Za ochutnávkou Karibiku se vydejte do Brooklynu

Po více než půl století byly oblasti Crown Heights, Canarsie a Flatbush kulturním prubířským kamenem Karibiku v Americe. Místní to tak chtějí zachovat.

Pulzující ochutnávka chutí

Před tržnicí Labay Market s markýzou vyzdobenou v červených, zlatých a zelených barvách vlajky Grenady se lidé seřazují, aby získali čerstvou kokosovou vodu a zákys. Vzduch naplní vůně s následnou ochutnávkou kuřete grilovaného v olejových bubnech, zatímco karibské akcenty se mísí s reggae, konpa a soca hudbou v pulzujícím soundtracku.

Určitě to vypadá jako na ostrovech, ale trh je v Brooklynu ve státě New York, v pulzující čtvrti známé jako Little Caribbean.

Vlajky představující různé národy z celého Karibiku visí na bytovém domě ve čtvrti Flatbush v Brooklynu, NY.
Vlajky představující různé karibské národy vlají z bytového domu ve čtvrti Flatbush v Brooklynu v New Yorku

Po více než půl století se stal tento kout města hlavním karibským kulturním a obchodním centrem v Americe. Ale i když je domovem i ochutnávkou největší a nejrozmanitější komunity lidí karibského původu mimo Západní Indii, bylo oficiálně označeno jako první na světě (a jediný malý Karibik) až v roce 2017.

Kulturní spojení

Nyní obyvatelé hledají národní historický status pro čtvrť – životně důležité kulturní spojení, které je během pandemie tvrdě zasáhlo. A stává se tak stále více ohroženo rozvojem.

Dva muži poslouchají hudbu v obchodě obklopeném vinylovými deskami, Za ochutnávkou Karibiku se vydejte do Brooklynu
African Record Center, otevřené v roce 1969, je jedním z mnoha obchodů s popem, které místním připomínají Karibik
Umělecká díla sestávající z ručně tkaných košů, tašek;  fanoušci, ručně vyrobené sochy, masky a nástroje žijí v místnosti v zadní části African Record Center v Malém Karibiku.  17. prosince 2021.
African Record Center se specializuje na desky Afrobeat, Zouk a Calypso plus karibská řemesla, včetně ručně tkaných košíků a soch, masek a nástrojů

„Tato oblast je jako jediné kontaktní místo pro vše, co se týká Karibiku,“ říká McDonald „Big Mac“ Romain, majitel Labay Market, který prodává oblíbené upomínky od manioku po callaloo, mořský mech až po koření – velkou část dováží z Romain’s 60 -akr rodinná farma v Grenadě.

„Lidé přicházejí ze všech stran, aby sem dostali tyto věci, protože takovou hodnotu vkládají do této oblasti,“ dodává Romain. ,,Je pro nás velmi důležité, aby tato čtvrť zůstala. A nadále se jevila pravdivá, protože se zdá autentická.“

Hluboké kořeny malého Karibiku

Karibik, který se nachází u jižního pobřeží Floridy, se skládá z téměř 30 zemí včetně Grenady, Barbadosu, Guyany, Jamajky, Haiti a Trinidadu a Tobaga.

Na počátku 20. století začala první vlna rozsáhlé dobrovolné migrace z Karibiku do USA. Tito převážně afro-karibští imigranti z anglicky mluvících zemí v regionu, jako je Jamajka a Barbados, hledali větší ekonomickou stabilitu a našli práci v Americe hlavně jako dělníci.

Nejvýznamnějším vstupním bodem se stal New York City. Ve 40. letech 20. století karibští imigranti zaplnili nedostatek pracovních sil, který vzrostl během druhé světové války a pokračoval i v poválečném období.

