Raketa SpaceX přivádí na ISS další posádku

Astronautka ESA Samantha Cristoforetti a tři kolegové z NASA odstartovali k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde o čtvrtý takový let na raketě Falcon od společnosti SpaceX Elona Muska.

Po více než půl roce se vesmírná mise německého astronauta Matthiase Maurera chýlí ke konci: Další posádka, která ho a jeho tým nahradí, opustila Kennedyho vesmírné středisko v USA ve středu. Stát Florida odstartoval k vesmírné stanici ISS. The Crew 4 kolem italské astronautky Samanthy Cristoforetti opustil Zemi v kapsli Dragon soukromé americké vesmírné společnosti SpaceX.

Vesmírná stanice ISS

Astronauti mají zakotvit na ISS ve čtvrtek večer a poklop k vesmírné stanici by se měl otevřít o dvě hodiny později. Poté mohou Crew 3 a Crew 4 strávit několik dní spolu: Podle americké vesmírné agentury NASA by předání na ISS mělo trvat asi pět dní, než se Maurer a jeho tým budou moci uvolnit z kapsle a cestovat zpět na Zemi.

Maurer začal v listopadu 2021 jako astronaut pro Evropskou kosmickou agenturu Esa na šest měsíců na ISS. Ve vesmíru byl 52 letý muž zodpovědný mimo jiné za materiálovou vědu a lékařský výzkum. Naposledy dokončil namáhavou polní misi ve vesmíru, která trvala více než šest hodin.

Název Crew 4 odkazuje na počtvrté, kdy NASA posílá posádku ISS na Mezinárodní vesmírnou stanici na raketě soukromé společnosti SpaceX. Společnost založená generálním ředitelem Tesly Elonem Muskem zahájila lety v roce 2020 s opakovaně použitelnou raketou Falcon 9, od níž se odděluje kapsle Dragon. Od té doby SpaceX vyslalo lidi do vesmíru z Floridy na celkem šest letů.

Dříve se USA od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 při pilotovaných misích spoléhaly na ruské kapsle Sojuz. Vzhledem k tomu, že kapacita rakety Falcon 9 společnosti SpaceX se již plně obsadila, poslední navrátilec NASA z ISS, Mark Vande Hei, také letěl na Sojuzu podle plánu v březnu, a to navzdory napětí kolem ukrajinské války.

Dvě prvenství

Start: Falcon 9 byl vypuštěn s kapslí Dragon Crew 4 ve středu na Cape Canaveral (snímek obrazovky z videa NASA YouTube), Raketa SpaceX přivádí na ISS další posádku
Start: Falcon 9 byl vypuštěn s kapslí Dragon Crew 4

Šéfem Crew 4 je astronaut NASA Kjell Lindgren (49), certifikovaný pohotovostní lékař a letecký lékař. Je to jeho druhý let na ISS, kde v roce 2015 strávil 141 dní na oběžné dráze kolem 420 kilometrů nad zemí. Lindgren během této mise absolvoval dva výstupy do vesmíru a zúčastnil se více než stovky vědeckých experimentů, včetně experimentu se salátem „Veggie“, což bylo vůbec poprvé, kdy americký astronaut jedl potraviny z farmy ve vesmíru.

Pilotovat misi má podle plánu americký stíhací pilot a letecký instruktor Bob Hines (47), který má za sebou více než 3500 letových hodin v 50 různých letounech a 76 bojových misí. Je to jeho první úkol jako astronaut.

Jessica Watkins (33) také debutuje ve vesmíru. Watkins je geolog, který získal doktorát z procesů velkých sesuvů půdy na Marsu a Zemi. A stal se součástí výzkumného týmu pro vozítko NASA Curiosity Mars. Watkins se stává první Afroameričankou na dlouhodobé misi na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Astronautka Samantha Cristoforetti (45) z evropské vesmírné agentury Esa dokončuje Crew 4. Pro pilota italského letectva je to druhá mise na ISS. Ve skutečnosti se plánovalo, že bude první Evropankou, která během svého šestiměsíčního pobytu převezme velení nad ISS. Kvůli změnám v rozvrhu ze strany Američanů z toho nic nebude, vysvětlil Cristoforetti.

Cristoforetti a Watkins se již společně jako akvanauti účastnili mise NASA Extreme Environment Mission Operations (NEEMO). A to v podvodní osadě Aquarius v roce 2019.

Vesmírní turisté

Na palubě se Crew 4 připojí k sedmi členům posádky, kteří jsou již na ISS: ke čtyřčlenné předchůdkyni mise Crew 3 – třem Američanům a německému astronautovi ESA Matthiasovi Maurerovi, kteří se mají vrátit na Zemi začátkem května – a třem ruským kosmonautům.

Posádka vzlétla necelé dva dny poté, co se vrátil čtyřčlenný tým organizovaný soukromou společností Axiom Space. Dvoutýdenní mise, která k přepravě využívala další kapsli SpaceX, byla první čistě soukromě financovanou misí na ISS.

V poslední době přibývá výletů – vesmírné turistiky. Loni v červenci zahájili dva komerční operátoři lety back-to-back do suborbitálních výšek. V obou případech byli na palubě zakladatelé společnosti, miliardáři Jeff Bezos a Richard Branson.

Zdroj: spiegel, Vapol