Mullen GT: Budoucí elektrický sportovní vůz

Hluboko na parkovišti Citi Field Lot E stojí pod zeleným stanem neidentifikovatelné kupé. Jeho nízko položená karoserie, zahalená do ploché šedé barvy s velkým černým swooshem, je s každým zavírajícím se krokem skrytější. Na přídi je emblém vážky. Boční swoosh má povrchovou úpravu z odhaleného karbonu a odvádí vzduch k dvojici tepelných výměníků. Na zádi vidíme nápis Mullen. Jde o Mullen GT, elektrický sportovní vůz od startupu, který plánuje začít dodávat vozy v USA v roce 2025 nebo 2026.

Stejně jako u mnoha jiných automobilových startupů je i historie společnosti Mullen komplikovaná. Začíná šanghajským debutem modelu Qiantu K50 z roku 2015. Elektrického sportovního vozu, který měla mateřská společnost Great Wall Huaguan prodávat v Číně v letech 2018 až 2020. Později, na autosalonu v New Yorku v roce 2019, se kalifornská společnost Mullen Automotive zavázala dovážet stavebnice a v roce 2020 prodávat hotové, plně certifikované exempláře. Sledovali jsme mnoho značek elektromobilů, které zatím v USA neprodaly ani jeden vůz, například Bollinger, jehož 60 procentní podíl nyní vlastní společnost Mullen. Společnost Mullen vstoupila na burzu Nasdaq v listopadu 2021 a o několik týdnů později se na autosalonu v Los Angeles představila podruhé, a to s SUV kupé Mullen Five.

Nyní se na tomto parkovišti v Queensu věnujeme odpoledne nepolapitelnému dvoumístnému vozu Mullen, elektromobilu, který Qiantu přestalo vyrábět před třemi lety. Zatímco Mullen se připravoval také na výrobu rebadgeovaných (změna značky na vozidle) čínských nákladních dodávek a kamionův Mississippi, K50 používal nejméně čtyři jména. Do loňského března to byl Dragonfly K50, Mullen K50, Qiantu K50 by Mullen nebo Mullen Dragonfly.

Mullen GT: Tichý a bez kvílení

Vedle nás sedí Mitchell Dyche, inženýr, jehož metr osmdesát vysoká postava se pohodlně vejde do útulné kabiny. Říká, že určil devatenáctipalcová kola se středovým zámkem, brzdy Brembo a pneumatiky Pirelli P Zero. Zbytek je Qiantuova originální vize, až po rytiny výrobce na skle.

Zblízka to vypadá dobře. Zvenku i uvnitř má Mullen GT proporce a rozměry vozu s motorem uprostřed. Má zhruba stejný půdorys jako Acura NSX. Mezery mezi karoseriemi by mohly být těsnější, ale GT není odřený prototyp, jak jsme očekávali. Je zde velký dotykový displej na výšku nakloněný směrem k řidiči, který je stále ve vývoji, digitální přístrojový štít a velká zakřivená řadicí páka. Na rozdíl od nespočtu čínských vozů GT nekopíruje zjevně design žádné ze zavedených značek. A přestože se jedná o předváděcí vůz, je na něm patrný lesk.

mullen gt and five
Mullen

Dvojice motorů je tichá a bez kvílení, rekuperace je plynulá, pohyby karoserie jsou kontrolované a řízení je příjemně odvážené. Specifikace jsou na výkonný elektromobil rozumné. Asi 400 koní zabalených do hliníkového rámu s karbonovými panely karoserie, pohon všech kol s vektorováním točivého momentu, 78,0kWh lithium-iontová baterie ve tvaru T s většinou článků za řidičem a udávaný dojezd 370 km. Ve sportovním režimu je GT o něco živější. Nicméně během našich tří krátkých kol jsme necítili, že by některý z motorů přenášel točivý moment. Přilnavost a brzdný výkon jsou očekávaně vysoké.

Elektromobilní superauto

Mullen však od března, kdy sliboval „elektromobilní superauto“, které zrychlí na stovku za 1,95 sekundy a překročí rychlost 320 km/h, snížil výkon GT. Tehdy Mullen znovu získal práva na prodej K50. Dle soudních dokumentů urovnal spor o smlouvu poté, co údajně jen několik měsíců po odhalení v New Yorku nezaplatil společnosti Qiantu téměř 23 milionů dolarů (0,5 miliardy Kč). Mullen od té doby vrátil tyto statistiky superauta zpět na 4,2 sekundy a 200 km/h.

Mullen uvedl, že bude GT (a GTRS) vyrábět ve staré továrně AM General v Indianě, kde plánuje vyrábět také crossover Five a Bollinger B1 a B2 (Bollinger v roce 2022 vrátil zákazníkům zálohy). Rezervace činí 1000 dolarů (23 000 Kč) s dodáním někdy koncem roku 2025 nebo začátkem roku 2026.

Z pohledu investorů chce Nasdaq vyřadit akcie Mullen z burzy kvůli obchodování pod hranicí 1 dolaru (23 Kč). Mullen současně žaluje některé z největších investičních firem, včetně Charles Schwab, kvůli údajné manipulaci s jeho akciemi. O společnosti Mullen toho víme mnohem víc, nebudeme se tomu věnovat podrobněji. Včetně toho, jak společnost vznikla v roce 2014 poté, co odkoupila zbytky společnosti Coda Automotive a poté se snažila přeprodávat čínské přebarvené elektromobily této společnosti jako Mullen 700e.

Objektivně vzato, vzhledem k tomu, jaká je situace v roce 2023, se Mullen GT jeví jako možnost. Nicméně ne jistota. Jak si uvědomuje stále více nových automobilek, vyrábět a prodávat automobily Američanům je velmi těžká věc.

Zdroj: caranddriver, Vapol