Devátá etapa dakarské rallye 2023 – Loprais končí

Po jednodenním volnu, jezdce čekala devátá etapa dakarské rallye. Trasa vedla z Rijádu do Harazu a měřila 710 km, tedy 439 km měřeného úseku

Po jednodenním volnu, které proběhlo 9. ledna, jezdce čekala devátá etapa dakarské rallye 2023. Trasa vedla z RIjádu do Harazu a měřila 710 km, respektive 439 km měřeného úseku. Ani tento den nepřinesl závodníkům jednoduchou trať. Závodníci se museli vypořádat nejen s dunami, ale také s vodou na trati. Nejnebezpečnější rallye světa si během deváté etapy vybrala také svou první letošní daň na životě.

Devátá etapa a bahnitá poušť

V jedné části deváté etapy měli závodníci dilema. Objevila se totiž před nimi duna plná vody. Někteří závodníci se bez rozmyslu rozjeli vstříc svému osudu. Někomu se dařilo projet bez větších komplikací, někteří však zvolili špatně a v bahně a vodě strávili několik minut. Někteří dokonce i hodinu.

Devátá etapa natropila nejvíce problémů českému jezdci Martinu Macíkovi, který vjel do bahna jako první z kamionů. Následně zapadl v díře a musel se popasovat s vodou, kterou měl v některých místech až nad kolena. Macík na tomto místě ztratil více než hodinu drahocenného času.

Dalším zapadlým byl holandský konkurent Martin van den Brink, který rovněž zapadl a přišel o notnou dávku minut
Voda a bláto trápilo všechny kategorie jezdců dakarské rallye

Dalším zapadlým byl holandský konkurent Martin van den Brink, který rovněž zapadl a přišel o notnou dávku minut. Později zde zastavil Martinův syn Mitchel, který pomohl nejen svému otci, ale také českému závodníkovi M. Macíkovi. Lano jim zapůjčila posádka Jaroslava Valtra.

Když tento pohled zaregistroval Aleš Loprais, vydal se kousek dál po proudu a měl štěstí. V tomto bahnitém prostředí ztratil jen několik minut a nakonec se radoval z dalšího vítězství v této náročné rallye.

Loprais dojel první a končí

Další vítězství v rallye si připsal český talent Aleš Loprais. Bohužel se po návratu do bivacu dozvěděl smutnou zprávu. Během deváté etapy se jeho kamion v jednom místě přehoupl přes dunu, pod kterou se nacházel italský fanoušek a fanouška vozem přejel.

Ani Loprais a ani jeho posádka fanouška nezpozorovala (což ukazují i záběry z kamery v kabině). Italský fanoušek (69 let) se postavil pod hranu duny, aby měl co nejlepší snímek závodních vozů. Bohužel stál v místě, na kterém jej posádky neměla možnost spatřit. Poté muže převezli do nemocnice do hlavního města Rijád. Během převozu však muž dostal infarkt a zemřel.

Loprais dojel do cíle deváté etapy jako vítěz, a zrovna v den svých 43 narozenin
Aleš Loprais v deváté etapě zvítězil

Loprais dojel do cíle deváté etapy jako vítěz, a zrovna v den svých 43 narozenin. Později se však dozvěděl zprávu o smrti fanouška, kterého přejel vlastním vozem. Po této strašlivé události se Loprais rozhodl pro odstoupení z celého závodu.
Pár dní před koncem celé rallye končí průběžně první muž celého hodnocení kamionů. Naposledy Rallye Dakar vyhrál jeho strýc Karel Loprais v roce 2001.

Poté, co Aleš Loprais odstoupil, se na jeho průběžné první místo dostal Holanďan Janus van Kasteren.

Nejnebezpečnější závod světa

Rallye Dakar patří mezi nejnebezpečnější závody světa, který se jede volným terénem. O to více práce mají pořadatelé, kteří nemohou ohlídat celou závodní plochu. V některých úsecích jedou závodníci za sebou v jedné stopě, někde kousek od sebe a někdy se nachází i několik stovek metrů daleko.
Každý divák by si měl být vědom toho, že závodníci jezdí i ve stokilometrové rychlosti po nerovném terénu a tudíž by se měli rozumně rozhodnout, na jaké místo se postaví a odkud si pořídí třeba snímek jezdců.

Za dobu existence Rallye Dakar zemřelo celkem 27 závodníků. Dále se hovoří o dalších osmdesáti obětech z řad diváků, pořadatelů a novinářů.

Zdroje: sport.cz, TowPoint