Lamborghini Huracan STJ je finále s V-10

Lamborghini oznamuje konec modelu Huracan a jeho motoru V-10 poslední speciální edicí Super Trofeo Jota (STJ), která vychází z modelu STO

Lamborghini oznamuje konec modelu Huracan a jeho motoru V10 poslední speciální edicí Super Trofeo Jota (STJ). Tato edice vychází z modelu STO, ale je vyladěná na vyšší úroveň, aby vytvořila ultimativní verzi. Tato verze vznikne v omezeném počtu pouhých 10 vozů a po deseti letech působení na trhu znamená konec modelu Huracan.

Pod kapotou speciální edice Huracan STJ

Pokud si myslíte, že má větší výkon, připravte se na zklamání. Huracan STJ přenáší přirozeně nasávaný 5,2litrový agregát s výkonem 631 koní a točivým momentem 417 N.m. Vůz je vybavený motorem o objemu 5,2 litru.

Výkon se přenáší na zadní kola prostřednictvím stejné dvouspojkové sedmistupňové automatické převodovky. Oproti Huracanu STO však došlo k několika hardwarovým změnám, z nichž hlavní jsou čtyři nastavitelné tlumiče odvozené ze závodních vozů.

Tato edice vychází z modelu STO, ale je vyladěná na vyšší úroveň, aby vytvořila ultimativní verzi
Speciální edice Lamborghini Huracan Super Trofeo Jota (STJ)

Čtyřsměrné tlumiče se dodávají spolu s 20palcovými koly se středovým zámkem obutými do zakázkových pneumatik Bridgestone Potenza Race. Nově přidané karbonové lišty v rozích předního nárazníku jsou součástí aerodynamického paketu. Tento paket zahrnuje také jiný úhel zadního křídla. Lamborghini testovalo Huracan STJ na okruhu Nardo, kde oproti času na kolo modelu STO zkrátil čas o více než sekundu.

Dvě verze vozu

Aby se odlišil od méně kvalitních modelů Huracan, navrhlo Lamborghini dvě verze vozu. U první jde o modré provedení s černou střechou a kontrastními červenými a bílými akcenty. Druhá má šedou povrchovou úpravu a černou střechu v kombinaci s červenými a bílými detaily.

Uvnitř kabiny je očíslovaný štítek „1 z 10“ z uhlíkových vláken, který označuje exkluzivitu STJ. Na přání mohou majitelé přidat upravitelný štítek na straně spolujezdce.

Konec Huracanu a V10

Huracan STJ je poněkud zklamáním, když ho srovnáte s posledním speciálním Gallardem. Sesto Elemento bylo díky rozsáhlému využití uhlíkových vláken bestií určenou pouze pro okruhy, která vážila pouhých 202 kg. STJ znamená konec jedné éry, protože signalizuje nejen konec Huracanu, ale také V10. Audi R8 se nedávno přestalo vyrábět, takže dny úctyhodného motoru 5.2 FSI už jsou ty-tam.

Cena už stejně nikoho nezajímá

O ceně se vůz nezmiňuje, ale to je stejně nepodstatné. Téměř před rokem Lamborghini oznámilo, že vyprodalo zbývající výrobní sérii, takže těchto 10 vozů již našlo své budoucí majitele. Náhrada Huracanu se představí ještě letos, bohužel bez motoru NA V10. Místo toho se očekává použití zmenšeného, pravděpodobně přeplňovaného motoru, který se stane součástí hybridního pohonného ústrojí.

Zdroje: motor1, Vapol