EU plánuje označit plyn a jadernou energii jako „zelenou“

Evropská komise plánuje navrhnout označit některé plynové a jaderné elektrárny jako zelené, což vyvolalo kritiku ze strany Německa.

Návrh tvrdí, že plyn a jaderná energie jsou klíčem k přechodu na čistší energii.

Německý ministr životního prostředí, ale tento plán označil za „naprosto špatný“.

Přichází měsíce poté, co se země na klimatickém summitu COP26 zavázaly udržet nárůst teploty do 1,5 °C.

Je nutné uznat, že odvětví fosilního plynu a jaderné energie mohou přispět k dekarbonizaci hospodářství Unie,“ uvádí návrh Komise.

Podle návrhu by za zelené byly považovány pouze plynové a jaderné elektrárny s nejvyššími standardy. Jaderné elektrárny by také musely mít přísné plány likvidace odpadu, uvádí Deutsche Welle. Zatímco plynárny by měly limit, kolik oxidu uhličitého se uvolní na kilowatthodinu vyrobené energie.

Dánsko chce do roku 2030 lety bez fosilních paliv


Změna klimatu: Po COP26 se shromažďují bouřkové mraky v komunikaci k tématu

Pokud většina členů EU návrh podpoří, stane se zákonem od roku 2023.

Francie údajně prosazovala zahrnutí jaderné energie. Země spoléhá na jadernou energii ze 70 % své elektřiny, i když se tato energie během příštích 15 let sníží na polovinu.

Francie se také zavázala snížit svou závislost na jaderné energii tím, že do roku 2035 odstaví 12 jaderných reaktorů.

Tento krok kritizovalo Německo, které je ve fázi postupného úplného vyřazování jaderných elektráren a zbývá jen několik elektráren.

Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová označila návrh za „nesprávný“ a dodala, že jaderná energie by mohla vést k ekologickým katastrofám a velkému množství jaderného odpadu.

Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck nazval plán „greenwashing“ a řekl, že „snižuje dobré jméno udržitelnosti zelené energie“.

Zdroj: BBC