BMW X1 2023 je hlavně praktické!

BMW X1

Na nové verzi nejmenšího SUV – BMW X1 není nic radikálního. Nabízí toho však velmi hodně za příznivou cenu.

Navzdory společnému jménu s raketovým letadlem je jen malá šance, že si BMW X1 spletete s Bellovým letadlem. Jsme si jisti, že Chuck Yeager by ocenil takový luxus, jako je náladové osvětlení interiéru a možnost volby skvělého stereofonního systému Harmon/Kardon s 12 reproduktory. BMW X1 působí jako příjemné malé SUV. Nabízí atraktivní vstupní bod do motorismu německé značky. Neláme však bariéry ani rychlostní rekordy.

BMW v poslední době experimentuje s dramatickými designovými prvky uvnitř i zvenčí. X1 je tradičnější nabídkou s hladkým zevnějškem a malou, téměř hranatou ledvinovou mřížkou chladiče – vedle rozšířených nozder většiny současné nabídky BMW nedotaženou. X1 je stále nejmenším SUV BMW, ale od svého uvedení v roce 2009 se dočkalo již třetího provedení. Pro rok 2023 je delší, vyšší i širší. Výsledkem je větší vnitřní prostor a náznak buldočího postoje.

BMW X1 2023
Nové BMW

Přepracovaný motor a nová převodovka u BMW X1

Pod kapotou je starý dobrý benzínový motor, přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,0 litru s několika koňmi navíc. (Elektrická verze iX1 je k dispozici na jiných trzích, ale k nám se nedostane.) Změny geometrie spalovací komory a dvojité vstřikování zvyšují výkon agregátu na 241 koní (z 228) a točivý moment na 295 N.m. BMW uvádí, že X1 zrychlí na stovku za 6,2 sekundy. Sedmistupňová dvouspojková převodovka, která nahradila předchozí osmistupňovou automatickou převodovku, má větší rozptyl převodových poměrů a umožňuje jízdu na volnoběh. Pokud ji chcete mít v pohotovosti pro přebírání rychlostních stupňů, sportovní režim řadí s větší razancí.

Pohonná jednotka jede tiše a plynule v provozu a při jízdě po dálnici, ale poněkud pomale, když musí projet vysokou rychlostí nebo zrychlit do kopce. Prodleva turba se projevuje a ani přepnutí X1 do sportovního režimu nedokázalo toto zpoždění zamaskovat.

Jednou z velkých změn modelu X1 pro rok 2023 je, že pohon všech kol je nyní součástí standardní výbavy. Při nenáročné jízdě se o většinu jízdních povinností starají přední kola. Při jakékoli ztrátě trakce se výkon přenáší na zadní kola. Z dynamického hlediska je řízení X1 zábavné, v zatáčkách si spokojeně hoví a díky svým malým rozměrům se dobře hodí na úzké silnice. A když už, tak na úzká parkovací místa. Volant ani brzdový pedál neposkytují příliš velkou zpětnou vazbu, ale komunikace je dostatečná na to, abyste měli jistotu, že vůz pojede a zastaví, kdy a kde má.

Interiér

BMW si dalo záležet na designu interiéru svých nových modelů. Kabina BMW X1 dobře využívá textury a barvy, které dodávají zajímavost plastovým plochám. Zvláště výplně dveří jsou atraktivní, dostatečně hezké, abyste mohli nechat dveře otevřené o několik minut déle, aby vaši sousedé mohli obdivovat mřížky reproduktorů s tvídovým vzorem a oblouk dveřní kliky. Konzola nabízí spodní odkládací plochu, i když k ní není snadný přístup s větší kabelkou. Držáky na nápoje jsou nízko a nepřekážejí a volitelná podložka pro bezdrátové nabíjení se naklání v příjemném úhlu.

Když už mluvíme o obrazovkách, jediný zakřivený zobrazovací panel modelu X1 se táhne od volantu až do středu palubní desky. Režimy nabízejí různá provedení přístrojů a na pravé straně se zobrazují rozhraní pro navigaci, hudbu a telefon. Bohužel je obrazovka také jediným způsobem, jak ovládat klimatizaci a vyhřívání sedadel. Pro řidiče je to dlouhá cesta, a to i pro ty z nás, kteří sedí daleko vpředu. Zvuková soustava se dá nastavit z volantu, ale abyste vypnuli vyhřívání volantu nebo nastavili ventilátor klimatizace, musíte se trochu pošťourat na obrazovce – což nikdy není ideální činnost za jízdy.

Sedadla v našem vzorovém voze byla volitelná sportovní sedadla. Na to, že se jedná o SUV pro dojíždění, jsou hluboce vyztužená. Poloha sezení byla sice dobrá a dobře nastavitelná, ale polstrování bylo příliš tvrdé na dlouhou jízdu. Zadní sedadla jsou také tuhá a cestujícím se může zdát sklon opěradla příliš ostrý, ačkoli položený tvar usnadňuje instalaci dětské sedačky. Zavazadlový prostor je velkorysý, s boční síťkou na drobné předměty.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint