Novela silničního zákona 2024 – na co si dát pozor

Přijít o body nebo řidičák nebylo snad ještě nikdy snazší. V lednu 2024 začala platit novela silničního zákona, která obsahuje několik změn

Přijít o body nebo řidičák nebylo snad ještě nikdy snazší. V lednu 2024 začala platit novela silničního zákona, která obsahuje několik změn. Někde jsou postihy menší, někde však daleko přísnější než dříve.

Od ledna 2024 platí několik změn, které určitým způsobem ovlivní dění na silnicích. Za zmínku stojí konec velkých technických průkazů, nové dopravní značení či řízení s mentorem již od 17 let.

Velké změny zažívá také bodový systém. Za některé přestupky můžete přijít o řidičský průkaz okamžitě. Zde je několik změny, na které byste si měli dávat pozor.

Omamné látky a alkohol

Jestliže budete řídit vozidlo pod vlivem nějaké omamné látky či alkoholu, nedostanete pokutu ihned, ale až ve správním řízení. Můžete dostat pokutu od 7 až do 20 tisíc korun a zákaz řízení na dobu půl roku až rok a půl. Za 0,3 promile alkoholu v krvi vám přibyde v kartě řidiče 6 bodů.

Pokud je řidič v takovém stavu, že není schopen vozidlo řídit, může dostat pokutu až 50 tisíc korun. Navíc, pokud odmítnete test na drogy nebo alkohol, můžete dostat pokutu až 75 tisíc korun, vezmou vám 6 bodů a papíry až na 3 roky.

Opatrně s plynovým pedálem

Pokud to přeženete s rychlostí, očekávejte finanční postih, několik bodů dolů a možná i zákaz řízení. Za překročení limitu v obci nad 40 km/h a za hranicemi obce o 50 km/h můžete dostat pokutu v rozmezí 7 až 25 tisíc korun, 6 bodů dolů a zabavení řidičáku až na rok a půl.

Za překročení limitu v obci nad 40 km/h a za hranicemi obce o 50 km/h můžete dostat pokutu v rozmezí 7 až 25 tisíc korun, 6 bodů dolů a zabavení řidičáku až na rok a půl
Za překročení rychlosti na vás může čekat mastná pokuta

Respektujte pokyny

Pokud nezareagujete na pokyn policisty (např. při řízení křižovatky, apod.), může vám být pozastavená řidičská činnost až na půl roku. K tomu vám hrozí pokuta v rozmezí 7 až 25 tisíc korun a 6 bodů.

Dopravní nehoda

Za způsobení dopravní nehody s usmrcením či těžkým ublížením na zdraví můžete dostat až 10 let ve vězení, 6 bodů a zákaz řízení na rok a půl. Dále můžete dostat vysokou pokutu (může se jednat až o dvojnásobek pokuty za přestupek, který k nehodě vedl).

Jestliže opustíte místo nehody, dostanete pokutu v rozmezí 7 až 25 tisíc korun, 4 body dolů a zabavení řidičského oprávnění v délce trvání až 6 měsíců
Vysokou pokutu dostanete i za opuštění místa dopravní nehody

Jestliže opustíte místo nehody, dostanete pokutu v rozmezí 7 až 25 tisíc korun, 4 body dolů a zabavení řidičského oprávnění v délce trvání až 6 měsíců.

Bez řidičáku ani krok

Ještě předtím než vyrazíte, zkontrolujte si, že máte u sebe řidičák. Pokud byste řidičský průkaz neměli, můžete dostat pokutu v rozmezí 25 až 75 tisíc korun, 4 body dolů a zákaz řízení v rozmezí 18 až 36 měsíců – a to už fakt není málo. Nicméně v době, kdy můžeme platit chytrým telefonem, je divné, že ještě nemáme v telefonu i řidičák (snad již brzy).

Pokud vyjedete v době, kdy je váš řidičák zabavený, připravte si dalších 7 až 25 tisíc na pokutu, 4 bodíky a prodloužení zákazu o dalších 6 až 18 měsíců.

Oprávnění a registrační značka

Tam, kde se k řízení vyžaduje profesní způsobilost, a dotyčný tuto způsobilost nemá, může dostat pokutu 7 až 25 tisíc korun, 2 body a zákaz řízení po dobu 6 až 18 měsíců.

Pozor si dejte také na registrační značku. Jestli ji nemáte (nebo ji máte za oknem), připravte si 4 až 10 tisíc korun. O body sice nepřijdete, ale o řidičák už ano (6 až 18 měsíců). Za zakrytou registračku můžete dostat pokutu 4 až 10 tisíc korun a zákaz řízení (6 až 18 měsíců).

Pokud máte ve vozidle aktivní radar, můžete dostat pokutu v rozmezí 7 až 25 tisíc korun a zákaz řízení (4 až 6 měsíců).

Novela silničního zákona 2024 je účinná zejména pro ty, kteří si s dodržováním předpisů nedělají žádné starosti.

Zdroje: garaz.cz, mdcr.cz, TowPoint