Cestování po deštném pralese – pomocí jeřábu

Ranní mlha se vznáší nad baldachýnem v ekvádorském národním parku Yasuní, jedné z oblastí s nejbohatší biodiverzitou na Zemi; nový baldachýnový jeřáb umožňuje cestovatelům prohlížet si koruny stromů deštného pralesa jako vědec

Jeřáby s baldachýnem, kdysi vyhrazené pro výzkum v korunách stromů, vám umožní vidět cestování po „osmém kontinentu“ jako arbornaut.

„Víme o Měsíci více než o korunách amazonského pralesa,“ říká Meg Lowman, výkonná ředitelka nadace TREE Foundation. 

Věda o korunách lesa je v plenkách. Analýzy baldachýnu začaly před čtyřmi desetiletími, kdy průkopníci jako Lowman použili lana a postroje k dosažení téměř neproniknutelné kupole listů, lián, větví a epifytů. Jejich zjištění – zejména o hustotě a diverzitě druhů – způsobila revoluci v ekologii lesa.

V průběhu let tito vědci, přezdívaní „arbornauti“, vytvořili kreativní výzkumné pomůcky: balóny, výtahy na sběr třešní, drony, jeřáby, věže a chodníky. Poslední z nich je nyní základem turistického zážitku v deštném pralese, s baldachýnovými chodníky, které vítají cestovatele napříč šesti kontinenty.

Nyní však nový turistický jeřáb v ekvádorské Amazonii, který debutoval v březnu, nabízí exkluzivní pohled na to, co Lowman považuje za „osmý kontinent“.

,,Všechny opice jsou omezeny na baldachýn, stejně jako netopýři a mnoho ptáků,“ říká ekvádorský vědec Jarol Fernando Vaca a poznamenává, že 60 až 90 % amazonského života, včetně primátů, plazů a tisíců hmyzu, žije v těchto výškách. A jen zřídka opouštějí tuto spleť korun stromů. Vaca je také průvodcem v Sacha Lodge, který nabízí prohlídku baldachýnem. Zde je to, co potřebujete vědět o cestování po amazonském deštném pralese.

Jeřáb Sacha Lodge je vidět mezi tropickým listím v rezervaci Sacha.
Nový baldachýnový jeřáb v Sacha Lodge zavěšuje gondolu pod širým nebem nad lesem pomocí věže s prodlouženým ramenem

Zážitek s baldachýnovým jeřábem

Tradiční chodník nebo věž deštným pralesem poskytuje blízký, ale nehybný pohled do korun stromů. Ale nový jeřáb s baldachýnem v Sacha Lodge, soukromé ekologické rezervaci a hotelu s 26 pokoji v Ekvádoru, se otáčí kolem lesa a poskytuje dynamický výhled a „rychlý přístup k několika baldachýnům bez jakékoli fyzické námahy,“ říká Lowman.

Dostat se na odpalovací rampu jeřábu je však samo o sobě safari v džungli. Z Quita cestující absolvují půlhodinový let do deštného pralesa Coca. Cestující se zde dvě a půl hodiny svezou na kánoi po řece Napo lesem, aby se dostali k chatě. Z chaty je to jen 20 minut jízdy na kánoi přes jezero, kde se shromažďují vydry říční, anakondy a kajmani. A po ní následuje 15 minutová procházka po lesní půdě, kde se nacházejí pavouci, žáby a pilní mravenci řezači listů. Jeřábová gondola, která pojme až čtyři osoby, klouže po vrcholcích lesa.

Ekvádorská biosférická rezervace UNESCO Yasuní, zahrnuje soukromé a chráněněné Sacha Lodge. A je jedním z míst s největší biologickou rozmanitostí na planetě. V rezervaci roste více stromů než v kontinentálních USA a Kanadě dohromady. Jen na pozemku Sacha Lodge se spatřilo téměř 600 ptáků. To je zhruba 7 % všech ptačích druhů na Zemi.

Tato biologická rozmanitost se rozvíjí, když se jeřáb pohybuje nad temným, tichým podrostem – lesní vrstvou. Tou se baldachýn chrání před téměř veškerým světlem. Některá fauna je snadno rozpoznatelná; jiné vyžadují důkladný poslech, sledování a dalekohled. (Na rozdíl od jeřábů zaměřených na výzkum vás však tento nedostane v cestování po pralese příliš blízko ke stromům – opatření na ochranu zvířat.)

