Vědci poprvé v historii pozorovali šimpanze, jak si léčí rány brouky

Šimpanzi jedí hmyz, ale nevěděli jsme, že ho chytají a používají k léčbě svých zranění.

Na světě je spousta zvířat, která se mohou sama léčit s různými zdravotními problémy, od medvědů a jelenů až po březí slonice.

Zatímco u šimpanzů je již dlouho známo, že se živí listy, které chrání jejich útroby před parazity. Nyní pozorujeme, jak si léčí rány hmyzem. To vůbec poprvé.

Objev

Podle CNN byl tento bezprecedentní objev učiněn v roce 2019 v národním parku Loango v Gabonu. Studie byla provedena projektem Ozouga Chimpanzee Project a německými vědci z Univerzity v Osnabrücku (UO). Zahrnovala komunitu 45 šimpanzů, kteří byli sledováni po dobu 15 měsíců.

Jak bylo zveřejněno v časopise Current Biology, cílem projektu bylo původně prozkoumat vztahy mezi šimpanzi a způsob jejich lovu. To se však rychle změnilo, když odborníci spatřili jednotlivé exempláře, jak si přikládají rozemletý hmyz na vlastní rány. Poté i na rány ostatních v pozoruhodném lékařském úkonu.

„Šimpanzi se živí hmyzem. Nevěděli jsme ale, že ho chytají a používají k ošetření svých ran.“ Uvedla autorka studie Simone Pika. „Mají tedy přehled nejen o druzích své potravy, ale pravděpodobně i o vlastnostech jiných živočišných druhů, které jim pomáhají působit proti zraněním.“

šimpanzi si pomáhali navzájem

Chování šimpanzů

Naštěstí pro celý svět vědci pořídili pozoruhodné záběry tohoto chování, které jen doplnily jejich podrobnou studii. Podle deníku The Washington Post zaznamenali 19 případů, kdy si šimpanzi přikládali hmyz na vlastní rány. Tři případy hmyzem potírali ostatní.

Alessandra Mascarová, dobrovolnice projektu Ozouga Chimpanzee Project, si živě vzpomíná, jak se to stalo poprvé. Podle IFL Science si šimpanzí samice jménem Suzee uvědomila, že její syn Sia utrpěl zranění na noze. Pak něco sebrala ze vzduchu a vložila si to mezi rty.

„Všiml jsem si, že má něco mezi rty, co pak přiložila na ránu na Siině noze,“ řekl Mascaro. „Později večer jsem se znovu podíval na svá videa a viděl jsem, že Suzee nejprve natáhla ruku, aby něco chytila. Něco si dala mezi rty a pak přímo na otevřenou ránu na Siaině noze.“

„Na videu je vidět, že Suzee se nejprve dívá na nohu svého syna a pak jako by přemýšlela. „Co můžu udělat?“ a pak se podívá nahoru, uvidí hmyz a chytí ho pro svého syna.“

šimpanzice přiložila hmyz na ránu svého syna.

Následující týden spatřila doktorantka Lara Southernová dospělého samce jménem Freddy, který dělal přesně totéž. Brzy poté pozorovali dospělou samici jménem Carol, která chňapla po hmyzu. Pak ho přiložila na tržnou ránu na holeni dospělého samce jménem Littlegrey – což naznačuje, že toto opakované chování nebylo žádnou anomálií.

Tým pozoroval jasný vzorec, který zahrnoval šimpanze, kteří nejprve chytili hmyz, znehybnili ho vložením mezi rty. Poté ho přiložili na ránu a rozetřeli. Přestože konkrétní druh hmyzu, který použili, ještě neidentifikovali. Vědci se domnívají, že má pravděpodobně „uklidňující vlastnosti“ pro úlevu od bolesti.

Pozorování, jako důkaz

„Naše pozorování přinášejí první důkaz, že šimpanzi pravidelně chytají hmyz a přikládají ho na otevřené rány.“ Uvedl Tobias Deschner, primatolog z projektu. „Nyní se snažíme prozkoumat možné prospěšné důsledky takového překvapivého chování.“

„Studium lidoopů v jejich přirozeném prostředí má zásadní význam pro objasnění naší vlastní kognitivní evoluce. Stále musíme věnovat mnohem více úsilí jejich studiu a ochraně a také ochraně jejich přirozeného prostředí.“

Šimpanzice používá rty k aplikaci hmyzu

Důležité si uvědomit, že nevýživné rostliny již dlouho konzumují různí živočichové z různých důvodů. Například těhotné slonice v Keni konzumují některé listy, aby vyvolaly porod. Dlouho je známo, že medvědi a jeleni jedí i léčivé rostliny, a jejich užívání znají i samotní šimpanzi.

„Například naši dva nejbližší žijící příbuzní, šimpanzi a bonobové, polykají listy rostlin s anthelmintickými účinky. Žvýkají hořké listy, které mají chemické účinky na hubení střevních parazitů.“ vysvětlil Pika.

Tato nejnovější studie je potenciálním důkazem prosociálního chování šimpanzů. Podle studie tento pozoruhodný objev představuje problém pro evoluční teorii. Protože nebylo hned jasné, proč by organismy mohly pomáhat ostatním tváří v tvář selekci působící v zájmu vlastního já“

Zdroj: allthatsinteresting, Vapol