Countryman se vydal ekologickou cestou

Humr, který je na mnoha talířích nasáklý máslem, má se šváby společného víc, než by si restaurace přály. S mnoha podobnými zrůdami mají společného předka. Nechci nikomu nahánět husí kůži. Nový plně elektrický Mini Countryman SE ALL4 má na sobě podobnou skořápku jako Countryman s benzinovým motorem, i když je to úplně jiný brouk.

Mini, které pro novou generaci Countrymanu rozmáčklo konvenci pojmenování „Cooper“, nabízí celosvětově dvě verze svého plně elektrického SUV. Do Severní Ameriky se dostává pouze tato. Model s dvoumotorovým pohonem všech kol, toto hnací ústrojí se objevuje také v plně elektrickém BMW iX2. Má 308 koní, což je o 107 koní více než jednomotorový Countryman a jen o pár koníků méně než sportovní benzinový model John Cooper Works. Elektromobil produkuje 364 N.m točivého momentu, což je téměř stejně jako Porsche Macan S.

Countryman

Elektrická motokára Countryman

Naše verze elektrického Countrymanu dostala 64,6kWh lithium-iontovou baterii. Lze ji nabíjet stejnosměrným proudem rychlostí až 130 kilowattů. Mini uvádí, že se dokáže dobít z 10 na 80 % za 29 minut. Lidem, kteří nabíjejí doma, stačí palubní nabíječka o výkonu 11,0 kW k tomu, aby Countryman SE ALL4 naplnili z 0 na 100 procent za údajných sedm hodin nebo méně.
Mini tvrdí, že Countryman SE ALL4 s pohonem všech kol zrychlí na 100 km/h za 5,6 sekundy. To by ho sice neřadilo mezi nejrychlejší elektromobily současnosti, ale odpovídalo by to akceleračním výkonům Audi Q4 e-tron. Agentura EPA zatím nepotvrdila dojezd, ale rychlý přepočet evropského hodnocení WLTP Countrymanu ukazuje na dojezd podle EPA kolem 370 km.

Na papíře jsou specifikace plně elektrického Countrymanu nedostatečné, pokud je porovnáme s nejbližším konkurentem Mini, Volvem XC40 Recharge. Volvo XC40 Recharge (pro modelový rok 2025 přejmenované na EX40) je standardně vybaveno vyšším špičkovým výkonem rychlého nabíjení stejnosměrným proudem 200 kW a dojezdem odhadovaným podle EPA na 470 km. Startovací cena Mini je však přívětivější a činí 46 195 dolarů (1milion Kč). A až se v září objeví v USA, bude o 7550 dolarů (175 000 Kč) nižší než u luxusního elektrického SUV Volvo.

Velké Mini Countryman

Odhadujeme, že plně elektrická verze bude vážit 2300 kg, tedy přibližně o 400 kg více než Countryman s benzinovým motorem. Přestože toho sdílí tolik s benzinovými verzemi, rozdíly v hmotnosti a pohonném ústrojí zde leží obzvlášť těžce. JCW sází na rychlou a tuhou dynamiku, ale plně elektrický Countryman je především měkký a tichý.

Velké Mini

Obě verze, benzínová i bateriová, mají v audiosystému zabudované falešné zvuky, ale pouze elektromobil vydává zvuky vesmírné lodi jako z videohry. Při zpomalování je dokonce k dispozici zábavný zvukový efekt pro „ochlazení trysek“. Lze jej zcela vypnout v nabídce nastavení.

Na rozdíl od benzinového JCW nemá elektrický Countryman pádla řazení (protože jeho standardní převodovka s přímým pohonem nemá žádné převodové stupně, mezi kterými by se dalo řadit), ale regen při rozjezdu lze nastavit od příliš silného až po příliš silný přesunutím voliče převodovky z polohy Drive do polohy Braking.

Zatímco 17palcová kola jsou součástí standardní výbavy, Countryman SE ALL4 v modré barvě Slate Blue, který jsme řídili, byl model střední úrovně výbavy Exclusive obutý do volitelných 20palcových dvoubarevných kol Windmill Spoke obutých do celoročních pneumatik Pirelli P Zero o rozměru 245/40R-20. Vpředu svírají ventilované kotouče čtyřpístkové pevné třmeny a vzadu se ventilovaných rotorů zmocňují jednopístkové plovoucí třmeny.

Pohled dovnitř

Countryman SE je standardně vybaven 9,4 palcovým kulatým dotykovým displejem OLED. Stejně jako v Tesle je přístrojová deska celá o podepření obří obrazovky. Interiér Mini je i přes některé levné materiály alespoň barevný a zajímavý.

Countryman – interiér

K dispozici je pět míst k sezení a zjistili jsme, že prostor pro zadní cestující nabízí vynikající množství místa nad hlavou. Nicméně prostor pro nohy může být pro vyšší cestující problém. Lidé, kteří se vezou vzadu, mají k dispozici spoustu vychytávek jako je loketní opěrku, dva nabíjecí porty USB-C a držáky na nápoje. Ovládání klimatizace mají k dispozici pouze cestující vpředu. Objem zavazadlového prostoru je 1400 litrů při sklopených zadních sedadlech a 450 litrů při jejich vzpřímené poloze. To je méně než u Countrymanu s benzinovým motorem a elektrická verze nezískává žádný bonusový nákladový prostor, protože jí chybí zavazadlový prostor pod kapotou.

Letos na podzim se plně elektrický Countryman SE ALL4 připojí k americkému trhu s elektrickými vozidly. Připojí se jako jeden z mála vozů, které nabízejí také protějšek s benzinovým motorem. Menší Mini Cooper Electric se zde objeví začátkem příštího roku. Nicméně s menším výkonem, menší baterií a pravděpodobně i menším dojezdem. Kupující se mohou rozhodnout, zda je pro jejich životní styl elektrický pohon škůdcem, nebo krevetou.