Kalifornský zákon schválen: Nová auta při překročení rychlosti zapípají

Kalifornský senát ve středu schválil nový zákon, podle kterého musí mít všechna vozidla ve výbavě pasivní omezovač rychlosti

Do konce desetiletí by auta v Kalifornii mohla upozornit řidiče na překročení povolené rychlosti. Kalifornský senát ve středu schválil nový zákon, podle kterého musí mít všechna vozidla prodávaná nebo vyráběná v Kalifornii od roku 2027 ve výbavě pasivní omezovač rychlosti. Požaduje, aby polovina všech nových vozidel měla tuto technologii do roku 2029, než ji začnou používat všechny vozy od roku 2032.

Pasivní omezovač rychlosti

Pasivní systém, který zákon nevyžaduje u vozidel záchranné služby, by řidiče upozornil, pokud překročí rychlostní limit na silnici o 10 mil za hodinu (16 km/h). Vydal by zvukové a vizuální varování, aby řidič vůz zpomalil.

Pasivní systém, který zákon nevyžaduje u vozidel záchranné služby, by řidiče upozornil, pokud překročí rychlostní limit na silnici o 10 mil za hodinu (16 km/h)
Nová vozidla vyrobená po roce 2027 musí mít v USA pasivní omezovač rychlosti

Nový zákon senát přijal poté, co americká Národní rada pro bezpečnost dopravy doporučila Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu, aby u nových automobilů vyžadoval technologii inteligentního asistenta rychlosti (ISA), který řidiče upozorní na překročení rychlosti. Předtím, než se stane zákonem, musí ještě projít hlasováním v kalifornském shromáždění, což se musí stát do 31. srpna.

Cíle nového zákona

Cílem zákona je snížit počet dopravních nehod a úmrtí v důsledku překročení rychlosti. Třetina úmrtí v dopravě v Kalifornii v letech 2017 až 2021 zavinilo právě překročení rychlosti.

„Těmto úmrtím lze předcházet,“ uvedl v prohlášení předkladatel zákona Scott Wiener. Dále poukázal na to, že politická rozhodnutí umožnila, aby k těmto úmrtím došlo.

Nové nařízení senát přijal poté, co americká Národní rada pro bezpečnost dopravy doporučila Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu, aby u nových automobilů vyžadoval technologii inteligentního asistenta rychlosti (ISA)
Od roku 2032 musí mít všechna vozidla v USA pasivní omezovač

ISA, které jsou k dispozici v pasivní i aktivní formě, se ve Francii objevily již v 80. letech 20. století. Pasivní systémy nebrání řidičům v překročení rychlosti, zatímco aktivní systémy fyzicky omezují rychlost vozidel, ztěžují nebo znemožňují překročení limitu.

Podobné pravidlo v Evropě

Kalifornský zákon SB 961 je podobný pravidlu, které letos vstoupí v platnost v Evropské unii. Evropský zákon vyžaduje, aby všechny automobily prodávané v tomto regionu měly ve výbavě pasivní omezovač, který řidiče upozorní zvukově i vizuálně.

Volvo v roce 2020 slavně oznámilo, že bude dobrovolně regulovat rychlost svých nových vozidel na 180 km/h.