Chevrolet S10 od GM je malý elektrický pickup

Chevrolet S10 je poměrně malý nákladní vůz, který společnost General Motors odmítá ve Spojených státech prodávat

Chevrolet S10, na snímku v terénním provedení Z71, je malý nákladní vůz. Ten však společnost General Motors odmítá ve Spojených státech prodávat. Je k dispozici v Brazílii, Argentině a dalších latinskoamerických zemích. V USA by konkuroval modelům Ford Maverick a Hyundai Santa Cruz. Místo toho, aby jej GM uvedl na americký trh, pohrává si s myšlenkou čistě elektrického pickupu. Takový pickup by měl dvoje dveře, nízkou střechu a 4 až 4,5 m dlouhou postel.

Chevrolet S10

Automotive News viděl marketingové snímky pracovního koně s nulovými emisemi při návštěvě designérského studia GM ve Warrenu v Michiganu. Je prý „futuristický a sportovní“ a zároveň o něco menší než kompaktní benzínové vozy Ford a Hyundai. Není jasné, jaké označení by měl nést, pokud by jej schválili k výrobě. Ani nevíme, jak by se měl jmenovat. V případě, že projekt sériového modelu dostane zelenou, měl by stát méně než 662 tis. korun.

Chevrolet S10, na snímku v terénním provedení Z71, je malý nákladní vůz
Chevrolet S10 Z71

Ředitel designu cenově dostupných elektromobilů a crossoverů společnosti Chevrolet Michael Pevovar říká, že GM „vytváří tyto návrhy, aby získala reakci a pak se je pokusila upravit nebo posunout dál“. Klíčovou součástí je cenová dostupnost a existuje spousta různých způsobů, jak k tomu přistupovat.“ Dále uvedl, že to nakonec může být příliš malé pro architekturu, kterou mají inženýři na mysli, takže by to nakonec mohlo jet na jiné platformě.

Cenová dostupnost

Ať už je to jakkoli, Pevovar zdůraznil, že musí být cenově dostupné. Zatím je předčasné říci, zda by jezdil na speciální elektrické platformě, nebo by se jednalo o úpravu stávajícího nákladního vozu. Sam Fiorani, viceprezident pro globální prognózy vozidel ve společnosti AutoForecast Solutions, se domnívá, že by šlo o druhý scénář, a to tak, že by S10 dostal elektrický pohon. V tuto chvíli se však jedná pouze o spekulaci.

Třetí generace modelu Montana

Mějme na paměti, že kromě modelu S10 má Chevrolet v nabídce také třetí generaci modelu Montana. Tento model Chevrolet představil na konci roku 2022. Jedná se o menší nákladní vůz s pohonem předních kol a přeplňovaným benzinovým motorem o objemu 1,2 litru a výkonu 133 koní. Zástupce společnosti AutoForecast Solutions také naznačil, že levný elektrický pickup GM by mohl být příbuzný s modelem Montana na obrázku níže.

Zdroje: motor1, Vapol