Motor V16 od Bugatti nahradí model W16

Bugatti do svého příštího vozu umístí motor V16. Náhrada za model W16 se objeví v červnu. Spalovací motor se stane součástí hybridního ústrojí

Zvěsti se ukázaly být pravdivé. Bugatti do svého příštího automobilu umístí motor V16. Náhrada za model Chiron se má objevit v červnu. Aby nám usnadnili čekání, zveřejnili lidé z Molsheimu video se zvukem motoru obaleného uhlíkovými vlákny. Jak již dříve naznačili představitelé společnosti, spalovací motor se stane součástí hybridního pohonného ústrojí.

Informace o novém motoru V16

Bugatti zatím nechce poskytnout další podrobnosti. Předchozí zprávy naznačovaly, že nový motor vyvinula společnost Cosworth s mohutným objemem 8,3 litru. Mohl by být dokonce atmosférický, což by nebylo překvapením, protože společnost zveřejnila video, ve kterém naznačuje motor s vysokými otáčkami.

Podle některých informací dosahuje až 9 000 otáček za minutu a ve spolupráci se třemi elektromotory dosahuje kombinovaného výkonu 1 800 koní. Jediným potvrzeným faktem však je, že pohonnou jednotkou je hybridní šestnáctistovka. Další oficiální informace bychom se měli dozvědět ještě před velkou premiérou v červnu.

Kromě motoru se očekává, že francouzský automobil bude spíše zcela novým modelem než evolucí Veyronu a Chironu
Jak bude vypadat nový model od Bugatti?

Stojí za zmínku, že Bugatti si s myšlenkou ještě šílenějšího motoru pohrávalo již před mnoha měsíci. Již v září 1999 se na frankfurtském autosalonu proháněl Chiron 18/3 s kolosálním 6,3litrovým motorem W18, který se objevil také v sedanu EB 218 z roku 1999.

Další vozy s motorem V16

Nové Bugatti se nestane prvním sériově vyráběným vozem, který používá motor V16. Tato čest totiž náleží Cadillacu V-16 z roku 1930. Americká luxusní značka se k této myšlence vrátila v roce 2003 s konceptem Sixteen.

O rok později se s motorem V16 pochlubil také koncept Rolls-Royce 100EX. Devel Sixteen také sliboval V16, ale tento vůz se zatím neukázal. Existovaly rovněž prototypy BMW řady 7 Goldfisch a Bentley Mulsanne s motorem V16. Asi nejznámějším vozem s V16 byl Cizeta-Moroder V16T z roku 1991.

Více než jen evoluce Veyronu a Chironu

Kromě motoru se očekává, že nový automobil Bugatti bude spíše zcela novým modelem než evolucí Veyronu a Chironu. Půjde o poslední model z pera ředitele designu Bugatti Achima Anscheidta. Budoucí modely, které přijdou po nástupci Chironu, začne navrhovat tým vedený Frankem Heylem.

Na čem Bugatti zrovna nejvíce pracuje

Přestože nás od světové premiéry dělí jen několik měsíců, bohaté zákazníky toužící usednout za volant čeká dlouhé čekání. Výroba a dodávky začnou až v roce 2026, protože Bugatti má plné ruce práce s roadsterem Mistral a Bolidem určeným pouze pro okruhové závody.

Jedná se o poslední dva vozy s motorem W16. Šestnáct válců se naskládá do nového vozu, který slibuje být „nesrovnatelný v každém detailu“.

Následovníka modelů Veyron a Chiron označují za „čisté ztělesnění DNA značky Bugatti, vytvořené nejen pro současnost, nebo dokonce budoucnost – ale pour l’éternité (pro věčnost)“.

Zdroje: Bugatti, motor1, Vapol