Continental GT Speed: Něžný obr žije

Závodní okruh Parcmotor Castellolí, 45 minut od Barcelony, není prvním místem, které bychom si vybrali pro setkání s novou generací charakteristického dvoudveřového grand-touringového vozu Bentley, Continental GT 2025. Jedenáct zatáček 4,1 kilometrového okruhu je rozesetých po hornatém terénu jako karamelová omáčka na pár kopečcích Häagen-Dazs. A Bentley je podle odhadů 2475 kilový brutus luxusního kupé poháněný plug-in-hybridním osmiválcem o výkonu 771 koní. Což je vůbec první elektrifikovaná pohonná jednotka pro Conti GT. Tohle není zrovna typ lehké závodní zbraně, kterou byste si představovali na takovém místě. Nebo na jakémkoli jiném závodním okruhu, když na to přijde.

Jsme tu, jak říká Bentley, protože několik vozů GT nabízených k několika seznamovacím jízdám jsou předprodukční modely, maskované, aby se skryly jejich stylistické detaily, a nelze s nimi jezdit po veřejných silnicích. Kamufláž odstraní zhruba za měsíc, až vše odhalí při oficiálním představení vozu. Když však přimhouříte oči nad neprodyšným obalem karoserie, můžete i tak rozeznat základní linie GT a jeho rodinnou podobnost s předchozími třemi generacemi.

Bentley

Continental GT s novou plug-in hybridní jednotkou

Důležitější je však to, co se skrývá pod vířivě nalepeným pláštěm. Nová plug-in-hybridní pohonná jednotka modelu Continental GT, první hybrid s motorem V-8 v modelové řadě Bentley. SUV Bentayga a sedan Flying Spur plug-in používají přeplňované motory V-6 – a první plug-in-hybridní pohonná jednotka v modelu GT. Nový systém plug-in (PHEV) nahrazuje jak dlouholetý motor W-12 s dvojitým přeplňováním o objemu 6,0 litru. Ten poskytoval mohutný, sametový tah od konce roku 2003, kdy se GT začalo objevovat v garážích jednoprocentních zákazníků. Nahrazuje také nehybridní motor V-8 s dvojitým přeplňováním o objemu 4,0 litru, který se do rodiny GT přidává od roku 2012. Z těchto dvou motorů byl dvanáctiválec vždy nejvíce ztotožňován s modelem GT. Jeho velký výkon a hladký, kultivovaný projev nejlépe zapadaly do mystiky značky Bentley. (To si utíráme slzy, když dvanáctiválec stoupá do velké garáže na nebi).

Nová elektrifikovaná pohonná jednotka Conti s dvojitým turbodmychadlem o objemu 4,0 litru V-8 pochází z laskavosti firemního bratrance Porsche. Tento osmiválec je prakticky totožný s osmiválcem použitým v modelech Cayenne Coupe Turbo E-Hybrid a Panamera Turbo E-Hybrid. A to až na velikost turba. Zde jej vyladili na výkon 591 koní a točivý moment 790 N.m. Elektromotor modelu Continental GT, rovněž identický s motory Porsche, je umístěý mezi motorem a osmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Poskytuje výkon 188 koní a točivý moment 444 Nm. Celkový výkon systému je 771 koní. Což je o 121 koní více než u odcházejícího nehybridního dvanáctiválce. Baterie o kapacitě 21,8 kWh umístěná v zadní části podlahové plochy. Je společná s připravovaným vrcholným modelem Panamera Turbo S E-Hybrid.

Bentley do odhalení mlčí o stylu, interiéru a technice

Veškerá tato energie proudí do standardního systému pohonu všech kol vozu. Zahrnuje elektronický zadní diferenciál s omezenou svorností, vektorování točivého momentu na přední a zadní nápravě založené na brzdách a mezinápravový diferenciál schopný přenášet až 100 % výkonu na zadní kola. Bentley se sice rozhodlo mlčet o stylu, interiéru a technice GT až do úplného odhalení. Nicméně otevřelo informace o dalších komponentech, které jsou základem nového modelu, kromě hybridního systému.

Podvozek modelu Continental GT je směsicí podvozku odcházejícího vozu a nových dílů potřebných pro umístění hybridního hardwaru a baterie umístěné vzadu. Zcela nová je 400 voltová elektrická architektura, která to umožňuje. Model 2025 GT dostane také nové high-tech dvouventilové adaptivní tlumiče, které údajně poskytují širší rozsah regulace od měkké po tuhou a měly by umožnit jak plyšovější jízdu v režimu Comfort, tak přísnější kontrolu pohybů karoserie v nejagresivnějším režimu Sport. Z třetí generace GT, kterou Bentley nazývá čtvrtou generací, se přenáší rozvor náprav 2850 mm, základní konstrukce zavěšení, vzduchové pružiny a 48 voltové aktivní stabilizátory. Dále řízení zadních kol, standardní železné brzdy (16,5 palce vpředu, 15,0 palce vzadu, na přání s o něco většími karbon-keramickými rotory) a letní pneumatiky. Pirelli P Zero PZ4 275/35ZR-22 vpředu a 315/30ZR-22 vzadu.

