Mravenci znesnadňují lvům lov zeber

Jsou malí, a přesto mají velkou sílu: mravenci narušují jedení a požírání v keňské savaně. Namísto lovení zeber, lvi od hmyzí invaze útočí na tvrdohlavější kořist.

Invaze mravenců spustila v keňské savaně ekologickou řetězovou reakci. Vetřelec měl dopad na vzor kořisti lvů, píše výzkumný tým v odborném časopise ,,Science“. Místo zeber, jak tomu bylo dříve, nyní lvi častěji loví buvoly kapské, které je mnohem obtížnější přemoci.

Invazní druhy představují významnou hrozbu pro ekosystémy. Nedávná zpráva dospěla k závěru, že jsou přinejmenším částečně zodpovědné za 60 % celosvětových ztrát živočišných a rostlinných druhů. V několika málo případech bylo přesně zdokumentováno, jak nežádoucí vetřelci mění složité ekologické vztahy, tak přesně jako v současné studii.

Původní mravenci chrání stromy

Podle výzkumníků vedených Douglasem Kamaru z University of Wyoming začala řetězová reakce v Keni takto: mimozemští velkohlaví mravenci vyhnali původní mravence Crematogaster. Tito žijí v trnech flétnových akácií a chovají se jako bodyguardi: Pokud se býložravec odváží okusovat stromy, během několika sekund se na něj vrhnou a bolestivě kousnou. Dokonce i afričtí sloni jsou tím odrazeni.

Mravenci znesnadňují lvům lov zeber

,,K našemu překvapení jsme zjistili, že tito malí mravenci jsou neuvěřitelně silní obránci,“ řekl Todd Palmer z University of Florida, spoluautor studie. Zvířata stabilizovala stromovou populaci v savaně, aby akácie mohly přežít na místě s mnoha velkými býložravými savci. Mravenci velkohlaví, o kterých se věří, že pocházejí z ostrova v Indickém oceánu, však stromy neubrání.

Lvi loví méně zeber

Akáty flétnové tvoří většinu všech dřevin v regionu, pokračuje studie. Pokud ochranní mravenci chybí, sloni sežerou a zlomí pětkrát až sedmkrát více stromů. Lvi zase používají akácie jako ochranu soukromí, aby pronásledovali svou oblíbenou kořist, zebry plané. Méně stromů znamená menší lovecké úspěchy. S rozšířením mravenců velkohlavých se podle výzkumného týmu znatelně snížil počet zeber zabitých lvy.

,,Zjistili jsme, že světu často vládnou maličkosti,“ řekl Palmer. ,,Tito drobní invazivní mravenci se objevili možná před 15 lety a nikdo z nás si toho nevšiml, protože nejsou agresivní vůči velkým zvířatům, včetně lidí. Nyní vidíme, že mění krajinu velmi nenápadnými způsoby, ale s ničivými účinky.“

Autoři studie uvádějí, že populace lvů se ještě nesnížila. Prý proto, že částečně změnili stravu ze zebry na buvola kapského. Buvoli kapští jsou však větší a hůře se chytají. ,,Zatím nevíme, co by mohlo vyplynout z této hluboké změny ve strategii lovu lvů,“ říká Palmer.