Astronomové identifikovali obrovskou černou díru

Objekt o hmotnosti 30 miliardkrát větší než naše Slunce: astronomové identifikovali jednu z největších známých černých děr. Použili k tomu speciální techniku.

Pomocí nové techniky objevili vědci ve Velké Británii jednu z největších dosud známých černých děr. Metoda by tedy mohla být použita k nalezení dalších černých děr. Podle studie zveřejněné v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society má černá díra, kterou právě identifikovali astronomové, hmotnost 30 miliardkrát větší než naše Slunce.

K lokalizaci této černé díry, která se zdá od Země vzdálena asi dvě miliardy světelných let, se poprvé použil jev zvaný „gravitační čočka“. Světlo, které se k nám dostává ze vzdálených galaxií, ukazuje na existenci černé díry, když se zesiluje a zakřivuje dovnitř.

Tento proces lze přirovnat k „paprsku světla prosvítajícímu dnem sklenice,“ řekl agentuře AFP astronom a hlavní autor z Durhamské univerzity James Nightingale.

Vědci zahrnuli ultramasivní černou díru do jedné ze svých simulací, podle prohlášení Durhamské univerzity. Cesta světla ze vzdálené galaxie na Zemi odpovídala dráze, kterou lze vidět na skutečných snímcích z Hubbleova vesmírného dalekohledu. ,,Tým našel ultramasivní černou díru v galaxii v popředí. Objekt o hmotnosti 30 miliardkrát hmotnější než naše Slunce. Velikost, kterou astronomové vidí jen zřídka,“ říká.

Ultramasivní černá díra

Simulace černé díry; Astronomové objevili obrovskou černou díru
Simulace černé díry

Černé díry mají tak silnou gravitaci, že z nich nemůže uniknout ani světlo. Takže protože jsou jen černé, až dosud je bylo možné pozorovat pouze zobrazením velkého množství světla na jejich okrajích nebo měřením drah zrychlujících se hvězd. A to když prolétají kolem černé díry. Tyto techniky však fungují pouze pro relativně blízké galaxie.

Proces gravitační čočky umožňuje detekci černých děr „ve zbývajících 99 procentech galaxií, které jsou v současné době nepřístupné,“ uvádí Nightingale. V důsledku toho se náš obraz vesmíru pravděpodobně „dramaticky změní“.

Pro svůj nyní zveřejněný objev Nightingale a jeho kolegové použili snímky z Hubbleova vesmírného dalekohledu a počítačové simulace. Vyloučili i další možnosti, jako je nadměrná koncentrace temné hmoty.

Zdroj: spiegel, TowPoint