Ostrovy Scilly a severní skotská oblast Assynt-Coigach byly zvoleny nejmalebnějšími místy v UK

Poloostrov Gower obsadil první místo ve Walesu a Causeway Coast zvítězilo v Severním Irsku v průzkumu více než 5.000 členů, kteří poskytli své názory na oblasti výjimečné přírodní krásy a národní scénické oblasti ve Spojeném království.

Ostrovy u pobřeží Cornwallu a region na dalekém severu Skotska byly zvoleny nejmalebnějšími oblastmi ve Spojeném království.

Průzkum 5.800 členů zjistil, že ostrovy Scilly a Assynt-Coigach jsou nejkrásnější místa v zemi. V Anglii, Walesu a Severním Irsku byly ostrovy Scilly – známé svými bílými písečnými plážemi – již druhým rokem po sobě označeny za nejlepší oblast výjimečné přírodní krásy (AONB).

St Agnes na Isles of Scilly

Souostroví bylo uděleno maximálních pět hvězdiček za scenérii, procházky, pozorování divoké zvěře, klid a pohodu, jídlo a pití a ubytování, s celkovým skóre 91 %.

Ale přes veškerou krásu bylo nedávno oznámeno, že ostrovy Scilly jsou stále více ohroženy klimatickými změnami.

Protože Skotsko nemá AONB, byli respondenti dotazováni i na 40 národních scénických oblastí Skotska, přičemž Assynt-Coigach se umístil na prvním místě.

Letecký snímek oblasti Assynt-Coigach s vrcholem Suilven uprostřed snímku. Obrázek: Dde0apb/Wikicommons

Ačkoli není v Anglii tak známá jako některé z dalších národních scénických oblastí, jako je Ben Nevis a Glen Coe a Cuillin Hills, vyniká jako pozoruhodná krajina s útesy, mořskými komíny a divokými vřesovišti.

Assynt-Coigach získal celkové skóre 92 %, přičemž jeho scenérie a klid a ticho také získaly pět hvězdiček a jeho procházky čtyři hvězdičky. Jeden návštěvník to popsal jako „divoké, velkolepé a jedinečné“.

The Giants Causeway na Anthrimském pobřeží severního Irska

Pobřeží Severního Irska Causeway Coast bylo v regionu s nejvyšším skóre AONB s 84 %.

Slavné polygonální čedičové sloupy Giant’s Causeway patří k mnoha atrakcím tohoto úseku pobřeží Antrim.

Ve Walesu byl AONB nejlépe hodnoceným poloostrovem Gower (82 %), odkud se návštěvníci hrnou do Rhossili Bay.

Pláž Rhossili Bay na poloostrově Gower v jižním Walesu

Redaktor časopisu Travel, Rory Boland, řekl: „Během pandemie mnozí z nás objevili potěšení z britské dovolené a výsledky našeho průzkumu ukazují, že oblasti s výjimečnými přírodními krásami a národními scénickými oblastmi mají co nabídnout, a to v tvrdé konkurenci mezi národními favority“

„Nejlepší zprávou z průzkumu je, z kolika vysoce hodnocených destinací si musíme vybrat, včetně mnoha málo známých destinací, které si budete moci užít bez davů.“

Zdroj: Sky