Volkswagen Geparda má 20 koní a podivná zadní kola

V Německu můžete řídit od 16 let, když si uděláte řidičský průkaz A1. Nesmíte však řídit jen tak ledajaké auto, ale nový Volkswagen Geparda

Jako teenageři jsme všichni toužili dostat řidičský průkaz a vlastnit auto. Zatímco v některých státech můžete řídit auto již od 15 nebo 16, u nás si musíte počkat až do 18 let života. V Německu můžete řídit už od 16 let, když si uděláte řidičský průkaz A1. Nesmíte však řídit jen tak ledajaké auto, ale zcela nový Volkswagen Geparda, který s výkonem pouhých 20 koní zvládne jet maximální rychlostí 109 km/h.

Hatchback pro ty, kteří chtějí řídit co nejdříve

Tento svérázný hatchback je šitý na míru těm, kteří chtějí řídit co nejdříve, jak je to legálně možné. Jmenuje se Geparda (německy „gepard“) a jedná se v podstatě o Volkswagen up! Zmenšený hatchback projde řadou změn a stane se z něj tříkolka, která spadá do kategorie L5e. Není to pravá tříkolka, protože lichá zadní náprava hostí uprostřed takzvané „dvojkolo“.

Zadní část vozu při pohledu z boku vypadá, jako by se vznášela. Podběhy kol s obrovským nápisem „Geparda“ připomínají VW XL1, kde přídavné panely plnily aerodynamický účel. Zadní kola sedí blízko u sebe, proto se vůz neprávem řadí do kategorie tříkolových vozů.

Zadní kola sedí blízko u sebe, proto se vůz neprávem řadí do kategorie tříkolových vozů
VW Geparda vypadá, jako by se vzadu vznášela

Společnost, která za Gepardou stojí, tvrdí, že po montáži neobvyklé zadní nápravy upravila podvozek, aby zlepšila stabilitu vozu. Vpředu se nachází stabilizátor H&R a vzadu pružiny Eibach, takže by se tato automobilová podivnost měla naklánět méně než třeba Reliant Robin. Upravený model up! může být považován za konkurenta pro Citroën Ami, Fiat Topolino a Opel Rocks-e, protože trojici Stellantis mohou řídit i šestnáctiletí.

Jak je to s pohonným ústrojím modelu Geparda

Zatímco předešlé tři vozy pohání elektřina, Geparda používá atmosférický motor o objemu 1,0 litru. Tento tříválec nabízel VW s výkonem 59 nebo 74 koní. Nyní však ubral výkon až na pouhých 20 koní, které míří na přední nápravu přes pětistupňovou manuální převodovku. Přesto stále dosahuje rychlosti 109 km/h, takže byste s ním mohli teoreticky jezdit po dálnici. To však zní upřímně řečeno děsivě.

Specifikace lehkého vozu

Váží pouhých 907 kg a dosahuje spotřeby 4,8 l/100 km. Volkswagen Geparda dostala zadní bubnové brzdy, přední kotoučové, čtyři airbagy, ABS a ESP. Pojme čtyři osoby a má přípustnou celkovou hmotnost necelých 1 360 kg.

A cena?

Společnost Geparda se sídlem v Bad Homburgu již dodala první vozy a účtuje si za ně přibližně 20 000 eur (506 000 Kč). Za takové peníze si koupíte hodně aut pokud máte 18 a více let, ale pokud se nemůžete dočkat, tohle by vám mohlo stačit. Není to jediná německá společnost, která tyto přestavby nabízí, protože Ellenator dělá totéž s Fiatem 500.

Zdroje: motor1, Vapol