Kdy navštívit Manchester?

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Manchesteru kvůli fotbalu, festivalům a jídlu?

Zeptejte se místních, jaké je v Manchesteru počasí, a pravděpodobně vám řeknou, že je třeba se vždy připravit na déšť. Ačkoli mrholení může být předpovězeno kdykoli, je rozšířeným omylem, že se jedná o nejdeštivější město ve Velké Británii. Léta jsou často zalitá sluncem a zimy jsou jasné a svěží.

Nehledě na počasí Manchester můžeme označit jako město s mnoha osobnostmi. Kterou z nich zažijete, záleží hlavně na ročním období. Chcete se podívat na rušný hudební festival? Nebo si naopak ceníte atrakcí bez davů? Níže se dozvíte, kdy navštívit Manchester.

Hlavní sezóna v Manchestru?

Jednoznačně červen až srpen. Nejlepší doba pro festivaly a pěkné počasí. V tomto období je v Manchesteru vrchol festivalů. Teplé – a doufejme, že suché – počasí láká místní obyvatele i cestovatele do městských parků, pivních zahrádek a barů na břehu kanálu. Červen, červenec a srpen můžeme označit také nejlepší měsíce pro festivaly v Manchesteru, včetně Parklife (magnet pro milovníky hudby) a Manchester Pride (jeden z největších festivalů svého druhu ve Velké Británii). Ceny hotelů v důsledku toho však dosahují svého maxima. Doporučujeme rezervovat si ubytování několik měsíců předem.

Manchester Pride
Manchester Pride

Fotbalová sezóna?

Nejlepší doba pro fotbal a sváteční trhy – září až prosinec. Toto období označujeme za nejvhodnější období pro výlet do Manchesteru. Ulice zdobí atraktivní podzimní listí. Teploty mohou zůstat mírné až do listopadu, přesto si přibalte deštník, protože nečekané dešťové přeháňky nejsou ničím neobvyklým.

V září začíná fotbalová sezóna, kdy se fanoušci hrnou do Manchesteru, aby sledovali zápasy svých týmů na Old Trafford nebo na stadionu Etihad. Ceny hotelů mohou prudce stoupnout, takže pokud si chcete rezervovat podzimní víkendový pobyt, dvakrát si ověřte termíny zápasů.

Fotbalová sezóna v Manchesteru zvedá ceny
Fotbalová sezóna v Manchesteru zvedá ceny

Turistický ruch se zintenzivňuje s příchodem vánočních trhů ve městě. Ty se obvykle otevírají v polovině listopadu a lákají hordy návštěvníků, kteří si chtějí pochutnat na chutném pouličním jídle nebo nakoupit dárky na poslední chvíli. Objevují se také pop-up bary prodávající glühwein a v katedrálních zahradách se staví kluziště. Chcete si užít vánoční atmosféru bez davů lidí? Přijeďte uprostřed týdne.

Manchester mimo sezónu

Mluvíme o období od ledna do května. Nejlepší doba pro atrakce bez davů a levné hotely. Jakmile se vánoční trhy zavřou, v Manchesteru je o poznání klidněji. Kromě toho, že se místním obyvatelům uleví, je to dobrá zpráva i pro návštěvníky, kteří doufají, že ušetří pár liber za hotely nebo méně času stráveného ve frontách. Nevýhoda? Očekávejte jedny z nejhorších povětrnostních podmínek, včetně neustálých jarních dešťů a občasného zimního sněžení.

Leden

Leden je klidný měsíc a v Manchesteru je nejchladněji. Aby vykompenzovaly povánoční propad v obchodech, nabízí mnoho restaurací ve městě 50% slevy. Pokud jste se rozhodli, že se Suchého únoru nezúčastníte, rezervujte si vstupenky na Manchesterský festival piva a cideru, který se obvykle koná ke konci měsíce/začátkem února.

Únor

V únoru historicky prší méně než v jiných zimních měsících, nicméně sníh není neobvyklý. Naštěstí bývají vnitřní atrakce města méně vytížené, takže je to vhodná doba pro návštěvu muzeí.

