Condor Trail – další velká kalifornská trasa?

Ti, kteří se vydají na 400 mil (to je přibližně 644 km) dlouhou trasu, jsou odměněni divokými divy, včetně nahlédnutí do ohroženého jmenovce.

Drsný chaparral kalifornské Sespe Wilderness ležel skrytý pod maskováním mahagonových a šalvějových odstínů. Brittany Nielsen si téměř týden po svém dlouhém putování po Condor Trail prohlédla tuto členitou krajinu. Už čelila lijákům, silným záplavám a podchlazením. Nyní se v jarním slunci opřela o batoh, prohlížela si houštiny a doufala, že se stopa na trase objeví jako sojka.

„Dostala jsem lekci o tom, jak být klidná, když jsem ztracená a na stopě,“ říká Nielsen. Dříve, na míle daleko a s nedostatkem jídla, hledala cestu zběsile, jen aby zjistila, že je vyčerpaná. Stezka na straně Sespe Creek byla v úsecích silně zarostlá a vyžadovala silné orientační schopnosti k navigaci.

„Když jsem otevřela oči, dívala jsem se na oblohu,“ říká Nielsen, „a nahoře nade mnou – nemohla jsem tomu uvěřit – byl kondor.“ Všimla si výmluvného pruhu bílého peří ve tvaru skalnatého trojúhelníku, který zdobil ptačí rozpětí devět stop (to se rovná 274 cm). Když kondor zmizel z dohledu, Nielsen sklopila pohled do chaparralu, kde přímo před sebou objevila malou skalní mohylu, která značila stezku.

Během svých 37 dní na túře Condor Trail trasy, Nielsen několikrát ztratila a získala cestu, když se probojovala hrozivým křovím a křičela nadávky, které nikdo neslyšel v nejvzdálenějších místech národního lesa Los Padres. Procestovala sedm oblastí divočiny, podél břehů centrální Kalifornie, kolem kolonií tuleňů, slonů a napříč zeměmi předků národů Chumash, Salinan, Esselen, Tataviam, Costanoan.

Pěší turistika

Na rozdíl od dobře zavedených kalifornských John Muir a Pacific Crest Trails je Condor Trail průchozí „trasa“. Což znamená, že její trasa existuje – jako souvislá nit stezek a silnic a cross-country cestování – ale postrádá správné značení a údržbu. Zatímco tyto oblíbené trasy pro pěší turistiku ročně navštíví stovky turistů, Nielsen se v roce 2015 vydala sama na Condor Trail. Když 18. června skončila, byla první turistkou, která ji dokončila.

„Nemůžete absolvovat Condor Trail s egem,“ říká Nielsen, když popisuje, jak to zmařilo zkušené turisty a běžce. „Je to cvičení duševní síly. Musíte mít otevřenou mysl a být připraveni být pokořeni – a ztraceni.“

Cesta štětcem

Po desetiletích plánování ze strany místních turistických nadšenců a kartografů má nyní nepolapitelná kalifornská stezka Condor Trail svého vlastního oficiálního průvodce. Tu publikoval loni v létě autor Brian Sarvis, a nastiňuje túru od výchozího bodu v jezeře Piru v okrese Ventura až po konečnou u Bottchers Gap v okrese Monterey. Cestou Sarvisův průvodce poskytuje základní informace o vodních zdrojích, navigaci a podrobné mapy sestavené s pomocí kartografa Bryana Conanta.

Jezero, Stromy, Hory, Jehličnany, Jehličnatý

„Brittany Nielsen nás všechny inspirovala a dokázala, že trasu lze absolvovat jako pěší túru,“ říká Sarvis. Ten je bývalý superintendent ze Santa Barbary v Kalifornii, který strávil posledních šest let sestavováním průvodce. A nakonec procházením stezky, a to dvakrát – jednou v obou směrech. „Výhodou Condor Trail je její samota a ponoření se do přírodního světa. Není to stezka, kterou byste se měli vydat a pokusit se ji dokončit v rekordním čase.“

Stezky – Condor Trail

Poté, co Sarvis prošel běžecké trasy (treky bez definovaných stezek) přes kalifornskou Sierru Nevadu, začal se zajímat o stezku, která se nacházela na jeho vlastním dvorku. Odhaduje, že asi polovina Condor Trail je na definovaných stezkách nebo silnicích, zatímco čtvrtina je na zarostlých stezkách. Poslední čtvrtinou jsou většinou běžecké tratě, z nichž některé hostí husté porosty jedovatých dubů. S měsíci strávenými na stezce procházkou, úsekovou turistikou nebo jednodenním pěším výletem při sestavování svého průvodce Sarvis říká, že zjistil, jak rychle mohou neudržované stezky zmizet, ať už způsobené lesními požáry, sesuvy půdy, záplavami nebo zarůstáním.

