Toyota Grand Highlander se trefila do černého

Díky překvapivě rychlému pohonu Hybrid Max, svěžímu interiéru, velkému zavazadlovému prostoru a třetí řadě sedadel vhodné pro dospělé stojí Grand Highlander za to, abyste se na něj podívali lépe než na jeho sourozence Highlander.

Člověk by si myslel, že Toyota má vzhledem ke svým četným populárním modelům recept na sportovně-užitkové vozy dávno vymyšlený. V nabídce SUV Toyoty však již nějakou dobu zeje díra. Přičemž krok od crossoveru Highlander k modelu Sequoia s karoserií na rámu je obzvláště velký.

Silné stránky modelu Grand Highlander

Solidní hodnoty spotřeby paliva, Hybrid Max je rychlý, obrovská schopnost přepravy nákladu.
Ačkoli je Highlander velmi oblíbeným vozem (doposud se ho prodalo více než 3,3 milionu kusů), jeho prostřední řada není zrovna světoborná a jeho mrňavá třetí řada se nevyrovná vozům jako Honda Pilot, Hyundai Palisade, Jeep Grand Cherokee L nebo Kia Telluride. Mezitím se produktová propast zvětšila, když debutovala nová Toyota Sequoia. Ta se vydala směrem k nákladním vozům, aby zaplnila vakuum po zmenšeném Land Cruiseru. Změna zadního zavěšení z nezávislého na pevné se jistě projevila zlepšením tažných a terénních schopností. Nicméně utrpěla plynulost jízdy a prostor pro cestující/náklad ve třetí řadě.

2024 toyota grand highlander hybrid max platinum
Grand Highlander

Toyota Grand Highlander 2024 je zcela nové vozidlo, které není pouhým Highlanderem s nataženým rozvorem. Grand Highlander má jistě delší rozvor, ale je podstatně větší i ve všech ostatních rozměrech. Od modelu Highlander se liší také vzhledem, jeho hladké boky neevokují nápadnou nápadnost modelu Highlander, který chce být Suprou. GH je postaven speciálně proto, aby se utkal s výše uvedenou konkurencí v segmentu. Ten Toyota nazývá „třířadé SUV pro dlouhé cesty“. To, že používá odvozený název, je promyšlená strategie. Toyota otevřeně přiznává, že „čerpá z úspěchu“ modelu Highlander tím, že k názvu jednoduše připojí „Grand“.

A proč ne? Grand Highlander sdílí základní poslání svého jmenovce, ale je v něm prostě lepší. Zejména pokud budete třetí řadu využívat častěji nebo na delší cesty. V číselném vyjádření je rozvor Grandu 2,9 m o 10 cm delší než rozvor Highlanderu. Je také celkově o 10 cm delší než nejdelší Highlander XSE, o 6 cm širší a o 5 cm vyšší. Zůstává však výrazně přívětivější ke garáži a parkovacímu místu než Sequoi. A to z důvodu jeho celková délky. Ta je o 9 cm kratší, střecha se krčí o 11 cm níže a karoserie je o 6 cm užší.

Vyrobeno pro dlouhé cestování

Vnitřní prostor Grand Highlanderu navíc je dobře využit. Máme štěstí, že šéfkonstruktér Craig Payne si předtím, než mu byl přidělen projekt Grand Highlanderu, vylámal zuby na minivanu Sienna. Do nyní prostorné třetí řady se snadno nastupuje a náš dvoumetrový tester se v ní pohodlně usadil. Přičemž druhá řada byla přednastavena tak, aby zohledňovala jeho vlastní nastavenou polohu za volantem. Dalo by se říci, že Grand Highlander unese řadu Dánů. Zároveň je za třetí řadou k dispozici 0,6 krychlových metrů zavazadlového prostoru – podle odhadu Toyoty dost pro sedm příručních kufrů.

Za třetí řadou, která je naprosto odpudivá pro dospělé, má Highlander pouze 0,45 metrů krychlových, o 2,7 cm méně místa nad hlavou a o 14 cm méně místa pro nohy. V modelu Sequoia, který nabízí buď 0,62 krychlových metrů prostoru pro náklad vzadu, nebo Grand Highlander s prostorem pro nohy ve třetí řadě, ale ne současně, je situace překvapivě podprůměrná. Abyste získali první možnost, musíte sedadlo posunout dopředu až k neobyvatelnosti, nebo ho posunout dozadu, abyste získali druhou možnost.