Muž krájí čerstvý kokos, Za ochutnávkou Karibiku se vydejte do Brooklynu
Pedro Sagahon přijíždí na Labay Market v 5 hodin ráno, aby zákazníkům připravil čerstvou kokosovou vodu

V následujících desetiletích se západoindická komunita v New Yorku rozrostla na novou úroveň. Částečně díky imigračnímu a národnostnímu zákonu z roku 1965. Také známý jako Hart-Cellerův zákon zrušil více než 40 let restriktivní a diskriminační imigrační politiky. Ty zvýhodňovaly západní Evropy a zároveň omezuje imigraci z jiných zemí. Zákon zrušil kvóty pro země původu a nahradil je systémem založeným na slučování rodin a zaměstnání.

Karibská chuť

Během následujících let se většina karibských přistěhovalců v New Yorku usadila ve čtvrtích Brooklyn’s Crown Heights, Canarsie a Flatbush, kde pracovali v odvětvích s vysokou poptávkou, jako je zdravotnictví, školství a domácí péče. V tomto procesu spojili sítě a komunity s výraznou karibskou chutí.

Muž v kuchyni restaurace vaření jako pára stoupá z pánve
„Máme neuvěřitelně jedinečnou komunitu, kde máme přístup k tolika karibským produktům, produkci a ochutnávkou v kuchyni… v tak hustě osídlené oblasti; je to speciální,“ říká Kevin Skinner, šéfkuchař a majitel Rain Eatery and Juice Bar, který byl otevřen v roce 2016
Usměvavá žena si objednává zboží na pultu pekárny, Za ochutnávkou Karibiku se vydejte do Brooklynu
Spolumanažerka Allan’s Bakery Sharon Smithová (druhá zprava) a její dcera (zcela vpravo) pomáhají zákazníkovi; Sharon říká, že pracuje v pekárně od svého narození v roce 1968 „aby mohla dosáhnout na pult“

Dnes má asi 20 procent obyvatel New Yorku 8,8 milionu lidí kořeny v Karibiku. Mnozí žijí v Little Caribbean, jehož stopa zahrnuje části Flatbush, East Flatbush a Prospect-Lefferts Gardens s obchodním koridorem. Ten se táhne přes Flatbush, Church, Nostrand a Utica Avenue.

„Přišli jsme do této komunity a dostali jsme se domů,“ říká Norma Williamsová. Ta žije v Malém Karibiku od přistěhovalectví z Jamajky v roce 1976. „Přinesli jsme s sebou naše vlivy a naše vlivy v mnoha ohledech ovlivnily společenství. Přišli jsme jako učitelé, jako zdravotní sestry a jako podnikatelé a přispěli jsme.“

Památky a zvuky ostrovů

Některé z příspěvků jsou vidět na procházce po okolí.

Pouliční nápisy nesou jména vlivných karibských lidí, včetně hudební ikony Boba Marleyho (Church Avenue); Haitští vůdci nezávislosti François-Dominique Toussaint L’Ouverture a Jean Jacques Dessalines (Nostrand a Rogers Avenue); Grenadský diplomat a zakladatel West Indian Day Parade Lamuel A Stanislaus (Rutland Road); a komunitní obhájce Roy A. Hastick Sr. (Flatbush a Caton Avenue), který založil Karibskou americkou obchodní a průmyslovou komoru.

V celé čtvrti zdobí budovy a některé stanice metra nástěnné malby zobrazující karnevalové oslavy, ochutnávky a trhy.

Lidé se shromažďují v parku a hrají na africké bubny jimbe
Členové Congo Square Drummers hrají každou neděli od jara do podzimu v parku Prospect Park západoindickou hudbu a pokračují v tradici sahající až do 17. století

V Drummer’s Grove v Prospect Park slaví Congo Square Drummers tradici sahající až do 17. století, kdy Afričané přinesli svou hudbu do Západní Indie. V těchto dnech se každou neděli od dubna do října přicházejí dívat, ochutnávat, tančit nebo se připojit lidé ze všech prostředí.

„Existuje jen velmi málo míst mimo samotný Karibik, kde můžete vidět tolik lidí, kteří pocházejí ze stejného prostředí, ze kterého pocházíte vy, a vytvořit takový dopad,“ říká Christian Smith, manažer Allan’s Bakery.

