Citroën C5 X – nová vlajková loď

Francouzská společnost Citroen se zaměřuje na pohodlí, aby porazil prémiové soupeře s novým crossoverem C5 X

Francouzská společnost Citroen se zaměřuje na pohodlí, aby porazil prémiové soupeře s novým crossoverem C5 X.

Citroën C5 X

Citroën revidoval svůj vlajkový model, C5 X, s novými cenami pro rok 2022. Nyní od 800 tisíc korun jsou na výběr tři úrovně výbavy: Sense Plus, Shine a Shine Plus. Ve všech úrovních výbavy je k dispozici také výběr čistě zážehového nebo plug-in hybridního pohonu.

Na první pohled je použití typového štítku C5 složité. C5 X je světově odlišný od funkčnějšího charakteru SUV C5 Aircross a je umístěný jako o něco prémiovější díky čistším povrchům a minimalistickému elegantnímu interiéru.

C5 X však sdílí platformu EMP2, stejně jako své benzinové a plug-in hybridní pohonné jednotky, s C5 Aircross (a samozřejmě s dalšími většími členy skupiny Stellantis ze strany PSA).

Toto pojmenování nejlépe vysvětluje generální ředitel Citroënu Vincent Cobée, který nám řekl: „V minulosti jsme měli mnoho cestovních vozů s názvem C5. Vnímáme to jako zaslouženou, požitkářskou nabídku, nikoli luxusní nabídku – je to sen, který můžete mít.“

C5 X sdílí platformu EMP2, stejně jako své benzinové a plug-in hybridní pohonné jednotky, s C5 Aircross
Citroën C5 X

Tento přístup se odráží v ceně. Počáteční cena C5 X je od 800 tisíc korun a rozšiřuje se na 1 150 000 korun za plug-in hybridní verzi se špičkovými specifikacemi. A navíc za to získáte vůz, který je delší než Peugeot 508 SW se 4 805 mm. Rozvor je však o něco kratší, a to 2 785 mm. Cena představuje skok o 37 000 korun v celém rozsahu úrovní výbavy od uvedení na trh.

Design a interiér

Citroën se u C5 X zaměřuje na prostornost, a to jak v kabině, tak v zavazadlovém prostoru o objemu 545 litrů (který je opět o něco větší než u 508 SW). Po sklopení zadních sedadel se toto číslo zvětší na 1640 litrů, což je podle Citroënu dost místa pro pračku.

Styl C5 X je inspirovaný konceptem C-Xperience představeným na pařížském autosalonu v roce 2016. Nízká, široká příď se vyznačuje výraznými dvojitými šípy ve středu, které se rozšiřují směrem ven směrem k novému světelnému podpisu ve tvaru V s tenkými LED světly pro denní svícení umístěnými nad hlavními světlomety.

Dlouhá kapota má ve středu výrazný hrb, zatímco vysoká, úzká kola vyplňují oblouky zdobené subtilním obkladem ve stylu SUV. Na rozdíl od C5 Aircross nejsou podél boku vozu žádné vzduchové hrboly. Pouze jemné záhyby na spodní straně dveří. V linii okna nad zadními koly je také výrazný hrbol.

Citroën obložil zadní nárazník černým plastem jako souhlas s jeho stylistickým jazykem SUV. Co je u vozu tak zaměřeného na pohodlí poněkud zvláštní, jsou dva spoilery. Jeden nahoře a jeden dole na zadním skle. LED světla také navazují na design ve tvaru písmene V předních světel. To vše vytváří super stylový, velmi moderní crossover.

V kabině jsou pokročilá komfortní sedadla Citroen se speciálním polstrováním podobným potahu matrace z paměťové pěny
Interiér

Jezdili jsme s C5 X a můžeme potvrdit, že zaměření Citroënu na pohodlí a kultivovanost se u jejich nové vlajkové lodi neztratilo. V kabině jsou pokročilá komfortní sedadla Citroën se speciálním polstrováním podobným potahu matrace z paměťové pěny. Plug-in hybridní model je také prvním Citroënem, který obdržel nové aktivní odpružení Advanced Comfort, které nabízí hladkou jízdu.

Technologie

Dalším prvenstvím pro C5 X je zcela nová 12 palců široká HD dotyková obrazovka infotainmentu. Ta má stejně jako nová C4 samostatně namontované ovládání topení a ventilace níže na palubní desce. Informační a zábavní systém také nabízí aktualizace vzduchem a je zde možnost výbavového a pokročilého head-up displeje, který je široký 21 palců.

K dispozici je také technologie autonomního řízení úrovně 2. Úroveň kombinuje adaptivní tempomat s asistencí pro jízdu v pruzích spolu s praktickými funkcemi, jako je rozpoznávání hlasu, bezdrátové nabíjení smartphonu a zrcadlení obrazovky.

Motor

Řadu motorů otevírá firemní přeplňovaný tříválcový 1,2l zážehový motor s výkonem 128 koní. Nad tím je 1,6l zážehový čtyřválec s výkonem 178 koní. Na rozdíl od menších vozů Citroën má C5 X k dispozici pouze osmistupňovou automatickou převodovku.

Nad benzinovými motory má být stejný plug-in hybridní systém jako v C5 Aircross. Systém kombinuje 1,6l čtyřválcový zážehový motor s elektromotorem a 13,2kWh baterií pro kombinovaný výkon 222 koní a maximální elektrický dojezd 50 km. 7,4 kW jednofázové nabíjení je standardní.

Podle Cobéeho však existuje možnost, že by si do C5 X PHEV nakonec mohla najít cestu větší baterie. „To se má teprve začít vyvíjet,“ řekl nám. „Ano, chceme být schopní zvýšit rozsah nulových emisí během životnosti vozidla.“

Plně elektrická verze je méně pravděpodobná. Cobée řekl: „Plně elektrický pohon je v našich myslích, ale ne v našich plánech. Může jít o vývoj v závislosti na technologii baterií a nabíjecí infrastruktuře – za tři až čtyři roky by to mohlo být relevantnější.“

Cena a specifikace C5 X

Základní úroveň výbavy se nazývá Sense Plus a její cena se pohybuje od 770 tis. korun za benzínovou variantu PureTech 130 nebo 1 mil. korun za plug-in hybridní variantu. Standardní sada obsahuje 19 palců široká litá kola a LED světlomety a částečné čalounění z umělé kůže. Technologie zahrnuje 10 palců široký centrální dotykový displej s 3D navigací a bezdrátovým zrcadlením chytrého telefonu, přední a zadní parkovací senzory s detekcí zatáček a navíc couvací kameru. Nechybí ani automatická dvouzónová klimatizace, multifunkční kožený volant s pádly řazení a bezklíčový přístup.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky