Největší projekt skladování energie stlačeného vzduchu

Společnost Zhongchu Guoneng Technology Co., Ltd. (ZCGN) spustila v Číně největší projekt skladování energie stlačeného vzduchu na světě. Elektrárna na skladování energie v hodnotě 4,7 mil. Kč má kapacitu 300 MW/1 800 MWh a využívá podzemní solnou jeskyni.

Čínský developer ZCGN dokončil výstavbu 300 MW zařízení na skladování energie stlačeného vzduchu (CAES) v Yingcheng, čínské provincii Chu-pej.

Společnost uvedla, že skladovací závod je dosud největším systémem CAES na světě. Dříve byl největším zařízením CAES projekt o výkonu 100 MW, který v říjnu 2022 spustil Ústav inženýrské termofyziky Čínské akademie věd, rovněž v čínské provincii Che-pej.

Společnost ZCGN uvedla, že nový systém se skládá z vícestupňového vysokozátěžového kompresoru a vysokozátěžového turbínového expandéru, jakož i z vysoce účinné technologie superkritického výměníku tepla a integrované řídicí technologie. Tvrdí, že zařízení bylo o 30 % levnější než 100 MW projekt postavený Institutem technické termofyziky. A jeho celková účinnost je 72 %.

Zařízení za 4,7 mil. Kč se může pochlubit kapacitou pro skladování energie 300 MW/1 800 MWh a zabírá plochu přibližně 100 000 m2. Podle ZCGN je schopen poskytovat nepřerušované vybíjení energie po dobu až šesti hodin. Což zajišťuje dodávky energie pro 200 000 až 300 000 místních domácností během období špičkové spotřeby.

Největší světový projekt skladování energie je online v Číně

Největší projekt skladování energie stlačeného vzduchu

Stanice využívá podzemní solnou jeskyni s vrty sahajícími do hloubky až 1 000 metrů. Jeskyně se může pochlubit skladovací kapacitou plynu přesahující 500 000 metrů krychlových.

Zařízení má odhadovanou roční výrobu elektřiny 600 TWh a předpokládá se, že ušetří asi 189 000 tun standardní spotřeby uhlí. Údajně sníží emise oxidu uhličitého o přibližně 490 000 tun ročně.

Investor projektu zveřejnil plány na nabízení různých doplňkových služeb k generování příjmů prostřednictvím účasti na čínském trhu obchodování s elektřinou. Předpokládá se, že projekt přinese vnitřní míru návratnosti kapitálu ve výši přibližně 16,38 % s dobou návratnosti přibližně 7,1 roku.

Očekává se, že nabídne základní funkce regulace výkonu provinční elektrické rozvodné síti Shandong. Včetně špičkového oholení, stabilizace frekvence, fázového posunu a napájení v pohotovostním režimu.