Kultura a původ ovlivňují naše sny

Tým vědců porovnával sny různých skupin lidí. Vzorce se lišily – a pravděpodobně souvisí s tím, jak fungují příslušné společnosti.

Proč sníme? Jaká je funkce snění? Na tyto otázky zatím nejsou jasné odpovědi, ale existují alespoň některá možná vysvětlení. Podle některých teorií vytvářejí sny analogie se skutečným světem a připravují snílky na odpovídající situace v každodenním životě.

Ve studii, která se nyní zveřejnila v časopise „Scientific Reports“, výzkumný tým porovnal sny členů domorodých společností se sny ze západních zemí. Ukázalo se, že kultura a původ ovlivňují noční zážitky.

Po dva měsíce v letech 2016 a 2017 sbírali vědci z University of Toronto zprávy o snech od členů dvou afrických skupin: Bayaka v Republice Kongo a Hadza v Tanzanii – obě komunity, které jsou podle vědců podobné tradičním lovením.

Na druhou stranu autoři využili snové deníky účastníků ze Švýcarska, Belgie a Kanady, které pocházely ze studií, které se publikovaly již od roku 2014. Celkem se takto sešlo téměř 100 snů od více než 230 lidí.

Napaden buvolem a zachráněn – pozoruhodné sny

,,Zjistili jsme, že sny Bayaky a Hadzy jsou velmi dynamické: často začínají život ohrožující nebezpečnou situací, ale končí prostředkem k překonání této hrozby,“ říká Lampros Perogamvros, psychiatr z univerzity v Ženevě.

Spící žena (symbolický obrázek): Sny vás často připravují na bdělý život
Spící žena: Sny vás často připravují na bdělý život

Když domorodí obyvatelé s různou kulturou ve svých snech čelili hrozivým situacím, často vyprávěli, jak jim někdo přišel na pomoc. Například domorodý muž hlásil sen, ve kterém jej napadl buvol, ale zachránil jej člen jeho komunity.

,,Mezi Bayaka a Hadza jsou sociální vazby nevyhnutelně velmi silné,“ říká David Samson, profesor evoluční antropologie na University of Toronto a hlavní autor studie. Protože jejich komunity jsou více zaměřeny na rovnost, a to jak v běžném životě, tak v dělbě práce. ,,Zdá se, že sociální pouto a důvěra v komunitu zajišťuje, že emocionálně zpracují hrozby ve svých snech nejlépe prostřednictvím sociálních vztahů.“

Podle autorů jsou evropské a severoamerické kultury poměrně individualističtější. Lidé tam mají poměrně menší kontakt s velkými komunitami. Pocity jako ostrakismus, vyloučení a hanba také souvisí s tímto individualismem – který se odráží ve snech.

Jedna Kanaďanka například uvedla sen, ve kterém ji dva přátelé vyloučili během skupinové práce ve škole. Pocit strachu, který se pravděpodobně objeví jako hrozivý scénář mezi západními snílky. V takových společnostech zlé sny často simulovaly jejich strachy a pomohly jim tak čelit.

Zdroj: spiegel, Vapol