Komponenty pocházejí od Porsche

Přestože komponenty PHEV pocházejí od Porsche, přítomní inženýři Bentley zdůraznili, že ladění a kalibrace pohonného systému jsou výhradně jejich dílem. Jehož cílem je, aby vůz byl příjemně ovladatelný, mimořádně pohodlný a vhodný pro dálkové cestování. Přesněji řečeno, aby se jednalo o cestovní střelu. Udávaná maximální rychlost se nezměnila a činí 332 km/h, ale Bentley uvádí, že čas potřebný k dosažení rychlosti 100 km/h se zkrátil z 3,5 na 3,1 sekundy a rychlosti 160 km/h dosáhne za přibližně sedm sekund. Domníváme se, že tato čísla jsou konzervativní. Takže hybridizované Continental GT má velkou šanci, že v našem testu zrychlí na stovku za méně než tři sekundy. To jsou pořádné nohy, když uvážíme, že podle Bentley hardware PHEV přidal GT třídy sumo zhruba 200 kg, takže velké kupé váží zhruba 2475 kg. Jen pár pytlů hnojiva na trávu chybí do hmotnosti pickupu Ford F-150 s kabinou posádky.

Continental GT

Náš krátký čas za volantem na kopcovitém okruhu Castellolí jsme strávili v Continentalu GT Speed. Tradičně nejsportovnějším modelu řady a verzi, kterou Bentley nabídne při uvedení na trh. Ostatní výbavy přijdou na řadu později. Náš pobyt byl omezený na pouhá čtyři kola, navíc v dešti. Což se ukázalo jako pozitivní, protože nám to umožnilo prozkoumat nuance jízdních režimů Conti a jeho ovladatelnost na limitu, když jsme se ploužili po promočeném povrchu.

Díky pohonu všech kol a lepivým gumám Pirelli mohlo GT naplno využít svůj obrovský výkon, jakmile zamířilo rovně. Z každé rychlosti vyrazí vpřed a zrychluje jako horská dráha řítící se dolů z téměř kolmého srázu – jak byste od vozu se 771 koňmi očekávali. Při široce otevřeném plynu a s plnou baterií táhnou osmiválec a elektromotor za jeden provaz, přičemž benzinový motor vydechuje barytonové dunění tlumené tak akorát, aby znělo spíše sytě než protivně.

Continental GT Speed

Pokud rychlost Speedu nebyla překvapením, pak zcela nečekaný byl jeho atletický charakter. Tenhle slon umí tango. Na kluzké trati se zdálo, že se zbavil doslova tuny váhy a měnil směr jako mnohem menší a lehčí sportovní kupé – bez ohledu na jízdní režim. Řídil se s přesností téměř jako Porsche, čistě a progresivně se nakláněl do zatáček, aniž by tolik vybočoval z řady. Ve sportovním režimu Bentley obratně posílal dodatečný výkon na zadní kola, když přední začala ztrácet přilnavost a klouzala přes vrcholy, což nám umožnilo roztančit zadní pneumatiky do jemných, snadno vyvážených smyků, které ke zvládnutí nevyžadovaly téměř žádné protipohybové řízení.

Kontrola stability zůstala v pozadí a zasáhla pouze jednou, když vůz prudce vyjel do strany přes ostrý sráz uprostřed zatáčky, když jsme příliš zatlačili. Není pravděpodobné, že by se některý z majitelů vozů Bentley opíral do svého GT takto agresivně, ale je to dobré znamení pro to, jak poutavý bude Continental GT na zábavných dvouproudých silnicích.

Luxusní čtvrtá generace

Jak se bude GT chovat ve městě, se ukáže až poté, co s ním budeme jezdit ve světě pomalých rychlostí a provozu. Jeho jízda na hladké trati byla pružná, aniž by byla plavná. Nicméně jak si povede na nerovném povrchu, je neznámou. Zatím víme, že v režimu Comfort nebo „Bentley“ (ten podle inženýrů poskytuje nejlepší všestranný zážitek z jízdy) s dostatečnou rezervou v baterii se GT rozjede z klidu na elektrický pohon. Zůstane tam a postupně nabírá rychlost, dokud plyn nepřekročí hranici 75 %, kdy se benzinový motor rozjede s houkáním a rázným zvukem, který se zdá být pro jinak máslovou povahu GT zcela nevhodný. Točivého momentu je dostatek, aby se mohutné kupé pohybovalo rychlostí ve městě až do 160 km/h. Předpokládáme, že GT bude schopno ujet na elektřinu zhruba 40 km. Odhady EPA týkající se spotřeby paliva zatím nejsou k dispozici.

Tento první dojem ze čtvrté generace Continentalu GT Speed naznačuje, že stejně jako jeho předchůdci zůstane věrný duchu velkoprostorových rychlých a luxusně pohodlných cestovních vozů na dlouhé vzdálenosti, po nichž jej pojmenovali. Bude také velmi zábavné prohánět se po klikatých silnicích. To všechno ale uměl ještě předtím, než se stal hybridem. Bentley přiznává, že důvodem pro naroubování technologie PHEV do modelu GT není reakce na požadavky zákazníků nebo snaha o ještě vyšší výkon. Je to spíše snaha ochránit sportovní, ale kultivovanou osobnost modelu GT.

Budoucnost motoru je zajištěna až do roku 2030

Díky elektrickému pohonu jsou emise skleníkových plynů, které Conti GT vypouští drasticky sníženy. Zejména během cyklů vládních testů emisí. „Vzhledem ke zpřísňujícím se budoucím emisním normám,“ řekl Markus Thiel, ředitel výzkumu a vývoje v oblasti pohybu vozidel, „zajišťujeme budoucnost motoru až do roku 2030.“ Vzhledem k tomu, že se svět stále více obrací k výkonným elektromobilům, je dobré vědět, že tento jemný obr velkého cestovního stroje. A jeho burácející benzinový motor V-8 – bude v našem světě ještě nějakou dobu.