťový výstražný indikátor a nabíjecí port přemístěný dozadu. Závodní vůz si kupodivu zachovává trik s falešným zvukem motoru (N e-Shift) a týmy si dokonce mohou vybrat své oblíbené zvuky. Zachována zůstala také funkce umožňující umělé řazení (N e-Shift). Zůstala i předkondicionovaná baterie a funkce N Grin Boost, která na 10 sekund odemkne plný výkon.

Pod kapotou

Dvojice motorů i nadále produkuje kombinovaný výkon 641 k jako u silničního modelu Ioniq 5 N. Odtud závodní vůz zdědil také akumulátor s kapacitou 84,0 kWh. Podrobnosti o výkonu zatím neznáme, ale zrychlení z 0 na 100 km/h by mělo trvat přibližně tři sekundy. Standardní elektrický crossover zvládne tuto úlohu za 3,25 sekundy s aktivním systémem N Grin Boost.

Nový Ioniq 5 N eN1 Cup Car uvidíme poprvé v akci 27. dubna během úvodního kola Hyundai N Festivalu 2024 na Inje Speedium, kde bude mít třída eN1 oficiální trénink. Celkem 10 závodů se plánuje na pozdější období letošního roku.

Zdroje: motor1, Vapol