Crossover Audi Activesphere je podobný kupé

Crossover Audi Activesphere je posledním z řady konceptů automobilky, které představují její vizi budoucí mobility. Nazývá jej luxusním kupé

Audi Activesphere je posledním z řady konceptů automobilky, které představují její vizi budoucí mobility. Automobilka jej nazývá luxusním kupé, které se mění v pickup. Stejně jako jeho předchůdci je Activesphere nabitý technologiemi a nápady, které jsou pravděpodobně vzdálené několik let od realizace. Avšak upozorňuje na to, co by mohlo být možné v technologicky vyspělých vozidlech budoucnosti.

Audi Activesphere

Atraktivní design crossoveru Audi Activesphere kombinuje styl modelů Audi Sportback a Allroad do všestranného elektromobilu připomínajícího SUV. Koncept je vybavený vzduchovým odpružením Audi s adaptivními tlumiči, které dokáže zvýšit základní světlou výšku vozu 208 mm o 40 mm. To se shoduje s designovým prvkem na exteriéru, kde jsou rozmístěné svislé čepy a kovové lišty, které pomáhají vizualizovat přidanou výšku.

Skleněné Audi

22 palců široká kola jsou masivní, ale také funkční. Když je vozidlo v terénním režimu, klapky v kolech se otevírají pro optimální ventilaci a při jízdě po silnici se zavírají, aby se maximalizovala aerodynamika. Značnou část vozidla tvoří sklo. Koncept Activesphere má skleněnou střechu, sklo ve spodních dveřích a skleněnou mřížku. Ta umožňuje cestujícím nerušený výhled ven přes zavazadlový prostor.

Koncept Activesphere má skleněnou střechu, sklo ve spodních dveřích a skleněnou mřížku
Značnou část vozidla Activesphere tvoří sklo

Funkční je také zadní skleněné okno crossoveru, které lze posunout do jedné roviny se střechou a vytvořit tak nákladové lůžko pro přepravu elektrokol. Část zadní kapoty se spouští a vytváří zadní dveře, které jsou tak ještě přístupnější. Při použití nákladového prostoru se vysouvá motorizovaná přepážka, která odděluje interiér od okolních živlů.

Interiér

Uvnitř modelu Activesphere se nachází čtyřmístná kabina určena pro cestující. Když je vůz v autonomním režimu, zmizí palubní deska, volant a pedály, ale velký zvukový panel a ventilační otvor v celé šířce zůstávají funkční. Sedadla jako by se v kabině vznášela. Jsou připojená ke středové konzoli, která je vybavená funkcemi vytápění a chlazení, ale postrádá tradiční obrazovky a ovládací prvky.

Rozšířená realita

Jedním z klíčových prvků konceptu jsou náhlavní soupravy s rozšířenou realitou, které jsou k dispozici řidičům a cestujícím. Ty umožňují Audi překrýt skutečný svět a kabinu virtuálním obsahem, jako jsou ovládací panely vozidla, informační displeje a další. Tím se uvolní prostor v interiéru, který dříve patřil obrazovkám a ovládacím prvkům.

Uvnitř modelu Activesphere se nachází čtyřmístná kabina určena pro cestující
Uvnitř modelu Activesphere se nachází čtyřmístná kabina

Audi umístí různé funkce vedle odpovídajícího hardwaru uvnitř brýlí. Například ovládání klimatizace se vznáší před ventilací, zatímco panel zvuku a zábavy se vznáší nad reproduktorem.

Uživatel modelu Activesphere si může prohlížet virtuální obsah a aktivovat jej, pokud zaměří zrak na konkrétní informace, a interagovat s ním pomocí gest. Systém přiblíží různé funkce k uživateli tak, aby se daly pohodlně používat bez ohledu na polohu sedadla uživatele. Systém může také každému cestujícímu poskytnout obsah na míru, takže řidič může získat důležité informace o vozidle, zatímco cestující si mohou vybrat hudbu a další digitální funkce.

Platforma konceptu

Audi postavilo koncept na architektuře Premium Platform Electric, kterou vyvinulo společně s Porsche. Ta je základem různých vozidel a umožňuje, aby crossover Audi Activesphere měl v akumulátorech přibližně 100 kW energie. Pohonné ústrojí se dvěma motory poskytuje konceptu výkon 242 koní (325 kilowattů) a točivý moment 720 Nm a pohon všech kol.

Zdroje: motor1, Vapol