Dugongské mořské krávy kriticky ohrožené

Mořská kráva Dugong u pobřeží Egypta

Vzhledem k tomu, že se mohou vynořit vertikálně z moře, jsou kapustňáci považováni za model pro mýtické tvory mořské panny. Některým populacím nyní hrozí vyhynutí. Přispívá k tomu i těžba ropy a plynu. Dugongské mořské krávy prý kdysi inspirovaly mýtus o mořské panně – nyní hrozí vyhynutí zvířatům s výraznou ocasní ploutví u východní Afriky. Podle Světové unie na ochranu přírody (IUCN), která vede Červený seznam ohrožených druhů, tam zůstalo pouze 250 dospělých jedinců. Populace kolem Nové Kaledonie s méně než 900 dospělými zvířaty se také klasifikovala jako kriticky ohrožená.

Mořské dugongské krávy

Mezi největší hrozby patří rybářské sítě, ropné a plynárenské aktivity v moři, znečištění moří a ničení mořských řas u pobřeží, kterými se dugongové živí. Může za to mimo jiné splašky, které se dostaly do moře, a znečištění z těžby niklu. IUCN požaduje lepší regulaci rybolovu, alternativní možnosti příjmu pro obyvatele pobřeží a chráněné zóny.

Nový seznam se představil na 15. světovém summitu o přírodě (také COP15) v kanadském Montrealu, kde se má rozhodnout o dohodě o ochraně biodiverzity na Zemi. ,,Prostě si nemůžeme dovolit selhat,“ řekl generální ředitel IUCN Bruno Oberle.

,,Mužské vlastnosti“

Průzkumník Columbus ohlásil mořské panny v roce 1493. Dnes se předpokládá, že to byli dugongové, kteří se mohou vertikálně vynořit z moře. Nebyli tak krásní, jak se o nich říkalo, ale měli „mužné rysy“ ve tvářích, citoval časopis „National Geographic“ v článku z Kolumbových poznámek.

Červený seznam IUCN, který existuje od roku 1964, uvádí více než 42 000 živočišných a rostlinných druhů, kterým hrozí vyhynutí. Organizace klasifikuje zkoumané druhy do osmi kategorií, od „nedostatečné datové základny“ po „vyhynulé“. „Ohrožený“ je úroveň 5. „Kriticky ohrožený“ je úroveň 6.

Poznejte Japonsko: mořské uši jsou také známé jako ušně
Poznejte Japonsko: mořské uši jsou také známé jako ušně

Nyní poprvé nechala vyšetřit i mušle, ušní hlemýždě, které se na mnoha místech považují za pochoutku. 20 z 54 známých druhů se klasifikovalo jako „kriticky ohrožené“. Ohrožují je pytláci, nemoci a znečištění a také důsledky klimatických změn. Například 99 procent druhů Haliotis roei vymřelo kvůli častějším a intenzivnějším vlnám mořských veder v severozápadní Austrálii.

Zdroj: spiegel, TowPoint