Model 3 Performance s výkonem 510 koní

Jak jsme očekávali, vůz přebírá změny, které jsme již viděli u modernizovaného Modelu 3. Navíc přidává pořádnou porci výkonu – nad rámec toho, co nabízel předobnovený Model 3 Performance.

Zavádí se nový zadní motor, který Tesla nazývá „Performance 4DU“. Tesla uvádí, že produkuje +22 % trvalého výkonu, +32 % špičkového výkonu a +16 % špičkového točivého momentu. Kombinovaný výkon 510 koní je nový údaj o maximálním výkonu. Což je znatelně více než 455 koní, které Performance dosahoval dříve. Jeho čas z 0 na 100 km/h je 2,9 sekundy, ve srovnání s modelem Performance před modernizací je rychlejší o 0,2 sekundy. Maximální rychlost je 260 km/h. Rozdělení výkonu mezi přední a zadní nápravou je také více vychýleno dozadu, uvádí Tesla.

Model 3 Performance: Rostoucí výkon

S rostoucím výkonem se snižuje dojezd. Nový Model 3 Performance ujede na plné nabití 474 km, zatímco model 2023 zvládl 505 km. Jeho přepracovaná konstrukce s novou přední a zadní maskou, novým spoilerem, předním splitterem a zadním difuzorem společně přispívají k lepším aerodynamickým vlastnostem. A mohly by mít co do činění se sníženým dojezdem, protože Tesla uvádí, že tento Performance snížil vztlak o 36 % a nabízí o 55 % lepší poměr vztlaku mezi přední a zadní částí vozu.

Tesla

Změn a aktualizací podvozku modelu Performance je mnoho. Tesla uvádí, že přidala nový vícedílný stabilizátor, tužší horní úchyty zavěšení, nové ocelové pružiny a poprvé v Modelu 3 adaptivní tlumiče. Nové adaptivní tlumiče mají tři režimy: Standard, Sport a Track, ale také reagují v reálném čase na podněty řidiče a vozovky, takže optimalizují jízdní vlastnosti a ovladatelnost. Nová 20 palcová kovaná kola obula rovněž nové, odstupňované pneumatiky Pirelli P Zero 4. Vyvinuté speciálně pro tento model. Pokud jde o brzdy, Tesla uvádí, že pro model Performance jsou nyní standardem její „trackové destičky“, ale žádná další vylepšení nespecifikuje.

Interiér

„Track Mode V3“ v tomto Modelu 3 Performance aktualizovali. Tesla uvádí, že jeho nové ovládání a kalibrace „vede k předvídatelnějšímu zážitku, který přesněji respektuje požadavky řidiče“. Převezměte kontrolu nad některými aspekty, jako je kontrola stability nebo rekuperační brzdný výkon. Přizpůsobte si jízdu vozu na trati. Rozhraní obrazovky také aktualizovali tak, aby vám během jízdy poskytovalo také více údajů o vozidle.

Co se týče interiéru, Tesla vybavuje modely Performance novými sportovními sedadly s logem Ludicrous. Ta mají větší opěrky a hlubší polohu sedadla pro větší boční oporu při průjezdu zatáčkou. Sedadla jsou naštěstí stále elektricky ovládaná a mají vyhřívání i ventilaci. Na přístrojové desce lze spatřit obložení z uhlíkových vláken jako náznak přidaného výkonu vozu. Tesla uvádí, že kabina modelu Performance těží ze stejných vylepšení NVH, která společnost provedla u výbav RWD a Long Range.

Model 3 Performance – interiér

Cena Modelu 3 Performance 2024 začíná na 54 630 dolarech (1,3 milionu Kč), včetně příplatku 1 390 dolarů (33 000 Kč) za místo určení. Model 3 se však kvalifikuje pro plný federální daňový kredit ve výši 7 500 USD (180 000 Kč), takže po jeho uplatnění se dostanete na 47 130 USD (1,1 milionu Kč). Vůz je již nyní možné objednat na webových stránkách společnosti Tesla.