Aprilia revoluce: tady je první zadní křídlo!

Testovací jezdec Lorenzo Savadori zajel ve volném tréninku na GP Itálie v Mugellu s vozem RS-GP vybaveným klapkou namontovanou na pylonu, který funguje v souladu s poloprofily nakreslenými na stranách ocasu (tj. Aprilia koncept). Technici z Noale se snaží vyčistit brázdu, když je pilot v trupu ve snaze zlepšit maximální rychlost. Řešení, jakmile bylo vidět na trati, okamžitě vyvolalo zvědavost paddocku.

Aerodynamické řešení

Člověk se diví, jak dlouho mělo trvat, než MotoGP přijde se zadním křídlem, když všechny týmy vyvinuly kapotáže s aerodynamickými řešeními, která postupně mění tvary a velikosti motorek.

Odpověď dala Aprilia Racing, která v Mugellu pro GP Itálie namontovala spoiler na ocas RS-GP testovacího jezdce Lorenza Savadoriho, který v prvním volném tréninku jel s malým aerodynamickým přívěskem i bez něj.

Savadori, divoká karta pro výrobce Noale, se zapíše do historie jako první jezdec, který experimentoval se zadním křídlem na motocyklu MotoGP.

MotoGP |  Aprilia revoluce: tady je první zadní křídlo!
Zadní křídlo

Nevídaný profil nedosahuje maximální šířky ocasní plochy, což ukazuje na dvou bočních výstupních hranách přítomnost dvou bočních přepážek, které uzavírají další dva malé polospoilery, takže ve skutečnosti stojíme před jakýmsi dvouplošníkem, resp. ještě lépe k jakémusi průtokovému dopravníku.

Nezastavitelný pokrok, tj. zadní křídlo

Křídlo zůstává zakryté postavou jezdce, když je na kole zvednutý. Zatímco se zdá, že se stává přirozeným pokračováním zad, když je na trupu a hledá rychlost. Křídlo tedy může generovat zátěž na záď, ale může se stát také užitečnější při čištění zadní brázdy. Proto aby se zlepšila maximální rychlost. Stručně řečeno, nacházíme se v přítomnosti hloubkové studie. Tu provedl Marco De Luca, aerodynamický expert se zkušenostmi z F1, který vyšperkoval personál pod vedením Romana Albesiana.

Vzhled tohoto prvku již přiměl několik zasvěcených, kteří ohrnuli ústa a kteří vidí eskalaci aerodynamiky negativně. Protože se obávají nárůstu nákladů nyní, když se otevírá přední část výzkumu spojená se zadní částí motocyklu, zatímco dosud vyšetřování se týkaly téměř výhradně fronty.

Pokrok se nezastavuje a jeví se potěšující zaznamenat, že nejinovativnější část v MotoGP interpretují italské značky. Nejprve Ducati a poté Aprilia dokázaly navrhnout nové koncepty. A zároveň otevřely cesty pro vývoj, které se na dvou kolech ještě před pár lety staly nemyslitelné.

A ti, kteří se zdají proti, se mohou snažit vymlouvat se na bezpečnost…

Zdroj: motosport, Vapol