Líbí se nám, že každé krajní sedadlo má zásuvku USB-C. A že četné držáky nápojů v Grand Highlanderu mají vedle sebe otvory, do kterých lze umístit chytré telefony a tablety. Minikonzola ve druhé řadě se rychle vysouvá a vytváří uličku. Přední konzola má promyšlenou odklopnou horní část mezi pevnými opěrkami, která umožňuje lovit ryby, aniž byste rušili spolujezdce. Chcete sklápět sedadla a převážet náklad? Grand Highlander uveze 1,6 krychlových metrů za prostřední řadou a 2,7 za přední. Tím překonává snahu modelu Sequoia o 1,4 a 2,5 krychlových metrů a v obou ukazatelích je o zhruba 0,3 krychlových metrů lepší než konkurence.

2024 toyota grand highlander hybrid max platinum
Grand Highlander – interiér

Slabší stránky modelu Toyota Grand Highlander

Průměrná přilnavost pneumatik, nekomunikativní řízení, anonymní styling.
Vpředu je sedadlo řidiče nadmíru dobře tvarované a palubní deska má vrstvený a zajímavý vzhled. Zejména když je zvýrazněna dostupnou hnědou kůží Portobello a bronzovým obložením. Klavírní čerň je použita střídmě a mnoho ovládacích prvků je umístěno na matně černých plochách, které vypadají a působí překvapivě prémiově. Dotykový displej s úhlopříčkou 12,3 palce je standardem pro všechny stupně výbavy. Spárování našeho telefonu s bezdrátovým systémem Apple CarPlay bylo bezbolestné. Skutečně se jedná o pohodlné a vstřícné místo, kde můžete ubírat kilometry.

Pod kapotou máte na výběr ze tří pohonných jednotek. Základní přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2,4 litru má výkon 265 koní a točivý moment 420 N.m. Je k dispozici s pohonem předních nebo všech kol. Konkurence s motorem V6 má o 20 až 28 koní vyšší výkon, ale Grand Highlander posílá přes osmistupňový automat dalších cca 60 N.m točivého momentu. Spotřeba paliva modelu XLE s pohonem všech kol je podle EPA 10,2 l/100 km v kombinaci. Což je 11,2 ve městě a 18,7 na dálnici. Náš testovací vůz však překonal očekávání s 8,1 l/100 km v našem dálničním testu při rychlost 120 km/h. To naznačuje dojezd 816 km.

Úspora se dvěma elektromotory

Na dalším místě cenového žebříčku najdete známé úsporné hybridní hnací ústrojí Toyota se dvěma elektromotory. Tyto elektromotory spolupracují na rekuperaci brzdné energie, získávání přebytečného výkonu motoru a regulaci hnacího poměru bezproblémové elektronické bezstupňové automatické převodovky. Motor systému o objemu 2,5 litru má sám o sobě výkon 187 koní a 240 N.m, elektromotory jej zvyšují na 245 koní. Verze s pohonem všech kol přidávají třetí motor mezi zadní kola. Odhadovaná spotřeba paliva se v závislosti na výbavě pohybuje mezi 6,5 a 6,9 l/100 km v kombinaci. Jeden vůz jsme zatím k testování nezískali, ale je na našem seznamu.

Nejvyšší úroveň pohonu se nazývá Hybrid Max, ale s běžným hybridem nemá nic společného. Kombinuje základní čtyřválec s turbodmychadlem o výkonu 265 koní s jedním elektromotorem umístěným mezi motorem a převodovkou, která má šest rychlostí místo osmi, protože přidaný točivý moment elektromotoru pomáhá překlenout větší mezery. Standardem je pohon všech kol, takže vzadu je druhý motor. Celkově tato pohonná jednotka dosahuje výkonu 362 koní a 544 N.m. Čímž v obou ukazatelích překonává 5,7 litrový osmiválec Hemi v Jeepu Grand Cherokee L. Kombinovaná spotřeba paliva se odhaduje na 8,7 l/100 km. V našem testu spotřeby paliva na dálnici při rychlosti 120 km/h dosáhl Hybrid Max mírně horšího výsledku – 9,8 l/100 km.

