Záhadná změna klimatu na Neptunu

Vědci zaregistrovali na Neptunu neobvyklé teplotní jevy. Planeta se ve skutečnosti ochlazuje, ale její jižní pól se výrazně otepluje: Jaký se jeví důvod znatelných změn?

Klimatické změny ukázaly lidstvu, jak je Země zranitelná. Dramatickým klimatickým změnám ale zjevně podléhají i jiné planety – jako například Neptun. Na povrchu nejvzdálenější planety naší sluneční soustavy se během krátké doby nezvykle prudce změnila teplota. Ukazuje to vyhodnocení pozorovacích dat.

Ochlazení Neptunu o osm stupňů

Věci se tu však ubírají opačným směrem než na Zemi: protože zatímco nám hrozí globální oteplování, Neptun se záhadně a globálně ochladil o osm stupňů. Na Neptunově jižním pólu zaznamenal mezinárodní výzkumný tým naopak jiný trend – zde teplota stoupla o jedenáct stupňů.

Proč tomu tak je? Zatím neexistuje žádné vysvětlení pro tyto teplotní změny. Ale mohly by být ovlivněny činností Slunce, píší vědci v Planetary Science Journal.

O tom, že na ledovém obru Neptunu, který je téměř čtyřnásobkem průměru Země, je s průměrnou povrchovou teplotou minus 220 stupňů Celsia, astronomové věděli už dlouho. ,,Pozorované změny nás ale naprosto překvapily,“ říká Michael Roman z Britské univerzity v Leicesteru. Teploty se ve skutečnosti naměřily na začátku léta na jižní polokouli Neptunu. Proto se očekávalo pomalé oteplování planety, nikoli ochlazování.

Neptun obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti asi 4,5 miliardy kilometrů. Pro srovnání: Země se nachází od Slunce vzdálena 150 milionů kilometrů. Osmá planeta se jeví odpovídajícím způsobem chladnější. Sezónní výkyvy teploty Neptunu také nejsou překvapivé, protože stejně jako Země je rotační osa Neptuna nakloněna proti rovině oběžné dráhy. Je to tento sklon – Země má 23,5 stupně a Neptun 28,3 stupně a ne změna vzdálenosti od Slunce, co dává vzniknout ročním obdobím.

Pohled na Neptun ze sondy Voyager 2, Záhadná změna klimatu na Neptunu
Pohled na Neptun ze sondy Voyager 2

Pozorování v infračervené oblasti

Pokud severní pól země směřuje ke Slunci, je na severní polokouli léto – a Neptunu také. Protože oběžná doba planety kolem Slunce se jeví 165 pozemských let, roční období tam trvají odpovídajícím způsobem déle. A to každé přibližně 40 let. V roce 2005, na začátku pozorovací série, na jižní polokouli právě začínalo léto. ,,Naše data ale pokrývají jen polovinu sezóny, takže se již neočekávaly velké změny,“ říká Glenn Orton z Jet Propulsion Laboratory v USA.

Pro svou analýzu použili vědci pozorování v infračervené oblasti – protože infračervené záření je tepelné záření: čím teplejší je nebeské těleso, tím více infračerveného světla vyzařuje. Data z let 2003 až 2020 pocházejí z řady velkých dalekohledů na Zemi, včetně záhadné Very Large Telescope Evropské jižní observatoře ESO v Chile, velkého Keck dalekohledu na Havaji a také Spitzer Space Telescope NASA.

A přestože léto teprve začínalo, Neptun se v letech 2003 až 2018 globálně ochladil o osm stupňů. Ještě překvapivější se však jeví náhlé zvýšení teploty o 11 stupňů na jižním pólu planety v letech 2018 až 2020. I když se již dlouho vědělo, že na jižním pólu Neptunu existuje atmosférický vír, který se zdá teplejší než zbytek planety, zdá se jasné, že na jižním pólu planety se nachází 10 stupňů. Tak rychlý nárůst teploty tam astronomové nikdy nepozorovali.

Nyní si planetární výzkumníci lámou hlavu nad tím, co se mohlo stát příčinou záhadně překvapivých změn teplot. Jsou to náhodné jevy počasí, které jsou nezávislé na ročních obdobích? Nebo se chemie v atmosféře planety sezónně mění a zvyšuje teplotní výkyvy?

Další možností se může stát vliv sluneční aktivity. Data ve skutečnosti ukazují mírnou korelaci mezi teplotou atmosféry Neptunu a počtem slunečních skvrn. S dalšími pozorováními v nadcházejících letech vědci doufají, že vystopují příčinu teplotních změn.

Zdroj: spiegel, Vapol