12Cilindri: Křivolaký tvar a 819 koní

Nová vlajková loď Ferrari 12Cilindri s motorem vpředu, která přijde na trh letos v létě, je dokonale proporčně vyvážená a osvěžujícím způsobem odlišná. Přesto je stoprocentně věrná značce a z každého póru jejího bohatě vybaveného interiéru čiší Itálie. Tento pozoruhodný dvoumístný vůz navrhli přímo ve firmě mistrem Flaviem Manzonim a jeho týmem. Je tak zřejmou poctou legendárnímu modelu 365GTB/4, že by měl nést označení Daytona. To se ale nestane, protože Ferrari už toto prestižní jméno promarnilo na limitované edici Daytony SP3 s motorem uprostřed.

Zásadním prvkem nového vozu je však motor. Název vozu „12Cilindri“ říká vše. Možná poslední svého druhu. Vylepšený normálně nasávaný 6,5litrový dvanáctiválec je evolucí milníkové jednotky F140HD montované do řady Icona, odcházejícího modelu 812GTS a Purosangue. Kompaktní dvanáctiválec se suchou skříní dosahuje výkonu 819 koní při 9250 ot/min a maximálního točivého momentu 670 N.m při 7250 ot/min.

Možná ještě působivější než tato čísla je husí kůži nahánějící zvukový projev. Ten jsme ochutnali na předpremiéře v Maranellu, domově Ferrari a stále jediném výrobním závodě značky.

12Cilindri: Špičkové auto

Nádherně zpracovaný motor, pokrytý tradičním červeným vlnitým lakem a napájený masivním sací aparátem z uhlíkových vláken, vyladili pro ještě rychlejší reakce a lepší jízdní vlastnosti. Mezi prvky patří sací kanály s proměnnou geometrií, ventilový rozvod a rotační agregáty se sníženým třením a nízkou hmotností. Také nová softwarová strategie nazvaná Aspirated Torque Shaping (ATS), která elektronicky masíruje krouticí moment na třetím a čtvrtém rychlostním stupni pro větší zátah od spodního do středního pásma. Výsledkem je, že 80 % maximálního zátahu je k dispozici již od skromných 2500 otáček za minutu.

Ferrari 12Cilindri

Pro rovnoměrnější rozložení výkonu v širokém rozsahu otáček byla sedmistupňová dvouspojková převodovka montovaná do modelu 812 Competizione nahrazena osmistupňovou jednotkou s užším převodovým poměrem a rychlejším řazením. S udávanou minimální suchou hmotností 1560 kg u modelu kupé je neo-Daytona údajně o 70 kg těžší než její předchůdce. Nicméně s udávanou hodnotou 2,9 s na 100 km/h jej stále překonává o jednu desetinu sekundy. Čas zrychlení z nuly na 200 km/h je „pod 7,9 sekundy“.

„Na tomto voze jsme začali před čtyřmi lety. Tehdy všichni mluvili o elektrifikaci a o ničem jiném,“ řekl šéf marketingu a obchodu Enrico Galliera. Přestože Ferrari příští rok uvede na trh zcela elektrifikovaný vůz, vysvětlil: „12Cilindri je přesným opakem – nemá ani hybridní systém. Naopak, hlavním zdrojem inspirace pro produktové plánovače bylo bohaté dědictví, vynikající výkon a úžasná přítomnost vozů Ferrari GT z 60. a 70. let. Ty definovaly DNA naší značky. Představte si 12Cilindri jako nejmodernější muscle car se stylem a chováním.“

Pro další zlepšení jízdních vlastností zkrátilo oddělení výzkumu a vývoje rozvor o 0,8 palce ve srovnání s modelem 812 Superfast. Torzní tuhost se zvýšila o 15 % a standardně je k dispozici řízení zadních kol, které zlepšuje ovladatelnost i stabilitu. Dalším známým prvkem jsou magnetoreologické tlumiče, stejně jako rozložení hmotnosti v poměru 48:52 mezi přední a zadní nápravou.

Technika na palubě

Ačkoli se zde neobjevují žádné fantastické inovace související s podvozkem, jako jsou aktivní tlumiče Multimatic, jejichž průkopníkem je Purosangue, nebo přepínatelné protiprokluzové tyče, Ferrari vylepšilo síť elektronických pomocníků, které pomáhají ovládat vůz na limitu a oslazují jízdní vlastnosti. Například osmá iterace systému Side Slip Control prakticky uzavírá mezeru mezi odhadem přilnavosti, rozpoznáním a zásahem.

Ferrari

Vylepšený systém ABS Evo s technologií brake-by-wire se může pochlubit 15,7 palcovými předními a 14,2 palcovými zadními karbon-keramickými kotouči a také deklarovanou brzdnou dráhou 31,5 m z rychlosti 100 km/h. Systém Virtual Short Wheelbase 3.0 působí ještě rychleji a zlepšuje agilitu v zatáčkách a stabilitu ve vysokých rychlostech. Velikost kol se zvýšila o jeden palec na 21. Na míru jsou dodávány letní pneumatiky Michelin Pilot Sport S5 nebo Goodyear F1 Eagle SuperSport o rozměru 275/35ZR-21 vpředu a 315/35ZR-21 vzadu. Palivová nádrž má nezměněný objem 24,3 litru, ale objem zavazadlového prostoru se snížil na 285 l.