Sarvis doporučuje projít stezku v zimě nebo na jaře, kdy deště poskytují dostatek vodních zdrojů, které v létě vysychají. Varuje však, že silný déšť může způsobit nebezpečné přechody přes vodu a dny cestování s mokrýma nohama. Prošel stezku v obou měsících v březnu nebo dubnu, přičemž každý trek měl 34 dní.

„Miluji sledování divokých květin od jezera Piru až do Ventana Wilderness,“ říká, když popisuje pole vlčích máků a vlčího bobu, které se v krajině zapalují jako petardy. „Pokud se vydáte brzy na jaře, získáte na této túře květy na celý měsíc.“

Desítky let dlouhá historie Condor Trail

Sarvisův průvodce je monumentálním úspěchem v desítky let dlouhé historii Condor Trail, která začala v roce 1996. Tj. kdy turista a softwarový inženýr Alan Coles poprvé začal vypracovávat trasu a později rozšířil její šíři s přítelem Chrisem Danchem. Oba společně doufali, že vytvoří cestu, která ukáže to nejlepší z jejich milovaného národního lesa Los Padres. A to od tyčících se vrcholků divočiny Sespe až po husté sekvojové porosty Big Sur— to vše je domovem ikonického ohroženého druhu státu, kondora kalifornského.

Řeka, Kopce, Stromy, Les, Lesní Porosty, Podzim,trasa

Na konci devadesátých let pomohl Bryan Conant z Los Pandres Forest Association dát stezce druhý život. Přičemž svůj volný čas věnoval zmapování celé trasy a vytvoření webové stránky pro stezku, kterou dodnes provozuje jako nejaktivnější. Stevard Conant každý rok pomáhá poskytovat informace průkopníkům, kteří se pokoušejí o cestu. A to včetně Nielsen, která říká, že jí Conant pomohl k tomu, aby ji dostal do cíle. Conant věří, že Sarvisův nový průvodce učiní stezku pro budoucí turisty mnohem schůdnější. Od doby, kdy Nielsen prošla stezku v roce 2015, Conant říká, že 12 dalších udělalo totéž.

Zachování jmenovce stezky trasy

Bioložka pro divokou zvěř Kara Fadden z Ventana Wildlife Society of Monterey v Kalifornii doporučuje, aby turisté na stezce hledali kalifornské kondory. Například: unášené na obloze nebo v sekvojích či výklencích vytesaných do skály vysoko nad zemí – v místech, kde často hnízdí nebo sedí. Příležitostně lze na zemi zahlédnout kondory, kteří se živí mršinami (mrtvými zvířaty) včetně jelenů, divokých prasat a kojotů, stejně jako mořských savců, jako jsou velryby a lachtani.

Kondoři vyhynuli ve volné přírodě v roce 1987, kdy biologové odchytili zbývající volně žijící ptáky pro program chovu v zajetí. V té době zůstalo na světě pouze 27 kondorů. Jejich počet se v průběhu desetiletí zmenšil kvůli pytláctví, DDT a otravám olovem, elektrickým proudem na elektrickém vedení a kolizím a ničení přirozeného prostředí. Úsilí o nouzové chovy v zajetí, pomohlo ptákům vrátit se na scénu. Ačkoli druh je stále uveden jako kriticky ohrožený; asi 300 divokých kondorů nyní létá ve Spojených státech a Mexiku (a téměř 200 žije v zajetí).

Kondoři ve volné přírodě

Kondor, Pták, Letící, Zvíře, Divoká Zvěř, Ptačí Samec
Kondor

Fadden říká, že přibližně 180 kondorů žije ve volné přírodě ve střední a jižní Kalifornii. Přičemž dalších šest se má vypustit koncem tohoto roku Ventana Wildlife Society. V blízké budoucnosti plánuje kmen Yurok of Northern California reintrodukovat zajaté kondory v národním parku Redwood. Části jejich původních tras areálu v severní Kalifornii, který kdysi sahal z Britské Kolumbie až do Baja California. Existují důkazy, že před tisíci lety se stanoviště kondorů rozkládalo až na východní pobřeží.

Konzumace trash a microtrash je hrozbou pro kondory. „Vždy se sbalte a vybalte,“ říká Fadden, když mluví o důležitosti principů Leave No Trace v backcountry. Ale jednou z největších současných hrozeb pro tento druh jest používání olověných střel lovci k odchytu zvířat. Pokud dojde ke spolknutí úlomků munice při vyklízení mršin, může to vést ke smrtelné otravě olovem.

Lidé mohou koexistovat s kondory tím, že jsou dobrými správci země a respektují divokou zvěř. „Během let nám ukázali, že vědí, jak se rozmnožovat, najít divokou potravu a skvělé hnízdiště,“ říká Fadden. „Teď se musí jen podpořit, když se zotavují.“

Fadden tak doufá, že v budoucnu kondory na trase Condor Trail zahlédne více turistů. A ti najdou inspiraci v jejich pozoruhodné odolnosti.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol