Chinonová průtoková baterie pro energie v síti

Americký start-up Quino Energy získal více než 190 mil. Kč na rozšíření své technologie chinonových redoxních baterií. Výzkumníci z Harvardské univerzity a Cambridgeské univerzity přišli s počátečním výzkumem designu baterie.

Americký start-up Quino Energy, odnož Harvardské univerzity, uvedl, že nedávno získal 82,5 mil. Kč od skupiny investorů vedených japonskou společností rizikového kapitálu Anri. Částka vybraná v rámci kola financování, do kterého se zapojila i argentinská Techint Group, přispěje k grantu 114 mil. Kč. Tu společnost Quino Energy dříve získala od amerického ministerstva energetiky (DoE).

Společnost uvedla, že finanční prostředky použije k rozšíření své technologie redox flow baterií založené na 2,6-dihydroxy-antrachinonu (DHAQ). Nebo jednodušeji na antrachinonu nebo chinonu.

,,Harvardský úřad technologického rozvoje (OTD) udělil společnosti Quino Energy exkluzivní celosvětovou licenci na komercializaci systémů pro skladování energie. A to s použitím chemie identifikované laboratořemi. Včetně chinonových nebo hydrochinonových sloučenin jako aktivních materiálů v elektrolytu,“ uvedl start-up. ,,Zakladatelé společnosti Quino věří, že systém může nabídnout zásadní výhody v oblasti nákladů. Ale také co se týče bezpečnosti, stability a výkonu.“

Quino Energy – technologie redoxních baterií

Společnost navrhla baterii na základě předchozího výzkumu provedeného 16 vědci z University of Cambridge a Harvard University. Chinon jako aktivní materiál v elektrolytu. Ten eliminuje typický rozklad chemicky nestabilních redox-aktivních látek v redox průtokových bateriích. Což je hlavní faktor ovlivňující skladovací kapacitu těchto akumulačních zařízení.

Chinonová průtoková baterie pro energie v síti
Chinonová průtoková baterie

V redoxní průtokové baterii se DHAQ v průběhu času pomalu rozkládá, bez ohledu na to, kolikrát se provedly cykly baterie. A to i když je v kontaktu se vzduchem. Po cyklu tato molekula absorbuje kyslík a vrátí se zpět do původního stavu.

Z tohoto důvodu vědci označují molekulu jako „zombie chinon“, protože se po smrti vrací k životu. Řekli, že redoxní baterie vyvinuté tímto přístupem by mohly nabídnout čistou životnost. Ta se jeví 17 krát delší, než ukázal předchozí výzkum.

„Pro stacionární úložiště v měřítku sítě chcete mít možnost provozovat své město přes noc a to i když nefouká vítr, aniž byste spalovali fosilní paliva. Můžete vydržet dva nebo tři dny bez větru za typického počasí a určitě vydržíte osm hodin bez slunečního svitu. Takže doba vybíjení při jmenovitém výkonu 5 až 20 hodin může být velmi užitečná věc,“ řekl Quino Energy. ,,To je to nejlepší pro průtokové baterie, kde si myslíme, že mohou být obzvláště konkurenceschopné oproti lithium-iontovým bateriím s kratší životností.“

Zdroj: pv-magazine, Vapol