Konec manuální převodovky?

Definitivní konec řazení? S elektromobilitou se dostává do popředí automat. Znamená to definitivní konec manuálu? Nebo ne? Toyota si manuální převodovku patentovala v kombinaci s elektropohonem. Nebo tedy, něco jako manuál.

Mezi mnoha věcmi, kterých se lidé obávají, že s útlumem spalovacích motorů se stane minulostí, je manuální převodovka a poutavý zážitek z vlastního řazení. Spojení elektřiny a manuálního řazení působí velmi exoticky a u sériových aut vlastně neexistuje. Existují sice podomácku vyrobená elektroauta, která spojku a řadicí páku využívají, ale v masovém měřítku? Kde nic tu nic. Prakticky jediným autem, které se podobné koncepci blížilo, byla Honda CR-Z, která kombinovala hybridní ústrojí a šestistupňovou manuální převodovku.

Proč nemají elektromobily manuální převodovku?

Důvod, proč elektromobily manuální a vlastně ve valné většině případů ani automatickou převodovku nepotřebují, je vcelku logický. K ničemu by jim nebyly. Vystačí si s jedním stupněm díky vysokým otáčkám a prakticky neměnnému zátahu napříč jejich spektrem. Výjimky existují, například Porsche Taycan a technicky spřízněné Audi e-tron GT mají dvoustupňovou automatickou převodovku, která umožňuje dosahovat vysokých rychlostí, ale ve spotřební kategorii nic takového není.

Patent Toyoty

Toyota si nyní nechala patentovat techniku, která by měla svým fungováním manuál minimálně simulovat. Jak se píše v patentu: „Ovladač elektrického vozidla je nastaven tak, aby reguloval točivý moment elektromotoru dle vzoru vozidla s manuální převodovkou na základě činnosti plynového pedálu, pseudo-spojkového pedálu a polohy pseudo-řadicí páky.“

Schéma přiložené v patentu Toyoty pro manuální převodovku
Schéma přiložené v patentu Toyoty pro manuální převodovku

Nezdá se tedy, že by šlo o klasické manuální řazení tak, jak ho známe, ale spíše o jeho simulaci. Slov „pseudo“ je v textu přespříliš. Dále v patentu stojí: „Elektrické vozidlo také disponuje generátorem reakčních sil řazení, který vytváří reakce na pseudo-řazení díky činnosti servomotoru.“ I když tedy zřejmě nepůjde o plnohodnotný, budoucím generacím by tato technika mohla zprostředkovat alespoň prožitek z toho, jak řadící páka a spojka fungují.

Zdroje: The Drive, Vapol