Plastové moře

Skleníky jižního Španělska září bílou barvou

Prodej zeleniny a ovoce ze skleníků v jižním Španělsku je miliardový byznys. Pro životní prostředí je bilance spíše smíšená. Satelitní snímek ukazuje, jak obrovská je nyní plocha.

V Almeríi a okolí je sucho, je to velmi suchá oblast. V Andalusii spadne v průměru za rok jen asi 200 litrů deště na metr čtvereční. Pro srovnání: v Hamburku jich je téměř 800, v Mnichově dokonce více než 900 litrů. Ale i přes nedostatek vody vyroste na jihošpanělském slunci každoročně obrovské množství zeleniny a ovoce: například papriky, rajčata, lilky, okurky nebo melouny. V poslední době se také výrazně zvýšilo pěstování konopí.

Miliardový byznys ze skleníků

Celkově jsou v regionu skleníky o rozloze asi 320 kilometrů čtverečních. Rostliny jsou obvykle zásobovány kapkovou závlahou, napájenou z místních vodonosných vrstev – alespoň pokud ještě vezou dostatek vody. Snímek z amerického satelitu „Landsat 9“ z května letošního roku ukazuje stavby v okolí města El Ejido.

Detail satelitního snímku El Ejido a okolí
Detail satelitního snímku El Ejido a okolí

Skleníky existují od 60. let minulého století. Dnes jsou obvykle vyrobeny z plastu, odtud jejich bílá barva. Je zajímavé, že oblast je zřejmě mírně ochlazována světlými povrchy, protože ze Země se do vesmíru vrací poměrně velké množství slunečního záření. Podle španělských vědců klesly průměrné teploty kvůli světlým povrchům o přibližně 0,3 stupně za desetiletí. Zbytek země se zároveň otepluje o 0,5 stupně za dekádu. K těmto vyhodnocením se mimochodem využila i satelitní technologie, např. měřicí přístroje „Modis“ na satelitech NASA „Aqua“ a „Terra“.

Pracovníci ze 110 zemí

Skleníky každoročně vyprodukují velké množství plastového odpadu, z něhož alespoň část končí v půdě a vodě. Jde o celosvětový problém Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) předpokládá, že používání plastů v globálním zemědělství do roku 2030 vzroste o 50 procent. Existují také sociální výzvy: V andaluských sklenících a ve společnostech s nimi spojených dřou pracovníci ze 110 zemí, především z Afriky a východní Evropy. Zdaleka ne vždy v dobrých podmínkách.

Cyklisté před skleníky v El Ejido (v lednu 2019)
Cyklisté před skleníky v El Ejido (v lednu 2019)

Ale pěstování zeleniny a ovoce ve sklenících je velký byznys. Například v sezóně 2020/21 byla hodnota produktů vyrobených v regionu 2,3 ​​miliardy eur. Z 3,7 milionu tun celkového výnosu vyrostlo 3,5 milionu tun pod plastem. V poslední době si zemědělci stěžovali na masivní nárůst nákladů. Kromě vyšších cen za hnojivo a elektřinu vyčítali i dražší nákup, ano, plastu. Ale to nejsou všechny problémy. Nedávno se rozšiřování skleníků také omezilo z ekologických důvodů – protože vody je málo.

Zdroj: spiegel, Vapol