Nové aktivní aerodynamické uspořádání údajně kombinuje minimální odpor vzduchu s maximálním přítlakem v závislosti na jízdní situaci. Hlavním lákadlem je zadní sestava řízení vzduchu. Horní spoiler podpírá velký difuzor v celé šířce. Skládá se z pevného středového dílu a dvojice současně působících dynamických bočních křídel. Síť kanálů a žaluzií, z nichž některé se otevírají a zavírají selektivně, odvádí chladicí vzduch k brzdám, chladičům, chladičům oleje a motorovému prostoru.

Přední spoiler a zadní vzduchové deflektory, kterým pomáhají dvě sady složitých vírových generátorů integrovaných v podlaze a dvojice nádechů v prostoru kol, vytvářejí při rychlosti nad 160 km/h plný přítlak, přičemž při rychlosti 250 km/h dosahuje zadní přítlak maxima 50 kg. Když přidáte, při rychlosti 298 km/h černá skříňka uzamkne všechny aerodynamické proměnné v režimu nízkého odporu, aby 12Cilindri mohlo vyrazit k maximální rychlosti „přes 335 km/h“.

12Cilindri není žádné falešné retro!

Design je čistý, moderní a důrazně současný, vědomě se vyhýbá falešným retro nádechům. Mezi nejvýraznější stylistické motivy patří kontrastní zadní okno „delta screen“, sportovní stínítko s efektem obepínajícího skleníku a černý panel, který spojuje přední světlomety a zajišťuje tak anekdotický Daytona wow efekt. Další prvky, které přitahují pozornost: obrovský jednodílný kryt motoru s předním křídlem, zadní část s nečekaně obdélníkovými koncovými světly, kola s nízkým rozvorem vyfrézovaná ze čtyř masivních hliníkových bloků a dvojité boční charakterové linie po celé délce, které se zvedají od předních blinkrů až ke smyslně rozšířeným zadním blatníkům.

„12Cilindri je přesvědčivou kombinací klasických prvků GT a nového cool,“ říká hrdý Flavio Manzoni. „Kulatá zadní světla jsou pryč, stejně jako vzpřímené světlomety a známá mřížka chladiče. Místo toho jsme zavedli svěží kódy, jako jsou dvě sady kontrastních horizontálních lamelových prvků – jedna vpředu je měkce zaoblená a splývající, její protějšek vzadu je konkávní a ostře ohraničený. Společně zdůrazňují nezaměnitelný postoj vozu, který je v závislosti na úhlu pohledu plynulý a elegantní, nebo naopak řeznický a svalnatý.“

Interiér

Náhrada modelu 812 přebírá uspořádání dvojitého kokpitu s efektem kokonu, které se poprvé objevilo v modelech Roma a Purosangue. Prostor pro hlavu a nohy se údajně nezměnil, a tak nestojí za to o něm psát. Jen asi jedinými zbývajícími analogovými díly, které lze nalézt ve zcela přepracovaném high-tech kokpitu s více obrazovkami, jsou manettino volič jízdních režimů připevněný k volantu a volič převodovky s H-vzorem cancelletto, převzatý z modelu SF90. Dokonce i tlačítko start-stop je nyní digitální. Řidič a spolujezdec mají své vlastní displeje. Jsou propojené velkým centrálním 10,3 palcovým dotykovým displejem přístupným oběma cestujícím.

Cena

Kupé berlinetta má velkou tónovanou skleněnou střechu, která dodává kabině nádech vzdušnosti. Zákazníci toužící po závanu skutečného ozónu by si měli prohlédnout spider, který vypadá o poznání méně rušně a divoce než předchozí počin. Jeho plátěná střecha, uložená pod pevným panelem, se otevře nebo zavře za 14 sekund.

V Evropě se kupé prodává za cenu odpovídající přibližně 417 000 USD (9,7 milionu Kč) před započtením příplatkové výbavy. Spider přidává údajně 60 kg hmotnosti a 10% příplatek. Tím se cena dostává na zhruba 465 000 USD (10,1 milionu Kč). Ve hře o marnivost se vyplatí doplnit úpravu Atelier. Ta nabízí širší výběr fuoriseriových doplňků a laku, než jaký lze získat pomocí standardního konfigurátoru. Ti, kteří mají ještě extravagantnější vkus a odpovídající bankovní konto, se mohou ještě poradit s divizí Tailor Made a probrat skutečně individuální unikát.

Model 12Cilindri by měl být uveden na trh ještě letos. Otevřený model by se měl u prodejců objevit ve čtvrtém čtvrtletí.