Formule E dorazí do Itálie, v Římě už čeká na etapu

V hlavním městě Itálie panuje velké očekávání příchodu Formule E. Tým DS Techeetah míří vysoko po dobytí prvního stupně vítězů v Mexiku.

Už zbývá jen pár dní a mistrovství světa formule E se vrátí do Itálie. V Římě probíhají přípravy na dvojité setkání v sobotu 9. a neděli 10. dubna, kdy se 22 vozů a 22 řidičů utká v ulicích Věčného města ve dvoukolové výzvě. Elektrická jednomístná vozidla budou svištět ulicemi čtvrti Eur, skutečného monumentálního otevřeného prostoru postaveného ve 30. letech minulého století.

Formule E dorazí do Itálie, v Římě už čeká na etapu, DS E-Tense FE21 je závodní vůz pro tento ročník mistrovství světa Formule E 
DS E-Tense FE21 je závodní vůz pro tento ročník mistrovství světa Formule E 

Okruh Eur, jeden z nejhezčích v celém mistrovství světa

Čtvrť, navržená tak, aby co nejlépe vyhovovala Světové výstavě v roce 1942. Později zrušené kvůli druhé světové válce. Během let se vyvinula jako skutečné „město“, kde sídlí důležité kanceláře a centrum obchodu. Od roku 2018 hostí italskou část mistrovství světa Abb Fia Formule E. A to podél okruhu složeného z vzestupů a pádů, který se vine mezi kongresovým palácem, náměstím Piazza Guglielmo Marconi a velkolepým palácem italské civilizace, lépe známým jako „Náměstí Colosseum“ – toto je jedna z nejkrásnějších tratí celého mistrovství světa.

Formule E dorazí do Itálie, v Římě už čeká na etapu, Část okruhu EUR v Římě
Část okruhu EUR v Římě

Start bude z via delle Tre Fontane. Kde organizátoři poprvé postaví jednu z divácky přístupných tribun a zelenou arénu, vyhrazenou travnatou plochu s výhledem na trať, občerstvovací místa a maxiobrazovku. Letos je tedy několik důvodů, kvůli kterým je čekání ještě křečovitější. Po zastávce v roce 2020 vynucené zdravotní nouzi a následném ročníku viditelném jen vzdáleně, se letos veřejnost konečně vrátí na trať. Navíc s ohledem na konec výjimečného stavu byla římská etapa Formule E první velkou akcí v Itálii po těžkých měsících charakterizovaných pandemií. Příležitost zažít nejen vzrušení ze závodů, ale celé vesnice v novém areálu zřízeném pro tuto příležitost a určeném pro všechny rodiny.

V Mexico City první pódium pro tým DS Techeetah

Ten římský se má jevit třetí etapou mistrovství světa Formule E, první v Evropě. Nyní, ve své osmé sezóně, soutěž odstartovala loni 28. ledna v Dir’iyya v Saúdské Arábii. A poté přistála v Mexico City. Po Římě se 100 procentně elektrické monoposty proženou ulicemi Monackého knížectví. Poté do Berlína, Jakarty, Vancouveru, New Yorku a Londýna, před závěrečným dějstvím naplánovaným v Soulu na 13. a 14. srpna. Světové turné zaměřené na podporu udržitelné mobility na globální úrovni. Což je cílem akce od jejího založení v roce 2004.

Jean-Eric Vergne slaví pódium v ​​Mexico City
Jean-Eric Vergne slaví pódium v ​​Mexico City

Počínaje cílem postavit elektrifikaci do středu své strategie se společnost Ds Automobiles rozhodla testovat ve Formuli E již od svého založení. A to s vědomím, že technologie vyvinuté pro závody lze úspěšně znovu navrhnout na modelech nabízených veřejnosti. To jsou řešení schopná zlepšit zážitek z jízdy a podporovat udržitelnou mobilitu. Od sezóny 2015–2016 do sezóny 2020–2021 tým DS Techeetah dobyl 4 tituly, 14 vítězství a 37 umístění na stupních vítězů v 73 sporných závodech. Čímž zaplnil všechny tituly jezdců a týmů v sezónách 2019 a 2020. Loni v únoru v Mexico City tým DS Automobiles dobyl jeho první pódium díky třetímu místu. Ten získal Jean-Eric Vergne, před týmovým kolegou Antoniem Felixem Da Costou: s celkovým počtem 39 bodů je tým nyní na čtvrtém místě v hodnocení týmů.

Formule E jako laboratoř pro rozvoj udržitelné mobility

DS E-Tense FE21, závodní vůz pro tento ročník světového šampionátu, byl hluboce přepracován týmovými inženýry. A to z pohledu komponentů a elektrických technologií: při dosažení maximální rychlosti 230 kilometrů za hodinu se zrychlením, který mu umožňuje zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 2,8 sekundy, má nižší spotřebu elektrické energie než v minulosti. Optimalizován byl také výkon baterie a převodovky, přičemž díky rekuperačnímu brzdění je energie využívána co nejefektivněji.

Formule E dorazí do Itálie, v Římě už čeká na etapu, Technologie E-Tense je nabízena také v plug-in hybridní verzi na DS 4
Technologie E-Tense je nabízena také v plug-in hybridní verzi na DS 4

Technologie E-Tense, vyvinutá společností DS Automobiles během závodů, představuje dokonalost udržitelné mobility. A má možnost se nabídnout u všech modelů značky: ve 100% elektrické verzi u DS 3 Crossback a plug-in hybridu u DS 4DS 7 Crossback a DS 9. Mnohé z inovací nabízených zákazníkům se zrodily díky konkurenci na trati s cílem otevřít nové obzory elektrifikované a udržitelné mobilitě. Od závodních okruhů až po silnice, po kterých se každý den pohybujeme. Monopost Formule E je jakousi vzácnou laboratoří pro vývoj elektrických modelů.

Zdroj: lifegate, Vapol