Toyota Prius Prime dělá většinu elektromobilů zastaralými

Jedná se o nějaký exotický pětidveřový vůz? Ve skutečnosti jde o nejnovější Prius Prime, jeden z nejhezčích vozů, jaké kdy Toyota vyrobila

Bez nápisu Toyota na přídi byste mohli svým přátelům namluvit, že tento elegantní pětidveřový vůz je něco exotičtějšího. Ve skutečnosti se však jedná o nejnovější Prius Prime, jeden z nejhezčích vozů, jaké kdy Toyota vyrobila.

Specifikace nejnovější Toyoty Prius Prime

Přední masku a nárazník spojuje jediná obloukovitá linie, která Priusu propůjčuje štíhlý profil, který připomíná počítačovou myš. Přední masku zdobí hákovité světlomety a zadní část obepíná štíhlá světelná lišta. A pokud si Prius objednáte s černou střechou, jeho přední sklo a zadní okno jsou nakloněné tak moc, že se zdá, že tvoří jeden nepřerušený celek.

Tento tvar pomáhá novému Priusu prořezávat vzduch se součinitelem odporu vzduchu 0,27 cD. Technicky vzato byl předchozí model lepší – 0,24 cD – ale to je stále na horní hranici aerodynamické účinnosti.

Efektivní s překvapivým dojezdem

Když už mluvíme o efektivitě, Prius Prime má kombinovanou spotřebu 1,85 l/100km s dojezdem až 70 km pouze na baterie u základního modelu SE. Modely XSE a XSE Premium mají dojezd na elektřinu 62 km. A než budete muset znovu natankovat, budete moci ujet celkem 965 km.

Když už mluvíme o efektivitě, Prius Prime má kombinovanou spotřebu 1,85 l/100km s dojezdem až 70 km pouze na baterie u základního modelu SE
Nová Toyota Prius Prime ujede na jedno nabití až 965 km

Tento elegantní styl však vyžaduje určité oběti. Čelní sklo je téměř na úrovni Camara, A-sloupek brání velké části výhledu do stran a nastavitelnost volantu je podivně omezená. V kabině navíc není zrovna ticho; zejména v režimu EV uslyšíte nadměrný hluk od větru a pneumatik. Navíc motor hodně řve, když přišlápnete z větší poloviny plyn.

Pod kapotou

O pohon modelu Prime se stará zážehový čtyřválec o objemu 2,0 litru a lithium-iontová baterie s kapacitou 13,6 kWh a dvěma elektromotory. Nový akumulátor je o 55 % větší než 8,8kWh baterie v odcházejícím modelu Prime a společně s motorem poskytuje kombinovaný výkon 220 koní a točivý moment 139 N.m.

V případě, že se jedná o elektromotor, je možné jej použít pro pohon všech kol. To je téměř o 100 koní více než u předchozího modelu Prius Prime a o 40 N.m více.

Po zapojení do běžné domácí zásuvky trvá Priusu Prime 11 hodin, než se baterie naplní. V zásuvce úrovně 2 s napětím 240 V se Prime dobije za čtyři hodiny. Stejně jako mnoho moderních plug-in hybridů nepodporuje Prius rychlonabíjení stejnosměrným proudem.

Připraven i na dálnice

Stejně jako plíživě rychlý RAV4 Prime má i Prius jistou závratnou rychlost díky okamžitému točivému momentu elektromotorů, který ho vystřelí na stovku za 6,4 sekundy – rychleji a s větším nadšením než GR86. Výkon baterie je připravený i při dálničních rychlostech, kdy je k dispozici točivý moment pro snadné předjíždění a rychlé předjíždění. A pokud jedete výhradně v režimu EV, můžete jet až 135 km/h.

Řízení je lehké a rychlé, ale v režimu Sport se příjemně zatěžuje. Brzdnou sílu dodává předvídatelně. A odpružení je pro zatáčení naladěno sebejistě; i s bateriemi a motory na palubě se karoserie téměř nenaklání. Přesto bylo sportovně laděné odpružení na rozbité vozovce trochu tuhé. Nikdy však nepůsobilo příliš tvrdě.

Elegantní interiér

Když pomineme ergonomii, kabina a všechny materiály v interiéru vypadají elegantně. V tomto modelu XSE Premium – nejluxusnějším Priusu Prime – pokrývá většinu povrchů, od palubní desky a výplní dveří až po sedadla, umělá kůže SofTex. A je to vysoce kvalitní materiál; sedadla jsou náležitě pohodlná.

V této výbavě dostanete také standardně vyhřívaná a ventilovaná sedadla a větší 12,3palcový dotykový displej namísto standardního 8,0palcového
Palubní deska v novém Priusu Prime

V této výbavě dostanete také standardně vyhřívaná a ventilovaná sedadla a větší 12,3palcový dotykový displej namísto standardního 8,0palcového.

Cena

Pokud byste se obešli bez většího displeje a některých dalších zmíněných prémiových prvků, Toyota Prius Prime je cenově výhodná. Základní model SE začíná na ceně 34 495 dolarů (809 000 Kč) s příplatkem za dopravu.

Za střední třídu XSE zaplatíte 37 745 dolarů (885 000 Kč) a model XSE Premium začíná na částce 40 765 dolarů (956 000 Kč). Dokonce i s několika prvky výbavy na přání – digitálním zpětným zrcátkem a parkovací kamerou s 360stupňovou projekcí nad hlavou – přijde tento vůz na „stále přijatelných“ 42 400 dolarů (994 000 Kč).

Toyota – král hybridů

Přestože Toyota přijímá elektrifikaci pomaleji než většina ostatních, je králem hybridů. Prius vstupuje do nové generace s neuvěřitelně dobrým designem a příjemným jízdním projevem ve spojení s jedním z nejlepších pohonných ústrojí v oboru. Je těžké pochopit, proč by si někdo kupoval bZ4X – nebo většinu moderních elektromobilů – když existuje Prius Prime.

Zdroje: motor1, TowPoint