BMW M2 (2022): cena, specifikace, uvedení

Nové BMW M2 kupé bude obsahovat odladěnou verzi 3,0litrového řadového šestiválce M3, ale stále bude mít více než 400 koní.

Divize M BMW pracuje na projektu, který jistě nadchne tradiční fanouškovskou základnu značky – náhrada za tolik oblíbené kupé M2. Model druhé generace bude mít svůj debut koncem tohoto roku a naše exkluzivní obrázky ukazují, jak by mohl vypadat.

Předchozí generace M2 byla klíčovým modelem pro divizi BMW M. V roce 2018 značka označila vůz za „nejsilnějšího tahouna růstu“, takže úspěch tohoto nového modelu je životně důležitý, i když se portfolio firmy od té doby rozšířilo o populárnější výkonná vozidla, jako jsou SUV a dokonce i elektromobily.

Příští M2 od MW bude využívat novou platformu, která se nachází pod novým kupé řady 2, která byla odvozena od platformy řady 3. U standardní řady 2 však dojde k významným změnám v pohonných jednotkách a podvozku.

Síla by měla pocházet z nejnovějšího přeplňovaného 3,0litrového zážehového motoru BMW M, který se nachází v výkonných SUV X3 M a X4 M. Jednotka s kódovým označením S58 vyvine 503 k ve výbavě vlajkové lodi BMW Competition, ale takže M2 nešlape na špičky svých větších (a dražších) sourozenců, očekáváme, že BMW omezí výkon kupé.

Stejně jako zbytek řady BMW M bude i M2 nabízena se dvěma výkonovými volbami – bude zde standardní varianta na základní úrovni a výkonnější varianta Competition, která bude fungovat jako vlajková loď. Základní model M2 bude mít minimálně 400 koní, což poskytne dostatek prostoru pro dýchání mezi M2 a novým M240i xDrive, který produkuje 369 koní.

Výkon 400 koní by také poskytl M2 dostatek základu, aby mohl konkurovat současnému množství hyper vozů od Audi a Mercedesu. Nové Audi RS 3 má přeplňovaný 2,5litrový zážehový motor o výkonu 395 koní, zatímco Mercedes-AMG A 45 S nabízí 415 koní.

Na rozdíl od těchto vozů (a vlastně i M240i) se však očekává, že BMW ponechá pouze M2 s pohonem zadních kol, spíše než převezme systém pohonu čtyř kol z nových M3 a M4. Puristy také potěší, že vedle obvyklého osmistupňového automatu s řazením pádly bude k dispozici také šestistupňová manuální převodovka.

M2 Competition bude mít ještě o něco větší výkon – možná se přiblíží k hranici 430 koní, pokud BMW zrcadlí propast mezi standardní a Competition verzí M3 a M4. Značka může dokonce vyrobit náhradu za traťově zaměřenou M2 CS s výkonem 444 k, která byla dosud nejvýkonnější silniční M2.

K ovládání extra výkonu, BMW provede několik změn na platformě M240i. Inženýři firmy rozšíří kupé, přidají několik dalších výztuh pro snížení prohnutí podvozku, přišroubují větší brzdy a standardně namontují zadní diferenciál M Sport.

Vylepšeno bude také odpružení – a inženýři značky mají na výběr ze dvou možností. Na výběr jsou mechanické tlumiče závislé na zdvihu firmy, vyladěné tak, aby odpovídaly tužšímu a širšímu podvozku M2, nebo adaptivní elektromechanické tlumiče M Sport.

BMW M2: design a interier

BMW dost dramaticky změní styling kupé na přídi. Uniklé obrázky ukazují, že namísto použití obrovských vertikálních ledvinových mřížek používaných k oddělení M3 od standardní řady 3, dostane pár hranatých horizontálních náhrad.

Toto čtvercové téma se rozšíří do spodních částí přední zástěry s velkým obdélníkovým centrálním nasáváním lemovaným dvěma čtvercovými prvky v předních rozích. Špionážní záběry ukazují, že příští M2 také znovu začlení výfukový systém se čtyřmi vývody předchozího modelu do nového vzhledu zadního difuzoru.

M2 se však od M240i nebude lišit pouze zvenčí; kabina se také dočká řady vylepšení. Naši špionážní fotografové byli uvnitř M2 a odhalovali, že BMW vybaví kupé novým zakřiveným displejem iDrive. To znamená, že digitální přístroje a obrazovka infotainmentu jsou spojeny v jeden bezproblémový displej.

Zbytek kabiny dostane klasické prvky BMW divize M, jako jsou opěrná sedadla a nový sportovní volant se dvěma jasně červenými tlačítky režimu M, která řidiči umožňují rychle přepínat mezi dvěma individuálně nakonfigurovanými nastaveními vozidla.

BMW M2: cena a konkurence

Očekává se, že BMW uvede na trh nový M2 až koncem roku 2022 a auto se možná do místních showroomů dostane až začátkem roku 2023, takže podrobnosti o cenách nejsou k dispozici.

Navzdory tomu se očekává, že ceny za M2 Competition (což je jediný model, který dostaneme) budou začínat přibližně od 1 775 000,- Kč. To znamená, že kupé bude schopno konkurovat sportovním kupé, jako je Porsche Cayman, a také novému Audi RS 3 hyper hatch.

Zdroj: Autoexpress, Vapol