Ford F-150 2024: Prosazuje se!

Je snadné nechat se ohromit Fordem F-150 Raptor R a jeho působivým výkonem 720 koní. Nicméně změny Fordu F-150 2024 se neomezují jen na špičkový vůz automobilky. Celá řada F-150 si vysloužila několik promyšlených vylepšení, převážně v oblasti techniky, a výsledkem je vůz, který je o něco chytřejší, ale stále stejně připravený do akce jako dříve.

Mimo silnice: Ford F-150 Tremor

Když jsme zkoušeli osvěžený Ford F-150 2024, bylo na pořadu dne drncání po chodníku. Rozhodně to ale bylo na druhém místě, než hrátky daleko od vyšlapané cesty. Výbava Tremor je jakýmsi mezistupněm mezi základním paketem FX4 Off-Road a naprostou šíleností Raptoru a na toto místo se hodí dobře. Výbava Tremor prošla stejným vizuálním faceliftem jako všechny modely F-150. Kromě volitelného nového modulárního předního nárazníku vyhrazeného pro výbavy Tremor a Raptor. Nicméně mechanicky zůstává beze změny. To znamená, že naše výprava do bláta se týkala spíše techniky, která pomáhá udržet lesklou stranu nahoře.

Když jsme stoupali na horu u Palm Springs v Kalifornii, nikdy jsme se nesetkali s ničím, co by bylo hodno Moabu. Ve skutečnosti Ford tuto výpravu situoval jako něco, co může běžný majitel zvládnout během víkendu. Bylo tam pár záludných kamenů, které jsme překonali. Nicméně většinu trasy jsme snadno zvládli s pohonem obou kol, aniž bychom se podívali na přepínač režimů. Díky litanii palubních kamer nebylo zajištění správného umístění kol na ostřejších místech téměř žádným problémem.

Ford F-150

Režim Off-Road a Trail Control

Přepnutí do režimu Off-Road však přineslo několik zábavných technologií pro jízdu v terénu. Trail Control patří mezi typické terénní tempomaty. Nastavíte zde rychlost a vůz manipuluje s plynem i brzdou, aby tuto rychlost udržel ve stoupáních a klesáních. K dispozici ve voze Ford F-150 je také režim Trail 1-Pedal Drive, který se chová jako režim jízdy s jedním pedálem u elektromobilů. Jakmile sundáte nohu z plynu, vozidlo aktivuje brzdy, čímž se počet metrů potřebných k překonání kopce sníží na polovinu. Zpočátku to působí zvláštně a my stále dáváme přednost šlapání dvěma nohama nebo tomu, aby vše zvládl Trail Control, ale je to solidní střední cesta, se kterou je zábavné si hrát.

Asistent zatáčení Trail Turn Assist je další šikovná technická vychytávka pro jízdu v terénu. Přibrzďuje zadní vnitřní kolo, čímž zmenšuje poloměr otáčení, což může pomoci na úzkých horských průsmycích a podobně, zejména u vozu této velikosti. V praxi je to v podstatě továrna na terénní koblihy; výslovné instrukce Fordu pro nás zněly: „Zapněte ji, zatočte volantem a přidejte plyn.“ Jedná se v podstatě jen takovou „továrnu na koblihy“. A ejhle, s trochou protisměrného řízení jsme zvládli pěkně těsnou zatáčku kolem požární nádrže.

Každý vůz má přenosný vzduchový kompresor

Naše pneumatiky byly odvzdušněny na 1,5 bar pro lepší přilnavost na kamenitých úsecích, ale jakmile nastal čas strávit pár minut na chodníku, museli jsme nejprve opět přifouknout. Naštěstí měl každý vůz přenosný vzduchový kompresor. Když jsme z vozu ukradli trochu šťávy pomocí palubního měniče Pro Power během několika minut jsme terénní pneumatiky General Grabber znovu provzdušnili na silniční specifikaci. Jednotka o výkonu 2,0 kW je standardní výbavou modelu Tremor, zatímco 2,4 kW varianta je standardní výbavou všech hybridních vozů Ford F-150, které si mohou za 750 dolarů (17 000 Kč) objednat také výkonnější měnič o výkonu 7,2 kW.