Základní Grand Highlander není rychlý, ale také to není slimák

Základní hnací jednotka nemá problémy s tím, aby větší a těžší Grand Highlander popoháněla do připojovacích pruhů a do prudkých stoupání. Převodovka řadí hladce, a přestože základní Grand není rychlý, není to ani žádný slimák. Na testovací trati se náš model XLE s pohonem všech kol rozjel na stovku za 7,0 sekundy, což je jen o tři desetiny sekundy méně než dříve testovaný Highlander s pohonem všech kol a motorem V6. Na půl kilometru dosáhly shodného času 15,3 sekundy. Náš GH byl o dvě desetiny pomalejší z 50 na 80 km/h, ale o čtyři desetiny rychlejší v testu ujíždění z 80 na 110 km/h.

2024 toyota grand highlander hybrid max platinum
Grand Highlander – třetí řada sedadel

Tón motoru 2,4litrového čtyřválce s turbodmychadlem má tendenci při zatížení bručet, ale při ustálené jízdě rychlostí 110 km/h se sníží na 67 decibelů. GH sám o sobě ochotně projíždí zatáčky, i když jeho řízení je na náš vkus poněkud lehké. Přilnavost pneumatik ho zklamává, 18 palcové celoroční pneumatiky Michelin na našem exempláři dosáhly na smykové dráze nevýrazného výkonu 0,80 g a dlouhé zastavení v 110 km/h na 56 metrech.

Hybrid Max je mnohem ochotnější, jak by měl, když má téměř o 100 koní vyšší výkon. To podtrhuje i naše testovací zařízení, které zaznamenalo překvapivě silný čas 5,6 s na stovku a 14,3 s na půl kilometru. Mezitím není nikdy patrné, že jeho převodovka má o dvě ozubená kola méně, a pocit ze smíšených brzd je působivě konzistentní a jistý. Řízení je stejně lehké jako u standardního GH, ale nárůst síly v ose je zde ještě tlumenější, možná díky ostřejší odezvě standardních 20 palcových kol. Ultimativní přilnavost není o nic lepší ani s celoročními pneumatikami Continental, přičemž Max vygeneruje na smykové ploše identických 0,80 g a ještě nezajímavější zastavení na 110 km/h na hodnotě 57 metrů.

Obě verze budou k dispozici již brzy

Obě verze poskytují obecně hladkou jízdu, která postrádá jakýkoli náznak vznášení. Osmnáctipalcová kola základního modelu se na popraskaném povrchu jevila jako pružnější, což se u kol s menším průměrem často stává. Doma v Michiganu jsme však s Hybridem Max najezdili řadu kilometrů na pochybném povrchu a jeho 20 palcový valník odvedl chvályhodnou práci, aniž by při rychlosti 110 km/h zvýšil hluk v interiéru ve srovnání s verzí XLE.

Grand Highlander se třemi pohonnými jednotkami je k dispozici ve stupních XLE, Limited a Platinum. Pohon všech kol je u prvních dvou z nich volitelný za 1600 USD (35 000 Kč). Všechny tři úrovně výbavy jsou k dispozici se základním motorem, přičemž cena začíná u verze XLE na 44 465 dolarech (980 000 Kč), což je jen o 1050 dolarů (25 000 Kč) více než u podobně vybaveného Highlanderu z roku 2023. To je krádež. Verze XLE Hybrid se prodává za 46 065 USD (1 milion Kč), což je opět jen o 1050 USD (25 000 Kč) více než u srovnatelného modelu Highlander. Vyšší verze Hybrid Max Limited s pohonem všech kol, která nemá u Highlanderu ekvivalent, stojí 55 435 USD (1,2 milionu Kč) a Hybrid Max Platinum s pohonem všech kol stojí 59 520 USD (1,3 milionu Kč).

Toyota Grand Highlander – vůz, který vás zaujme

S novým velkým Highlanderem Toyota elegantně zacelila díru ve své modelové řadě, která se nedávno zvětšila díky novému uspořádání modelu Sequoia. Konečně dává značce T to, co potřebuje, aby se mohla v segmentu takzvaných třířadých SUV pro dlouhé vzdálenosti postavit vozům jako Honda Pilot, Hyundai Palisade a Kia Telluride. Grand Highlander si jistě získá nové příznivce, kteří Highlander obcházeli, protože se jim tak úplně nevyrovnal.

Zdroj: caranddriver, Vapol