Hyundai N Vision 74 – koncept retro vodíkového vozu

Jihokorejská automobilka Hyundai uveřejnilo koncept modelu N Vision 74. Přináší do prostoru vodíkových vozů vítaný retro styl

Hyundai N Vision 74 přináší do prostoru vodíkových vozů vítaný retro styl.

Spolu s konceptem RN22e odhalili další předváděcí vůz Hyundai, který jistě upoutá pozornost fanoušků výkonných vozů po celém světě. Stejně jako RN22e je Hyundai N Vision 74 tím, o čem Hyundai mluví jako o konceptu „rolling labs“. Ten používají inženýři firmy k testování pokročilých technologií před jejich aplikací na budoucí produkční modely. Pokud by se vyrobilo něco, co by vypadalo jako N Vision 74, jistě by to vyvolalo rozruch.

Hyundai N Vision 74

Vůz je vysoce výkonný vodíkový hybrid s palivovými články s vnějším designem. Design vzdává hold konceptu Hyundai Pony Coupe z roku 1974, který navrhl Giorgetto Giugiaro. Je to také kývnutí na Hyundai N 2025 Vision Gran Turismo, který se představil v roce 2015, když Hyundai uvedl na trh svou značku N.

Ačkoli N Vision 74 aktualizuje koncept Pony pomocí světel Parametric Pixel, kombinuje analogové a digitální uvnitř stejně jako originál.

Je to však mnohem víc než jen stylingové cvičení. Hyundai vyvinul kombinaci bateriově-elektrického hnacího ústrojí ve spojení se systémem palivových článků. Přičemž dva různé zdroje energie se používají v závislosti na převládajících jízdních podmínkách. Systém se poprvé předvedl v konceptu sportovního vozu Vision FK v roce 2021.

Stejně jako RN22e je Hyundai N Vision 74 tím, o čem Hyundai mluví jako o konceptu „rolling labs“.
Hyundai RN22e a N Vision 74

Mezi výhody složitého nastavení patří lepší vektorování točivého momentu pomocí dvou motorů na zadní nápravě pro zlepšení průjezdu zatáčkami. Zatímco pokročilá technologie hnacího ústrojí je plně integrovaná do konstrukce, aby splnila požadavky na řízení tepla elektrického vozidla s palivovými články. Celkový výkon je údajně přes 662 koní s točivým momentem 900 Nm, zatímco celkový dojezd činí více než 598 km. Doplnění trvá jen pět minut vodíkovou pumpou a maximální rychlost je 249 km/h.

U Hyundai N Vision 74 je méně pravděpodobné, že se začne sériově vyrábět, než u modelu RN22e, který ukazuje na budoucí verzi N Ioniq 6. Avšak podtrhuje ambice Hyundai pokračovat v růstu své výkonové značky N v budoucnosti s nulovými emisemi.

Zdroje: autoexpresss, Top Vozíky