Na začátku měsíce Manchester ožije oslavami čínského nového roku. Před radnicí jsou rozvěšeny červené lucerny a čínskou čtvrtí Manchesteru se proplétá živý Dračí průvod.

Březen

V březnu začínají teploty stoupat, i když je často velmi deštivý. Přesto je to díky klesajícím cenám hotelů levné období pro návštěvu Manchesteru. V březnu se koná několik kulturních akcí. Filmové nadšence uspokojí mezinárodní filmový festival ve městě, zatímco šamrole a Guinness jsou samozřejmostí na Manchesterském irském festivalu.

Duben v Manchesteru

Navzdory termínu „dubnové přeháňky“ v Manchesteru ve skutečnosti prší méně než v předchozích měsících. V městských parcích je jaro v plném květu, což umožňuje velmi malebné procházky. O Velikonocích se na Velký pátek sjíždějí rodiny do Spiningfields – jedné z nejlepších čtvrtí v centru Manchesteru – aby sledovaly každoroční závod kachen podél řeky Irwell.

Květen

Počasí se v květnu může měnit na obě strany, v posledních letech se objevují jak nekonečné deště, tak i brzké vlny veder. Hudební sezóna v Manchesteru začíná jazzovým festivalem. Desetidenní akce nabízí více než 80 vystoupení, která se konají po celém městě a mnohá z nich jsou zdarma.

Květen v Manchesteru
Květen v Manchesteru

Červen

V červnu město hýří aktivitou stejně jako včelky dělnice, které se staly jeho maskotem. Také se v tomto měsíci konají nejlepší manchesterské festivaly, včetně Parklife, kdy se do zeleného parku Heaton Park sjede až 80 000 lidí. V červnu se také slaví Den Manchesteru, který je oslavou všeho manchesterského s jídlem, pitím, hudbou a akcemi pro rodiny.

Červenec v Manchesteru

Ve městě, které je známé svým mrholením, vás možná zajímá, jaký je nejteplejší měsíc v Manchesteru. Nejvyšší teploty jsou obvykle v červenci a mohou dosahovat až 20 °C. Za jasnějších dnů se návštěvníci rozlévají do ulic z barů nebo se přetahují o stoly v nejlepších městských restauracích pod širým nebem.

Srpen

Pokud budete mít štěstí, počasí vydrží pěkné – nebo alespoň suché – až do srpna. Koncem srpna se koná Manchester Pride, jehož hlavními událostmi jsou obrovský průvod a živé koncerty s celosvětově známými popovými hvězdami.

Září v Manchesteru

Letní festivalový humbuk sice skončil, ale dobré počasí často pokračuje i v září. Fotbal je pro mnoho obyvatel Mancuni náboženstvím. Sezóna je obvykle v plném proudu koncem měsíce, což způsobuje příliv sportovních fanoušků a nárůst cen hotelů. Gurmáni se mohou radovat, protože ve městě se koná Manchester Food and Drink Festival.

Food Festival
Food Festival

Říjen

Atraktivní podzimní krajina a řada sezónních akcí dělají z října jedno z nejlepších období pro návštěvu Manchesteru. Říjnový poločas může způsobit nárůst cen ubytování, protože rodiny míří do města na různé halloweenské slavnosti.

Listopad

Listopad je v Manchesteru jedním z nejvlhčích měsíců, proto si s sebou přibalte pláštěnku. Je to také skvělé období pro sezónní festivaly. Obloha nad městem se 5. listopadu rozzáří stovkami ohňostrojů při příležitosti Noci ohňů. Chcete se svátečně naladit dřív? Od poloviny listopadu se na několika místech v centru Manchesteru otevírají oblíbené vánoční trhy.

Prosinec v Manchesteru

Příchod zimy může znamenat pokles teplot. Všichni také myslí na Vánoce, protože sváteční trhy jsou rušnější, čím více se blíží 25. prosinec. Je to jedno z nejlepších období pro návštěvu Manchesteru za účelem nákupů, ať už na trzích nebo v městských nákupních centrech.

Zdroje: LonelyPlanet, Vapol