Ford

Přístup ke kompresoru byl hračkou díky novým zadním dveřím Pro Access, které jsou k dispozici s dělenými křídlovými dveřmi, jež se otevírají do stran a zlepšují přístup do lože. Mají tři oddělené detence, včetně jedné v úhlu 37 stupňů, aby se zabránilo rozbití připojeného přívěsu, a používají se stejně snadno jako kterékoli jiné dveře na voze.

Ford F-150 PowerBoost Hybrid a BlueCruise

Kromě toho, že Ford standardizoval 12,0 palcový digitální přístrojový panel a 12,0 palcovou centrální dotykovou obrazovku, je jednou z nejvýznamnějších aktualizací modelu F-150 2024 přidání systému BlueCruise 1.2. Nejnovější iterace systému Ford pro hands-free řízení na dálnici. Předpoklad je stejný jako v mnoha vozech Ford a Lincoln, které jsme s touto technologií řídili. Najedete na některou ze schválených předem zmapovaných dálnic, zapnete adaptivní tempomat a počkáte, až vám displej oznámí, že máte zvednout ruce. Poté se volantu ujme Ježíš z Dearbornu.

Z funkčního hlediska je BlueCruise v F-150 stejně skvělý jako ve všem ostatním. Zapínání je plynulé a veškeré požadavky na návrat rukou řidiče k volantu přicházejí s dostatečným varováním. Dobře drží pozici v jízdním pruhu a dokáže se v něm posunout, aby uvolnil místo projíždějícím návěsům a jiným širokým nákladům. Volant sice může vypadat divně, když provádí mikroúpravy na silnici, ale celý dojem je stabilní a pohodový. Dokáže také navrhnout a provést změnu jízdního pruhu podle potřeby. Jediné, co musíte udělat, abyste tento proces zahájili, je zapnout páčku směrových světel. Načež mu trvá pět až sedm bliknutí blinkrů, než si proklestí cestu.

BlueCruise nefunguje pouze při rychlosti. Když jsme se dostali do mezistátního provozu, který zastavil řidič, jemuž se podařilo převrátit svůj přívěs přes dva jízdní pruhy, Ford F-150 skvěle držel krok s provozem. Při přidání plynu nebo brzdění pod 5 km/h může být trochu trhavý. Nicméně celkově je mnohem snazší se s takovou nudou vypořádat, když se hlavní práce ujme počítač. Jedna výhrada: na rozdíl od Super Cruise od GM nelze BlueCruise používat při tažení.

F-150

Novinka: Head-up displej

Náš hybridní vůz Ford F-150 PowerBoost měl také další novinku pro rok 2024: dostupný head-up displej. Není nijak převratný a dělá přesně to, co od HUD očekáváte, ale v případě BlueCruise jsme ocenili, že vizuální ukazatele jízdního asistenta jsou blíže úrovni očí, což vyžaduje méně pohledů od silnice. Jen nečekejte, že s nasazenými polarizačními brýlemi něco uvidíte. Tedy pokud nenakloníte hlavu o 45 stupňů na obě strany, což není zrovna nejlepší postup při jízdě po dálnici.

Jinak zůstává hybridní systém PowerBoost stejný jako dříve. Dvakrát přeplňovaný 3,5litrový šestiválec se připojuje k elektromotoru o výkonu 47 koní. Ten dostává šťávu z lithium-iontové baterie o kapacitě 1,5 kWh. Celý tento agregát dosahuje výkonu 430 koní a točivého momentu 764 Nm. Téměř nikdy se nesetkáte s tím, že by vůz jel pouze na elektrony. Jeho výkon je příjemný a utáhne až 5000 kg, takže zvládne v podstatě cokoli, co potřebujete.

BlueCruise je k dispozici u vyšších výbav jako Lariat, King Ranch, Platinum a Tremor, takže se připravte na to, že si připlatíte. Pro představu, náš testovací hybridní vůz ve výbavě Platinum stál 87 625 dolarů (2 miliony Kč), což je trochu moc. BlueCruise je při koupi k dispozici jako 90denní zkušební verze zdarma s možností předplatného. Buď na tři roky (2100 USD; 50 000 Kč) nebo měsíčně (75 USD; 1800 Kč) po uplynutí zkušební verze zdarma.