Aston Martin V12 Vantage

Britská automobilka Aston Martin přichází opět s vylepšeným vozem Vantage. Tentokrát s motorem V12

Aston Martin V12 Vantage je nový sportovní vůz a má výkon turbodmychadla V12. Dále seriózní přeměna podvozku proměnila poslední V12 Vantage v překvapivě rychlé a docela vážné pásové auto. Avšak nakonec může mít pro své dobro příliš mnoho vrčení.

Aston Martin dříve strategicky potřeboval sportovní vůz Aston Martin V12 Vantage. Je však překvapivé, že tato potřeba již nemůže být tak pronikavá jako kdysi. A to může alespoň částečně vysvětlit, proč vedení společnosti právě povolalo čas na speciální pokrevní linii vozu.

První generace V8 Vantage vypadala senzačně, jevila se lákavě ovladatelně a dosažitelně už v roce 2005. I poté, co motor V8 narostl ze 4,3 na 4,7 litru, nezapadal rychlostí tak vysoko.

A tak, když se v roce 2009 odhalil první sériový vůz V12 Vantage, jednalo se svým způsobem o zadostiučinění. Dosahoval maximálních 510 koní. Ale v dnešní době můžete díky přeplňovaným motorům Mercedes-AMG získat V8 Vantage s větším výkonem.

Aston Martin V12 Vantage

Tento nový V12 Vantage, poslední, který kdy bude, přichází s mnohem větší účinností než kterýkoli z jeho předchůdců. Přičemž využívá 5,2 litrový motor V12 s dvojitým přeplňováním z DBS Superleggera. A přesto zrychlí z 0-100 km/h za 3,5 sekundy a Aston Martin V8 Vantage F1 Edition s motorem V8 to zvládne za 3,6 sekundy.

Nový a vylepšený V12 Vantage zvládne zrychlení z 0-100 km(h za 3,5 sekundy. Jedná se o nejvýkonnější model z řady Vantage
Aston Martin V12 Vantage

Aston dostal jakousi dohodu typu „kup-jeden-dostaň-jednou“ na práci na vývoji hnacího ústrojí pro tento vůz. Většina z nich je provedená pro loňský ultranízkoobjemový V12 Speedster.

A tak motor V12 Vantage o výkonu 690 koní a osmistupňová převodovka s transaxlí se na to tvářily téměř připraveně. Ale cena vozu nedokazuje žádné takové úspory v rozpočtu na vývoj projektu ani žádnou sentimentalitu ze strany Aston Martin. Finální V12 Vantage stojí skvělých 7,8 mil. Kč. Tedy o 3,4 mil. Kč více než nejdražší V8 Vantage, o kterém se aktuálně mluví. A přesto, s produkcí omezenou na 333 kusů pro globální trh, jsou všechny exempláře prodané největším zájemcům ještě před otevřením knihy objednávek.

V12 Vantage zůstává autem s naprosto jedinečnou přitažlivostí, a to i mezi supersportovními vozy speciální série. Je to zčásti soutěžní vůz GT3 s poznávací značkou, zčásti mutant z laboratorního experimentu, který se vymanil ze svých pout. Je to mnohem více jako Porsche 911 GT2 než GT3.

Jedná se o nejmenší model, který Aston vyrábí, ale s tím úplně největším motorem se mohl nacpat pod kapotu. A dobrá zpráva? Firmě Gaydon se podařilo na jedné straně udělat z této verze ještě serióznější dráhový stroj a zároveň najít alespoň nějaké způsoby, jak pěstovat a dopřát si její divokou stránku.

Vylepšení, o kterých se mluví

Vážný kousek je dosažený lehkými karbonovými a kompozitními panely karoserie. Dále některými významnými opatřeními pro vyztužení podvozku a poměrně rozsáhlou úpravou odpružení. Tento Vantage má o 40 mm širší rozchod náprav než V8. Dále o 40–50 % tužší vinuté pružiny s novými sekundárními pružnými pružinami na zadní nápravě. Má také přehodnocené hodnoty stabilizátoru (vpředu tužší než u V8, ale měkčí vzadu), zcela nový adaptivní tlumicí hardware „Skyhook“ a rekalibrovaný posilovač řízení.

I když vezmeme v potaz agresivně tvarovanou véčkovou kapotu z uhlíkových vláken, nárazník a „širokou karoserii“ předních blatníků, je vůz o 110 kg těžší než V8. A přesto má stále o 20 % vyšší výkon vůči hmotnosti, protože má skvělých 690 koní.

Model je dokonce o 110 kg těžší než jeho předchůdce V8. I přesto je o 20 % výkonnější
Interiér

Aston nám poskytl odpoledne na svém vývojovém okruhu Stowe v Silverstone, abychom auto poprvé ochutnali. Stejně tak i chvíli na místních silnicích. Na dráze je tu povaha a přesnost řízení a úchopová pevnost v ovládání těla, což hovoří o extra hmotnosti, která je přísně kontrolovaná. Zatáčí ještě vyrovnaněji a bezprostředněji než V8, s jen o něco méně dokonalým vyvážením ovladatelnosti v ustáleném stavu a větší stabilitou ve vysokých rychlostech. I když stále s určitou nastavitelností plynu, když ho hledáte.

Celkově vzato však V12 Vantage chce, aby se na okruhu jezdilo správně a rychle. Ne pobízet nebo si s ním zahrávat. Má brzdnou sílu, ovládání těla, přilnavost a výdrž na kolo velmi rychle a důsledně, stejně jako naprosto obrovský akcelerační šmrnc. A když se k tomu vrátím, kolo za kolem rozšiřující oči, je pravděpodobně tam, kde je ve svém cíli nejlepší.

Motor modelu V12 Vantage

A přesto je titanový motor vozu vždy připravený roztrhat jeho auru vyrovnanosti ve švech. Dokáže vyvinout točivý moment, kterému se zdá, že hnací soustava a podvozek jednoduše rozhodí rukama. Mechanický kluzný diferenciál nebo ne, neustále vám hrozí, že si odpálíte vnitřní zadní pneumatiku. Pokud tedy vyjíždíte z těsnější zatáčky příliš naléhavě, když je elektronická kontrola trakce vypnutá.

Zatímco na silnici je vertikální ovládání karoserie při každodenních rychlostech překvapivě vláčné, překvapivé hrdelní zrychlení a krátké, svižné a nekompromisní tlumení jsou jen namáčení špičky.

Upřímně, V12 Vantage se cítí jako trochu brutální, ať už se pustí kdekoli. Ale truchlivému kvílení atmo motoru V12 staré GT12 se nevyrovná moderní přeplňovaná pecka Astonu. A tak dravost výkonu vozu postrádá rozměr v dramatickém výrazu.

Pravdou je, že je zde obrovské množství síly, ale mírný nedostatek smyslové duše. Je tu přímé tempo na dráze a ovladatelnost, jaké žádný jiný Vantage neznal. Avšak je tu také zážitek z jízdy, který je častěji zkreslený monstrem motoru, než že by šlo tímto motorem o vylepšení.

Když jsme tak dlouho měli dítě Aston s příliš malým výkonem, možná teď konečně máme jednoho s příliš velkým pro jeho vlastní dobro. Mohl byste to nazvat konečným Vantage? V jistém smyslu už Aston ano. Je to jistě důrazný dopis na rozloučenou.

Ale ať je to jakkoli rychlé a jakkoli se to na papíře může zdát impozantních 690 koní, není to tak docela oblíbené jako osobní favorit tohoto testeru.

zdroj: autocar, Vapol