Speciality

Allan’s Bakery, jeden z více než 50 místně vlastněných podniků v sousedství, krmí lidi rybízovými rohlíky. I dalšími specialitami od doby, kdy Smithovi prarodiče poprvé zapálili troubu v roce 1961.

„To, co dělá z Little Caribbean pocit, že je Karibikem, je živost a osobnost lidí, karibská osobnost. Je to v každém aspektu kultury. Je to živá kultura a ochutnávka všeho kolem,“ dodává Roger Francis, který spolu se svými třemi bratry vlastní African Record Center, které se od roku 1969 specializuje na desky Afrobeat, Zouk a Calypso.

Haitský taneční soubor Phoenix Refined vystupuje na komunitní akci I Am CaribBeing v Brooklynském muzeu

Hrdost komunity se stala klíčem k tomu, aby pomohla mnohým překonat vrchol pandemie COVID-19. Části Malého Karibiku svého času hlásily jedny z nejvyšších případů infekce v zemi. Pravděpodobně kvůli mnoha obyvatelům pracujícím v přední linii.

„Samozřejmě, z dat víme, že černošské a hnědé komunity byly pandemií neúměrně zasaženy a že to samozřejmě zahrnovalo i karibské americké komunity,“ říká Shelley Worrell, zakladatelka a generální ředitelka I Am CaribBeing, organizace na podporu komunit. ,,Ale také jsem viděl okamžik, kdy se tato komunita skutečně zdvojnásobila, aby se navzájem podporovala způsoby, které jsem předtím neviděla.“

Když se pandemie rozšířila po okolí, obyvatelé se o sebe opírali. Majitelé restaurací nakupovali ingredience z trhu Labay a pomáhali propagovat nová místa, jako např. Hibiscus Brew a Tety a strýci. Společnost I Am CaribBeing vybudovala online nákupní centrum. A spolupracovala se společnostmi poskytujícími spolujízdu, aby povzbudila zákazníky, aby podporovali podniky vlastněné černou společností Little Caribbean.

Zachování historie ochutnávky

Navzdory hlubokým karibským kořenům komunity trvalo desítky let, než si získala uznání pro tuto čtvrť. V roce 2016 spustila I Am CaribBeing kampaň s podporou úřadu prezidenta Brooklyn Borough a Caribbean Tourism Organization. Také proto, aby měla tato čtvrť oficiální označení.

„Říkal jsem si, že když by mohly být tři čínské čtvrti v New Yorku a dvě Malé Itálie, tak proč bychom nemohli mít Malý Karibik,“ říká Worrell, rodák z Brooklynu, jehož rodiče se přistěhovali z Trinidadu.

Její úsilí se vyplatilo v roce 2017, kdy byl Little Caribbean formálně označen za kulturní čtvrť. Ale v posledních letech se objevila nová hrozba: nadměrná zástavba v podobě velkých bytových domů zasahujících do kulturních center.

V roce 2020 představili tehdejší starosta Bill DeBlasio a člen rady Matthieu Eugene projekt cenově dostupného bydlení na místě afrického pohřebiště Flatbush. Tento plán byl od té doby zrušen poté, co obyvatelé zatlačili zpět.

Projekty, jako se staly tyto, podnítily nové hnutí na ochranu Malého Karibiku prostřednictvím historické památkové rezervace. Místní jsou nadějní; nedávno se stala místa včetně pohřebiště, Labay Market a Flatbush Caton Market přijata do programu Six To Celebrate rady Historic Districts Council. Celoměstský rejstřík kulturně významných památek je klíčovým odrazovým můstkem k tomu, aby se čtvrť jako celek dostala na seznam New York City’s Landmarks Preservation Commission.

Je to jeden ze způsobů, jak zachovat historii a kulturu Malého Karibiku pro budoucí generace.

„Čtvrti se velmi rychle mění. O to důležitější je mít oficiální označení a mít nás na mapě,“ říká Worrell. ,,Nechci, aby se vymazala naše kultura nebo komunita.“

Zdroj: nationalgeographic, Vapol