Překvapivá vzpomínka na korály

Zůstávají egyptské korály nedotčené, zatímco ostatní útesy hynou? Podle výzkumníků by se Rudé moře mohlo stát posledním útočištěm pro korály – díky klimatické paměti.

Vzhledem k tomu, že bělení korálů celosvětově pokračuje, existuje u egyptského pobřeží jeden korálový útes. Ten se zdá stále barevný a také z velké části nedotčený. Podle vědců by za pár let mohl být jediným neporušeným korálovým útesem, který na světě zbyl. Důvod: korály si mohou „pamatovat“ vysoké teploty.

Korály pokrývají pouze 0,2 procenta světového mořského dna. Přesto jsou domovem nejméně čtvrtiny mořských rostlinných a živočišných druhů. Více než 500 milionů lidí závisí na korálech, protože poskytují rybářům živobytí, přitahují turisty a chrání pobřežní oblasti před erozí.

91 procent Velkého bariérového útesu bledne

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) varuje, že pokud bude globální oteplování pokračovat, korály do konce století přestanou existovat. A to alespoň v mělčích vodách. I kdyby se splnil cíl pařížské klimatické dohody z roku 2015 omezit globální oteplování na 1,5 stupně nad předindustriální úroveň do roku 2100, většina světových populací korálů pravděpodobně nepřežije kvůli sílícím vlnám veder ve světových oceánech.

Korálový útes v Abu Dabbab: Korály na egyptském pobřeží Rudého moře jsou obzvláště žáruvzdorné
Korálový útes v Abu Dabbab: Korály na egyptském pobřeží Rudého moře jsou obzvláště žáruvzdorné – překvapivá vzpomínka korálů

Jen letos v létě 91 procent australského Velkého bariérového útesu postihlo bělením korálů v důsledku jedné takové vlny veder. Vybělené korály se mohou zotavit v závislosti na závažnosti poškození. Opakované vlny veder však nepřežijí. Jen v letech 2009 až 2018 se zničilo 14 procent světových korálových útesů.

Zdá se, že v Egyptě korály tomuto pravidlu odporují. Důvod: ,,Biologická paměť nebo překvapivá vzpomínka, která se vyvinula v průběhu evoluce,“ říká Eslam Osman z Univerzity krále Abdulláha v sousední egyptské zemi Saúdská Arábie.

Zátěžový test korálu při 32 stupních

Osman a další výzkumníci zjistili, že larvy korálů se dostaly do Rudého moře z Indického oceánu přes Adenský záliv na konci poslední doby ledové před 12 000 lety. Museli projít ,,velmi teplou vodou“, která by fungovala jako filtr. Do Rudého moře se dostaly pouze larvy korálů, které přežily až 32 stupňů teplou vodu.

V teplejších vodách Rudého moře u pobřeží Súdánu již došlo k bělení korálů z mořských veder. Dále na sever od egyptského pobřeží by však korály mohly tolerovat „nárůst teploty o jeden, dva nebo dokonce tři stupně,“ říká Osman.

Právě proto, že jsou korály v Rudém moři odolnější než jinde, musí být chráněny před jinými hrozbami, říká Mahmud Hanafy, odborník na mořská stanoviště z univerzity Suezského průplavu. Egyptské ministerstvo životního prostředí musí chránit celých 400 kilometrů čtverečních korálový útes. To by znamenalo omezit jak rybolov, tak potápění na útesu a s tím i znečištění vod kolem.

Osman také vidí vzácný poklad v egyptských korálech a varuje: ,,Sever Rudého moře se musí absolutně zachovat jako jedna z posledních ochranných zón pro korály. Protože tato oblast by mohla v budoucnu sloužit jako živná půda pro projekty regenerace.“

Zdroj: spiegel, TowPoint