Technologie zachycování uhlíku ze vzduchu

Australská společnost AspiraDAC využívá technologii Direct Air Capture. Díky ní odstraňuje uhlík přímo ze vzduchu

Australskou společnost AspiraDAC vybrali jako součást prvního kola nákupů od Frontier. Společnost využívá solární technologii Direct Air Capture (DAC) k odstranění uhlíku z atmosféry. Jde o program podporovaný Facebookem a mateřskými společnostmi od Google, mezi které patří Meta a Alphabet. Tato nová technologie přímého zachycování uhlíku ze vzduchu na solární pohon pochází z Austrálie.

Společnost AspiraDAC

Australská technologie přímého zachycování uhlíku ve vzduchu přitahuje pozornost konglomerátu technologických gigantů. Přičemž společnost AspiraDAC, která tuto technologii nasazuje, oznámila svého prvního zákazníka. Oficiálně se prvním zákazníkem stal Stripe, který nakupuje přes Frontier. Jde o partnerství mezi společnostmi Alphabet a Meta (majitelé Googlu, respektive Facebooku). A také e-commerce gigant Shopify a poradenská firma McKinsey.

Začátkem tohoto roku členové Frontier oznámili, že během příštích devíti let utratí 22,2 miliard Kč na odstraňování uhlíku. To proto, aby stimulovali a urychlili vývoj technologie odstraňování uhlíku. AspiraDAC je jednou ze šesti společností v prvním kole výdajů, ve kterém společnost Stripe rozdělila 57,7 milionů korun. Spolupracuje s australským startupem Southern Green Gas na základě exkluzivní dohody o spolupráci na výrobě a nasazení svých solárně poháněných modulů do konce roku 2022.

Jak technologie zachycuje uhlík

Prototyp stroje Southern Green Gas, vyvinutý ve spolupráci s University of Sydney, tvrdí, že nasává CO2 přímo ze vzduchu pomocí solární energie.

Podle University of Sydney prototyp nasává CO2 rovnou ze vzduchu pomocí solární energie
Technologie Direct Air Capture (DAC)

Předpokládá se, že společnost Southern Green Gas postaví a dodá stroje společnosti AspiraDAC, která pak začne zachycovat a ukládat uhlík. „Vzhledem k tomu, že společnost Southern Green Gas je průkopníkem této technologie – využívá neuvěřitelný australský zdroj solární energie a světové zásoby úložiště. V současné době dokončujeme demonstrační fázi tohoto projektu a chystáme se vstoupit do fáze výstavby koncem tohoto roku,“ řekl Julian Turecek, výkonný ředitel z AspiraDAC.

„To, co Frontier vidí v AspiraDAC, je obrovský potenciál v řadě technologických vývojů, které jsme připraveni rozšířit v sektoru odstraňování uhlíku. Solární moduly DAC (Direct Air Capture) dodávané v rámci tohoto projektu jsou jádrem dohody se společností Frontier. Dále představují celosvětově první použití této technologie.“

AspiraDAC a Southern Green Gas v současné době spolupracují na prvním projektu DAC na solární pohon na světě
DAC

AspiraDAC a Southern Green Gas říkají, že v současné době pracují na prvním projektu DAC na solární pohon na světě. Má objem okolo jedné tuny denně nebo 310 tun ročně. Tento projekt je možný díky financování z Fondu rozvoje využívání a ukládání uhlíku australské vlády.

Počátky využití

„Hojný potenciál solární energie v Austrálii znamená, že je to perfektní místo pro DAC a s použitím solárně napájených modulů může zařízení fungovat nezávisle na tradičních zdrojích energie,“ řekl Tureček.

„Kompaktní povaha zařízení DAC navíc znamená, že výroba může zachycovat ekvivalentní emise CO2 s využitím méně než 90 % půdy potřebné pro projekty zalesňování uhlíku.

Není to bez problémů. Technologie DAC je ve stadiu zrodu a dohody se zákazníky, jako je skupina Frontier, se stanou katalyzátorem dalšího rozvoje odvětví. To zvýší naši schopnost snížit náklady na tunu uhlíku na konkurenceschopnou úroveň, abychom během příští dekády posunuli odstraňování na megatunové a v následujícím desetiletí na gigatunové.“

Zdroje: pv-magazine, Top Vozíky