Baldachýnoví tvorové

Pohled přímo dolů na vrchlík z koše nově instalovaného jeřábu.
Jeřáb s baldachýnem, který návštěvníky v cestování po Amazonii sveze 43 m nad zemí, nabízí 360 stupňový výhled na národní les Yasuní

Z nejvyšší nadmořské výšky jeřábu vypadá 2 m silný baldachýn jako pevně šitá vápencová deka. Ale ve skutečnosti je to slátanina drobných mikrobiotopů. ,,Každý obrovský strom je jako ostrov v oceánu stromů,“ říká Vaca. Divoká rozmanitost od stromu ke stromu připomíná další ekvádorský klenot: Galapágy. ,,Druhy z jednoho ostrova na druhý se mohou lišit.“

Baldachýnoví tvorové se také chovají jinak než podobné druhy na lesní půdě – to se Lowmanová rychle naučila během svých prvních výstupů. „Lesklí brouci jedli mladou tkáň listů, housenky v tlupách se živily celými větvemi od nejmladších po starší listy,“ napsala ve své knize The Arbornaut: A Life Discovering the Eighth Continent in the Trees Above Us. ,,Ve více než 60 000 druzích stromů je téměř každý hostitelem jedinečné komunity.“

I když se zdají tyto zázraky s baldachýnem fascinující, jsou více než jen kuriozitou. Drží tajemství, která se jeví nedílnou součástí našeho chápání a ochrany planety Země.

Chraňte baldachýn, chraňte planetu – třeba pomocí cestování po Amazonii

Amazonský deštný prales absorbuje jednu čtvrtinu veškerého oxidu uhličitého absorbovaného pevninou, podle studie z roku 2022. Výsledkem je, že les nyní absorbuje o 30 % méně CO2 než v 90. letech.

Opice veverka mezi stromy v národním parku Yasuni
Přibližně 60 až 90 % života Amazonky, včetně opice veverky, žije v korunách deštných pralesů
Mnoho pruhovaných aracari stojí na větvi.  Většinou je černý, ale má skvrny zářivých barev, včetně zelené kolem oka, červené na zádech a dlouhý žlutý a černý zobák.
Aracari pruhovaný v koruně deštného pralesa, kterého lze spatřit při cestování po Amazonii

Stejně jako chodníky a věže hrají jeřáby klíčovou roli v pochopení těchto ohrožených ekosystémů. Vezměte si jeřáby s baldachýnem v panamském Smithsonian Tropical Research Institute, prvním průkopníkem výzkumu jeřábů v 90. letech. Tyto stroje, které uzavírají Panamskou šíji, pomáhají výzkumníkům analyzovat, jak se stromy vyrovnávají se stresem, absorbují uhlík a využívají vodu. Znalosti, které vědci získají pomocí jeřábu, sdílené prostřednictvím více než 130 publikovaných vědeckých článků, identifikují roli lesa v regulaci změny klimatu.

I když se zdají tyto jeřáby účinné, mají hlavní nevýhodu: náklady. V rozmezí v přepočtu od 5 mil. Kč do několika mld. Kč, proto jich existuje tak málo.

Jeřáb v Sacha Lodge, otevřený pro turisty i výzkumníky, představuje novou možnost financování – a slibnou budoucnost pro studium korun stromů. „Pokud by si jeřáby mohly dovolit díky živým výnosům z ekoturistiky, bylo by to pro výzkumníky a turisty velkým přínosem,“ říká Lowman.

CO VĚDĚT

Zatímco špičková Sacha Lodge provozuje první a v současné době jediný turistický jeřáb s baldachýnem, Lowman říká, že jeřáby zaměřené na výzkum nabízejí možnosti ekoturistiky jako součást vzdělávacích výletů, stejně jako návštěvy studentů nebo výzkumných skupin. Některé z nejpozoruhodnějších výzkumných jeřábů zahrnují:

Smithsonian Tropical Research Institute, Panama: Nachází se v přírodním metropolitním parku Panama City, jeřáb STRI projíždí 80 druhů stromů a lián s vzdušnými pohledy na panorama města Panama. Druhý jeřáb institutu, který se nachází v národním parku San Lorenzo, má výhled na Karibik.

Daintree Rainforest Observatory, Austrálie: Ukrytá v nejstarším deštném pralese na světě, Výzkumný jeřáb Daintree Rainforest Observatory v Queenslandu stoupá 46 m nad stromy. Jeho nerovný baldachýn se pohybuje od 24 do 40 m, se vším od tukanů po hady a stromové žáby, které nazývají zeleň domovem.

Jeřáb KAKOBA, Papua Nová Guinea: Podívejte se přes Bismarckovo moře a obdivujte síť zelených stromů pod svýma nohama pomocí jeřábu KAKOBA v oblasti ochrany přírody Kau v provincii Madang v Papui Nové Guineji. Tento jeřáb se provozuje prostřednictvím Evropské rady pro výzkum a místního výzkumného střediska Nová Guinea Binatang.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint