Velikonoční Jeep Safari v Moabu – představí se čtyři barevné koncepty

Tato část roku pro nadšence do Jeepů znamená, že je čas na každoroční Velikonoční Jeep Safari. Představí se čtyři barevné koncepční vozy

Velikonoce jsou téměř přede dveřmi a pro nadšence do Jeepů to znamená, že je čas na každoroční Velikonoční Jeep Safari. Čtyři barevné koncepční vozy – dva Wranglery, Gladiator a Grand Wagoneer – se připojí k tisícům majitelů Jeepů v Moabu, aby se zúčastnili terénní akce.

Přestože se pravděpodobně nejedná o nejúžasnější koncepty Easter Jeep Safari, jaké jsme kdy viděli, zářivé laky je rozhodně nechají vyniknout.

Letos se představí pouze 4 koncepty Jeep

Než se však ponoříme do podrobností o jednotlivých konceptech, stojí za zmínku, že přítomnost značky Jeep není letos oproti nedávným safari tak silná. V loňském roce vyrazilo na trať sedm konceptů, včetně parádního přestavění modelu Cherokee z roku 1978. V roce 2022 se rovněž představilo sedm vozidel, i když některá z nich se dříve objevila na výstavě SEMA 2021.

Loni se Stellantis stáhl z několika velkých autosalonů a později oznámil, že pozastavuje veškeré výstavní aktivity. Není jasné, zda se toto rozhodnutí týká i akcí, jako je velikonoční Jeep Safari.

Jeep Gladiator Rubicon High Top Concept

Letos u Jeepu nenajdete žádnou úpravu staršího vozu, ale Gladiator Rubicon High Top Concept nás rozhodně tahá za srdce v 70. letech. Má dvoubarevný metalický lak exteriéru Ginger Snap, ploché blatníky a upravený přední nárazník od společnosti American Expedition Vehicles. Ten poskytuje prostor pro 40palcové terénní pneumatiky otáčené nápravami Dana 60 a nechybí ani nastavitelný systém vzduchového odpružení. V6 o objemu 3,6 litru a osmistupňová automatická převodovka jsou součástí sériové výbavy.

Má dvoubarevný metalický lak exteriéru Ginger Snap, ploché blatníky a upravený přední nárazník od společnosti American Expedition Vehicles
Jeep Gladiator Rubicon High Top Concept

Uvnitř se interiér dočkal kožené úpravy a postel je vybavená uzamykatelnými úložnými prvky. Celkově se jedná o poměrně drobnou stavbu, ale mohl by to být nejhezčí koncept z celé skupiny.

Koncept Jeep Low Down

Low-rider v Moabu nedává smysl, ale v tomto případě low down neznamená přiškrcené odpružení. Ve skutečnosti si tento Wrangler zachovává svou tovární výšku s nacpanými 42palcovými pneumatikami do bláta.

Jeep tvrdí, že to má pomoci udržet těžiště nízko, ale aby to fungovalo, potřebuje kombinace kol a pneumatik speciální karbonové lemy blatníků s vysokou světlou výškou. Základem je Wrangler Rubicon 392. To znamená, že pod kapotou se nachází sériový osmiválec Hemi o objemu 6,4 litru a výkonu 470 koní.

Základem je Wrangler Rubicon 392
Koncept Jeep Low Down

Díky zakázkové průhledné kapotě je Hemi pod ní vidět, i když přihlížející by mohl oslnit červený lak Poison Apple Red. Interiér dostal na zakázku vyrobená černá kožená sedadla. Na zakázku vznikly i červené potahy. Abyste nezapomněli, co se skrývá pod kapotou, na blatnících a palubní desce vynikají nápisy 392.

Jeep Willys Dispatcher Concept

Tady se věci začínají zelenat. Willys Dispatcher Concept ukazuje, kde Jeep začínal a kam směřuje. Kombinuje retro prvky, jako je reliéfní nápis Willys na kapotě a ocelová kola, s moderní pohonnou jednotkou Wrangler 4xe.

Šestnáctipalcová kola jsou obuta do 36palcových pneumatik, které, vypadají v této sestavě poněkud skromně. V předním nárazníku je jednoduchý velký naviják a uvnitř jsou sedadla bez opěrek hlavy, což ještě více podporuje retro téma. Kožená sedadla však mají daleko k tomu, co byste našli v klasickém poválečném Jeepu.

Šestnáctipalcová kola jsou obuta do 36palcových pneumatik, které, vypadají v této sestavě poněkud skromně
Jeep Willys Dispatcher Concept

Nenajdete zde ani hybridní pohonnou jednotku, která zůstává sériová s výkonem 375 koní a točivým momentem 470 Nm. K dispozici jsou nápravy Dana 50 a převody 4,70 pro schopnost jízdy v nízkých rychlostech a v Moabu jej nepřehlédnete díky odstínu zelené Element 115 aplikovanému na exteriér.

Jeep Vacationeer Concept

Stejně zářivý na pohled je i tento koncept Grand Wagoneer, lakovaný barvou Spearmint a vybavený výsuvným stanem pro dobrodružství v terénu. Jeep také přidává na boky vozu pouhý dotek dřeva, který je ódou na klasický Wagoneer a který snadno vynikne na pozadí pastelového laku.

Uvnitř tohoto Jeepu se to kostkami jen hemží, přinejmenším na předních sedadlech, protože druhou a třetí řadu zde nenajdete. Tím se uvolnilo místo pro střechu Skyloft, která je napevno namontovaná a přístupná zevnitř SUV.

Koncept Grand Wagoneer je lakovaný barvou Spearmint a vybavený výsuvným stanem pro dobrodružství v terénu
Jeep Vacationeer

Podvozek a pohonné ústrojí jsou sériové, i když 35palcové pneumatiky poskytují 3,8 cm světlé výšky navíc. Větší podběhy kol a zakázkové lemy blatníků poskytují prostor pro pneumatiky a podvozek chrání ližiny.

Ideální místo pro nové koncepty Jeep

„Velikonoční Jeep Safari v Moabu v Utahu je ideálním místem pro nové koncepty Jeepu, kde se každoročně schází více než 20 000 nadšenců Jeepu, aby oslavili nejikoničtější značku 4×4 na světě,“ řekl generální ředitel Jeepu Bill Peffer. „Od elektrifikace 4xe po nepřekonatelný výkon 392 – letošní koncepty Jeep 4×4 ilustrují, jak nejschopnější Wrangler všech dob oslovuje tak široké spektrum lidí.“

Velikonoční Jeep Safari 2024 se koná od 23. do 31. března.

Zdroje: motor1, Vapol