Proces roll-to-roll pro organické solární panely

Ribes Tech, spinoff Italského technologického institutu, zavedl proces roll-to-roll k výrobě organických fotovoltaických modulů. Ty lze rozšířit tak, aby umožnily sériovou výrobu fotovoltaických modulů pro vnitřní senzory, sledovače a elektronická zařízení.

Italský start-up Ribes Tech vyvinul výrobní proces roll-to-roll (R2R) pro organické fotovoltaické (OPV) moduly.

Proces zahrnuje štěrbinový potahovací stroj a sítotiskové stanice. „Máme pilotní řadu, která se osvědčila. Každá vrstva fotovoltaického článku se nanese pomocí standardních tiskových technik R2R,“ řekla Francesca Scuratti, manažerka vývoje produktů společnosti Ribes Tech. ,,Nevyžaduje žádné průhledné vodivé oxidy pro spodní elektrodu, nepoužívá žádné vzácné nebo vzácné materiály a samotné moduly lze snadno integrovat do napájecích subsystémů.“

Společnost je spinoffem spolupráce mezi italským specialistou na tisk OMET Group a Italským technologickým institutem. Má výrobní kapacitu 200 000 zařízení ročně, založenou na systému se dvěma tiskovými hlavami a šířkou pásu 30 cm.

Výrobní proces roll-to-roll

Tento proces umožňuje výrobu velmi tenkých vnitřních zařízení pro získávání energie určených k výměně baterií nebo retrofitů. A to v široké řadě nízkoenergetických elektronických zařízení, jako jsou dálkové senzory, chytré štítky a sledovací zařízení.

Proces roll-to-roll pro organické solární panely
 Ekologický senzor ve tvaru kopule s registrovaným designem od Innoitaly

Moduly Ribes Tech mají 12 % účinnost přeměny energie v interiéru, když se integrují jako součást elektronického zařízení. A pracují efektivně v celém rozsahu vnitřních prostor, od 5 luxů do 2000 luxů, podle Scurattiho.

„Nyní hledáme investice na podporu naší další fáze rozšiřování. Jsme připraveni vyrábět fotovoltaické moduly ve velkém objemu, jako je tisk štítků,“ řekl Scuratti s tím, že v plném rozsahu s více tiskovými hlavami dokáže zařízení společnosti vytisknout „až několik desítek milionů fotovoltaických článků“. Například až 50 milionů jednotek malých OPV zařízení o rozměrech 3 cm x 5 cm.

Italská společnost, založená v roce 2016, vidí potenciál svých modulů pro získávání energie k řešení několika výzev v oblasti nositelné elektroniky a elektroniky pro internet věcí (IoT). Například umožnění nižších nákladů na údržbu související s ruční výměnou nebo nabíjením baterií a dodržování předpisů. Ty by omezovaly používání nenabíjecích baterií, a snížení ekologických rizik souvisejících s materiály používanými v konvenčních bateriích.

Na nedávném veletrhu Consumer Electronics Show, americkém veletrhu, jeden z partnerů Ribes představil dvě inovativní bezbateriová řešení pro senzory s velmi nízkou spotřebou. Jedním z nich je kupolovitý environmentální senzor podle registrovaného návrhu krajanské společnosti Innoitaly. Je vhodný pro domácnosti, kanceláře a zahradnické aplikace a integruje fotovoltaické moduly Ribes spolu se senzory vlhkosti, teploty, světla, přítomnosti a podsystémem pro datovou komunikaci.

„Jsou zcela bezúdržbové, takzvané řešení „nastav a zapomeň“, které maximalizuje světlo sklizené ze všech směrů,“ řekl Scuratti.