Bluetooth zůstává klíčovou technologií

Technologie Bluetooth tu s námi je již dvě desetiletí, kdy se poprvé předvedl široké veřejnosti. A stále zůstává klíčovou technologií

Jsou to již dvě desetiletí, kdy se poprvé objevil v produktech dostupných široké veřejnosti. Bluetooth se tak rozšířil, že zůstává klíčovou technologií a celá generace spotřebitelů si už nepamatuje dobu bez něj.

ABI Research odhaduje, že letos má být spotřebitelům dodaných až 5 miliard zařízení s podporou Bluetooth. Přičemž se očekává, že toto číslo vzroste na 7 miliard do roku 2026.

Bluetooth je nyní ve všem od chytrých telefonů přes ledničky až po žárovky. Což umožňuje rostoucímu počtu produktů propojit se navzájem. Navzdory své všudypřítomnosti je tato technologie stále náchylná k problémům vyvolávajícím bolesti hlavy. Ať už jde o boj s nastavením nového zařízení, ke kterému se chcete připojit, přepínání sluchátek mezi zařízeními nebo je prostě příliš daleko mimo dosah pro připojení.

Podle odhadů by mělo být dodáno spotřebitelům až 5 miliard zařízení s podporou Bluetooth
Bluetooth

„Mám k Bluetooth velký vztah lásky a nenávisti,“ řekl Chris Harrison, profesor interakce mezi člověkem a počítačem na Carnegie Melon University. „Protože když to funguje, je to úžasné, a když ne, chcete si rvát vlasy.“ „Slibem bylo, aby to bylo co nejhladší a nejjednodušší,“ řekl. „Bluetooth se tam bohužel nikdy nedostal.“ Důvody sahají až k samotnému základu relativně levné technologie.

Vzestup Bluetooth

Bluetooth si prý vypůjčil své jméno od skandinávského krále z devátého století, Haralda „Modrého zubu“ (Blue Tooth) Gormssona. Ten se proslavil svým modrošedým mrtvým zubem a také spojením Dánska a Norska v roce 958 našeho letopočtu.

První programátoři přijali „Bluetooth“ jako kódové označení pro svou bezdrátovou technologii, která spojuje místní zařízení.

Tato technologie se odlišovala od Wi-Fi tím, že měla „ve své podstatě krátký dosah,“ řekl Harrison. Stále platí, že možnosti Bluetooth, na které je mnoho spotřebitelů zvyklých ve svých telefonech. Avšak přenosné reproduktory fungují s nižším výkonem a mohou se připojit pouze na omezenou vzdálenost.

Signály Bluetooth se šíří nelicencovanými rádiovými vlnami, které jsou efektivně přístupné veřejnosti pro kohokoli. Na rozdíl od privatizovaných rádiových vln, které ovládají různé společnosti. To možná usnadnilo jeho vývoj a širší přijetí.

Konkurence Bluetooth

Bluetooth musí sdílet a konkurovat spoustě dalších produktů využívajících nelicencovaná pásma spektra. Patří zde dětské chůvičky, televizní dálkové ovladače a další. To může způsobit rušení, které může narušit účinnost vašeho Bluetooth.

Harrison uvádí další důvody, proč může být Bluetooth „neobvykle bolestivý“, včetně problémů s kybernetickou bezpečností, které mohou nastat při bezdrátovém přenosu dat.

Pokud si například ve svém bytovém domě v New Yorku nastavíte reproduktor Bluetooth, tak nechcete, aby se k němu mohl připojit kdokoli v okruhu několika metrů. Ale výrobci se nikdy neusadili na bezproblémovém procesu „režimu objevování“, řekl Harrison.

„Někdy se zařízení automaticky spustí a zůstane v režimu „Jsem připraven na párování“, dodal. „Někdy musíte kliknout na nějakou mimozemskou sekvenci, abyste dostali zařízení do tohoto konkrétního režimu.“

Bezpečnost

Několik amerických vládních agentur radí spotřebitelům, že používáním Bluetooth riskují, že jejich zařízení začnou být zranitelnější vůči rizikům kybernetické bezpečnosti. Federální komise pro komunikace varovala, že stejně jako u Wi-Fi připojení „Bluetooth může ohrozit vaše osobní data, pokud si nedáte pozor.“

Minimálně jeden vysoce postavený vládní úředník je údajně skeptik Bluetooth: viceprezidentka Kamala Harrisová. Na velmi sledovaném videu Harrisové, jak po volbách blahopřeje zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi („Dokázali jsme to, Joe!“), je vidět, jak drží v rukou shluk drátových sluchátek. Podle Politico Harris „už dlouho cítí, že Bluetooth sluchátka jsou bezpečnostním rizikem“.

Využití klíčové technologie

Firmy a spotřebitelé však nadále využívají Bluetooth. Apple, možná nejvýrazněji, opustil tradiční porty pro sluchátka a představil svá oblíbená bezdrátová sluchátka s podporou Bluetooth, AirPods. Jiné technologické společnosti od té doby zavedly podobné produkty.

Někteří zarytí audiofilové, druh lidí, „kteří si stěžují na to, že Spotify není dostatečně kvalitní“, jak říká Harrison, také odmítají přijmout svět Bluetooth sluchátek z důvodů kvality zvuku.

Navzdory jeho nedostatkům Harrison nevidí, že poptávka po Bluetooth ubývá. Navíc přiznává, že sám jej bez problémů používá. A to asi „70 % času“. Pro většinu z nás zůstává Bluetooth klíčovou technologií.

„Bluetooth ještě nezažil vlastní vrchol,“ řekl Harrison a předpověděl, že rozšířené přijetí internetu věcí neboli chytrých zařízení, která spolupracují v blízkém dosahu, jen přispějí k jeho růstu. „Bluetooth se stane lepidlem, které to všechno spojí.“

Zdroje: cnn, Top Vozíky