Poprvé je chráněno 60 druhů žraloků 

Kanada a Japonsko se pokusily rozhodnutí vetovat, aby se desítky ohrožených druhů žraloků nyní staly poprvé chráněny. 

Průlom v ochraně žraloků se dosáhl na World Conservation Conference Cites v Panamě. Po tvrdých jednáních se poprvé stalo chráněno k 60 druhům žraloků. Ekologické organizace hovořily o milníku a přelomovém okamžiku pro ochranu těchto mořských živočichů. Rozhodnutí se ještě musí potvrdit na plenárním zasedání konference příští týden.

V Panamě se má sejít 184 smluvních států úmluvy o ochraně druhů CITES. Cíl úmluvy má omezit mezinárodní obchod s volně žijícími zvířaty a rostlinami tak, aby se zajistilo přežití ohrožených druhů. Obchod se pak přísně reguluje nebo se zcela zakazuje.

Desítky ohrožených žraloků

V budoucnu se může obchodovat pouze udržitelným způsobem s 54 žraloky zádušními a šesti dalšími žraloky kladivouny. Dosud se v rámci citací chránilo jen málo druhů žraloků. Žraloci se loví pro ploutve a maso a obchoduje se s nimi mezinárodně. Několik druhů je kriticky ohrožených nebo jim již hrozí vyhynutí.

Zabavené žraločí ploutve: Žraloci jsou loveni pro ploutve a maso a obchoduje se s nimi mezinárodně
Zabavené žraločí ploutve: žraloci jsou loveni pro ploutve a maso a obchoduje se s nimi mezinárodně

Nepostradatelné typy klíčů

Zvláště vzrušená se jevila diskuse o komerčně významném žraloku modrém. ,,Pokud se to neprojedná nyní, v nadcházejících desetiletích ztratíme všechny tyto ikonické druhy a špičkové predátory,“ řekl zástupce Panamy při představování návrhu.

O mořských predátorech se na konferenci diskutovalo celé hodiny. Rybářské státy jako Kanada, Japonsko a Peru chtěly omezit ochranu na několik druhů, ale aliance zemí kolem EU a Panamy nakonec zvítězila s ambicióznějším návrhem. ,,Zejména proti zařazení žraloka modrého zde do poslední chvíle bojovaly rybářské národy jako Japonsko, Kanada, Indonésie a Peru,“ řekla Sandra Altherr, která se konference účastní jménem Pro Wildlife.

„Historické rozhodnutí pro zdraví oceánu“

,,Toto je historické rozhodnutí pro zdraví oceánů.“ Protože žraloci jsou nepostradatelné klíčové druhy,“ řekla expertka WWF Heike Zidowitzová. Do závěrečného hlasování je ale nyní důležité, aby se smluvní státy nezměnily.

K projednání má být i další návrh na ochranu kytovců. Podle Mezinárodního fondu pro dobré životní podmínky zvířat (IFAW), pokud by toto bylo také přijato, byly by téměř všechny druhy žraloků a podobných ryb, s jejichž ploutvemi se obchoduje na mezinárodní úrovni, pod kontrolou Cites. Aktuálně je to kolem 25 procent.

V Panamě se rozhoduje o stavu ochrany 600 volně žijících druhů. A zlepšila se i ochrana 120 druhů stromů.

Zdroj: spiegel, Vapol