Kapsle Orion obíhá Měsíc

Pohled na kapsli, Zemi a Měsíc: Pořízeno kamerou na křídle solárního pole „Orion“

Je to milník pro měsíční program NASA: kapsle „Orion“ se k Měsíci přiblížila tak blízko, jako žádná kosmická loď za 50 let. Sonda také poslala fotografii Země.

Je to poprvé, co se vesmírná kapsle přiblížila tak blízko Měsíci od programu „Apollo“: Kapsle „Orion“ americké vesmírné agentury NASA se přiblížila k Měsíci. Toto je milník pro vesmírnou misi.

Z odvrácené strany Měsíce neexistovalo žádné komunikační spojení se Zemí, takže experti NASA v řídícím středisku v Houstonu nevěděli, zda zapalování motoru fungovalo asi půl hodiny. K přiblížení na vzdálenost asi 130 km nakonec došlo, když byla vesmírná kapsle na odvrácené straně Měsíce.

Kapsle podle NASA zrychlila na více než 8 000 kilometrů za hodinu, když znovu navázala rádiový kontakt. O necelou hodinu později se Orion vznášel nad základnou Tranquility, kde 20. července 1969 přistáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin. ,,Toto je jeden z těch dnů, o kterých se přemýšlelo a mluvilo se o nich dlouho, dlouho,“ řekl ředitel letu Zeb Scoville. Záběry z mise lze také vidět na videu NASA sdíleném úřadem na Twitteru.

Téměř týden na oběžné dráze Měsíce

,,Orion“ musel na cestě zažehnout vlastní motory, aby získal dostatečnou rychlost pro vstup na dlouhou měsíční oběžnou dráhu. Další spalování vynese kapsli na tuto prodlouženou oběžnou dráhu v pátek.

Země při pohledu zpoza Měsíce kosmickou lodí Orion
Země při pohledu zpoza Měsíce kosmickou lodí Orion

Kamery kapsle mezitím také poslaly snímek Země. ,,Naše bleděmodrá tečka a jejích osm miliard lidských obyvatel se nyní objevují na dohled,“ řekla komentátorka Mission Control Sandra Jones.

Příští víkend má „Orion“ překonat rekord vzdálenosti pro vesmírnou loď NASA pro astronauty. Nachází se téměř 402 336 km od Země a zřídilo jej Apollo 13 v roce 1970. A má pokračovat v letu a příští pondělí dosáhne maximální vzdálenosti od Země téměř 434 522 km.

Kapsle stráví téměř týden na oběžné dráze Měsíce, než odletí domů. Splashdown v Pacifiku se naplánoval na 11. prosince.

Přistání na Měsíci se plánuje až na rok 2025 s kosmickou lodí SpaceX a astronauty na palubě. Cesta na oběžnou dráhu s lidskou posádkou se má uskutečnit v roce 2024 s kapslí „Orion“.

Zdroj: spiegel, Vapol