Chatbot Gemini si musí během voleb zvyknout na určitá omezení

Společnost Google potvrdila, že omezuje typy otázek týkajících se voleb, které mohou uživatelé pokládat jejímu chatbotu Gemini

Společnost Google potvrdila, že omezuje typy otázek týkajících se voleb, které mohou uživatelé pokládat jejímu chatbotu Gemini.

V příspěvku na blogu se objevila informace, že tato politika se poprvé zavedla v Indii (v této zemi se mají za měsíc konat volby). Firma se tak snaží předejít dalším kontroverzím ohledně technologie umělé inteligence.

Chatbot Gemini

Gemini je v podstatě verze virálního chatbota ChatGPT společnosti Google. Dokáže odpovídat na otázky v textové podobě a umí také generovat obrázky.

Mluvčí společnosti Google sdělil BBC, že nejnovější krok je součástí loni oznámených plánů týkajících se jejího přístupu k volbám.

Gemini je v podstatě verze virálního chatbota ChatGPT společnosti Google
Chatbot Gemini spadá pod Google

„Jak jsme již sdělili v prosinci loňského roku – v rámci příprav na mnoho voleb, které se mají konat po celém světě v roce 2024 – z velké opatrnosti omezujeme typy dotazů souvisejících s volbami, na které by mohl chatbot Gemini odpovídat.“

Volby ve světě v roce 2024

V letošním roce se mají konat volby v zemích po celém světě, např. v USA, Velké Británie a Jihoafrické republiky.

Když BBC položila společnosti Gemini otázky týkající se těchto voleb, pokaždé odpověděla: „Stále se učím, jak na tuto otázku odpovídat. Mezitím zkuste vyhledávání na Googlu.“

Když však chatbot Gemini dostal sérii doplňujících otázek o indické politice, poskytl podrobnější odpovědi o hlavních stranách v této zemi.

Regulace umělé inteligence během voleb

Vývoj v oblasti generativní umělé inteligence vyvolal obavy z dezinformací. Díky tomu přiměl vlády po celém světě, aby přistoupily k regulaci této technologie.

V posledních týdnech Indie sdělila technologickým společnostem, že před zveřejněním nástrojů umělé inteligence, které jsou „nespolehlivé“ nebo se testují, potřebují souhlas.

Chybička se vloudila

V únoru se společnost Google omluvila poté, co její nedávno spuštěný generátor obrázků s umělou inteligencí vytvořil obrázek otců zakladatelů USA, který nepřesně obsahoval černocha.

Gemini také vygeneroval německé vojáky z druhé světové války, kteří nesprávně zobrazovali černocha a Asiatku.