Nová éra Supersportu: změny předpisů pro rok 2022

Mistrovství světa Supersportů začíná novou éru a v roce 2022 dozná několika změn. FIM a Dorna oznámily některé klíčové body předpisu pro letošní sezónu, kdy vstupují noví výrobci a mnoho různých týmů, které se rozhodly přijmout projekt pro rok 2022 třídy 600.

Začátek nové éry

Začíná nová éra: rok 2022 znamená velkou změnu pro mistrovství světa Supersportů, které přináší hlubokou změnu v technických předpisech. Mezitřída produkčních derivátů již oznámila konec jedné éry s koncem sezóny 2021. Od letošního roku totiž platí nová pravidla, která Dorna upřesňuje až dnes.

Obnovené nařízení zaujalo několik výrobců a týmů, kteří se rozhodli pustit do projektu v Supersportu, především Ducati, která přináší sedm Panigale V2. Kromě výrobce Borgo Panigale, který se má rozdělit do šesti týmů, najdeme i návrat Triumphu. MV Agusta F3 800 Superveloce a Suzuki GSX-R750 také prošly homologací, i když ta se stále neobjevuje v dnes zveřejněném konečném seznamu přihlášených.

Detaily předpisu

Pojďme ale k detailům předpisu: nejinovativnější aspekt se určitě týká motoru, motocykly nové generace nebudou moci doznat změn, pokud nebudou deklarovány v textu nebo v dílech způsobilých pro soutěž. Dále od roku 2022 se má pro přiřazení třídy 600 provést na základě výpočtu počtu akcí a má se zaokrouhlit nahoru. Motocykly od 400 ccm do 600 ccm budou mít motor na každé kolo a půl. Motocykly od 601 ccm do 799 ccm mají mít jeden motor každé tři kola a motocykly 800 ccm a vyšší mají mít jeden motor každé tři a půl kola. Vzorové testy se mají provádět před, v průběhu nebo po sezóně, která má probíhat ve speciálních zařízeních a kterých se nebude možné zúčastnit, s výjimkou FIM a Dorny. Zbývá vyřešit otázku limitů otáček motoru.

Nová éra supersportu: zde jsou změny předpisů pro rok 2022

Zmatky, které nový Supersport zanechal, se týkaly hlavně rovnováhy mezi motocykly. Ale Dorna a FIM pracovali také v tomto smyslu. Aby se zajistilo, že neexistují žádné rozdíly, budou brány v úvahu různé faktory. Jako je čas na kolo, rychlost, mimo jiné měření a výsledky závodů. Navíc, každé tři kola, podle uvážení FIM a Dorna, se mají provést změny pro další vyvážení výkonu. A tato práce se založí na zvýšení nebo snížení procenta výkonu motocyklu. K dosažení výchozí rovnováhy se provádějí testy pod dohledem FIM a Mectronik, při kterých se používá pouze palivo Panta control a mazivo Motul 300v.

Nová pravidla a novinky

Nová pravidla se týkají také hmotnosti, kombinované, minimální a maximální. Minimální kombinovaná hmotnost mezi motocyklem a jezdcem musí být 242 kg. Nařízení nyní stanoví maximální „měkkou“ hmotnost a minimální „tvrdou“ hmotnost pouze pro motocykly. Pokud se překročí maximální „měkká“ hmotnost, není třeba přidávat kombinovanou minimální hmotnost. Kolo nesmí být nikdy pod minimální „tvrdou“ hmotností. Na konci závodu se kolo a jezdec zváží a nelze tak přidávat žádnou váhu.

Novinky Supersportu se konečně týkají i pneumatik, které se během víkendu zlevní. Do roku 2021 měl každý tým k dispozici 17 pneumatik. Zatímco od letošního roku bude k dispozici pouze 15, sedm předních a osm zadních. Pirelli, jediný dodavatel pneumatik, dodá minimálně dvě směsi pro přední i zadní nápravu.

Zdroj: it.motosport.com, Vapol.cz